Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 24 lutego 2004 r., sygn. II SA/Wr 672/01

 

Sygn. akt 3 II SA/Wr 672/2001 WYROK W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Dnia 24 lutego 2004 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA - Henryka Łysikowska Sędziowie : NSA - Anna Moskała Asesor WSA - Bogumiła Kalinowska ( sprawozdawca) Protokolant- Krzysztof Caliński Po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 24 lutego 2004r. sprawy ze skargi P. D. na decyzję D. Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego we W. - Oddział w W. z dnia [...] o numerze [...] w przedmiocie braku podstaw do stwierdzenia choroby zawodowej I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję organu pierwszej instancji; II. odstępuje od orzeczenia o wykonaniu zaskarżonej decyzji.

Uzasadnienie

Sygn. akt 3 II SA/ Wr 672/2001

UZASADNIENIE

D. Wojewódzki Inspektor Sanitarny w postępowaniu odwoławczym decyzją z dnia [...] nr [...] utrzymał w mocy decyzję Powiatowego Inspektora Sanitarnego w K. z dnia [...] o numerze [...] , w której nie stwierdzono u P. D. choroby zawodowej tj. pylicy płuc.

Jak ustalono w motywach rozstrzygnięcia - P. D. w okresie od 9.06.1950 r. do 4.11.1952 r. był zatrudniony w Kopalni Uranu w S. Ś. na stanowisku robotnika przy wydobyciu rud uranu. Była to praca przymusowa w ramach zastępczej służby wojskowej. Obecnie zakład nie istnieje i Inspekcja Sanitarna nie posiada żadnych dokumentów dotyczących warunków pracy w tym zakładzie , ale można przypuszczać, że P. D. był narażony na zapylenie, promieniowanie radioaktywne oraz hałas. W okresie od 2.05.1969 r. do 12.03.1975 r. P. D. pracował w Wojskowym Szpitalu Uzdrowiskowo-Rehabilitacyjnym Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w L. Z. jako woźnica. Ten charakter pracy nie wiąże się z narażeniem na czynniki fizyczno -chemiczne powodujące powstanie choroby zawodowej. Po zakończeniu pracy w powyższym zakładzie P. D. przeszedł na rentę inwalidzką. W dniu 28.04.2000 r. Piotr Dobrzyński został przebadany w Poradni Przeciwpyliczej W. Ośrodka Medycyny Pracy. Na podstawie wykonanego zdjęcia rtg płuc nie stwierdzono w orzeczeniu z 9.05.2000 r. pylicy płuc. W opinii zawartej w powyższym orzeczeniu odnotowano także, że u pacjenta występuje przewlekły nieżyt oskrzeli bez cech niewydolności oddechowej .Kolejne badanie i diagnostyka radiologiczna dostarczonego z zewnątrz zdjęcia rtg płuc z 2000r., wykonane w Instytucie Medycyny Pracy i Zdrowia Środowiskowego w S., pozwoliły ustalić, że płuca są o przejrzystości wzmożonej bez zagęszczeń ogniskowych. Powyższa ocena radiogramu oraz badanie gazometryczne nie dały podstaw do rozpoznania pylicy płuc (orzeczenie Instytutu z 13.10.2000 r.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00