Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 20 lutego 2004 r., sygn. II SA/Wr 506/01

 

sygn. akt 3 I SA/Wr 506/2001 WYROK W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Dnia 20 lutego 2004 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia NSA Krystyna Anna Stec (sprawozdawca) Sędziowie: Sędzia NSA Barbara Adamiak Asesor WSA Bogumiła Kalinowska Protokolant: Halina Rosłan po rozpoznaniu w dniu 20 lutego 2004r. na rozprawie sprawy ze skargi B. G. na decyzję D. Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego we W. - Oddział w L. z dnia [...] Nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia choroby zawodowej I. uchyla zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję Powiatowego Inspektora Sanitarnego w L. z dnia [...] znak [...]; II. określa, że zaskarżona decyzja i poprzedzająca ją decyzja organu I instancji nie podlegają wykonaniu. III.

Uzasadnienie

sygn. akt 3 II SA/Wr 506/2001

2

UZASADNIENIE

Decyzją z dnia [...] Nr [...] D. Wojewódzki Inspektor Sanitarny we W. - Oddział w L. - utrzymał w mocy decyzję Powiatowego Inspektora Sanitarnego w L. z dnia [...] znak [...], którą orzeczono o braku podstaw do stwierdzenia u B. G. chorób zawodowych.

Jako podstawę prawną rozstrzygnięcia organ odwoławczy wskazał przepis art.12 ust.2 pkt 1 ustawy z dnia 14.03.1985 r. o Inspekcji Sanitarnej (tekst.jedn. Dz.U.z 1998r.Nr 90,poz.575 ze zm.) oraz art.l38§l pkt 1 Kodeksu postępowania administracyjnego.

Organ I instancji ustalił, że B. G. w latach 1979-1981 zatrudniona była w A S.A. O/ZG A przy wydawaniu wody mineralnej oraz gotowaniu i wydawaniu mleka. W latach 1990-1993 w/w prowadziła sklep wielobranżowy z odzieżą i sprzętem RTV, natomiast od 1996-1999 roku pani G. zatrudniona była w B s.c. w Ch. - jako pracownik porządkowy. W oparciu o przeprowadzone postępowanie wyjaśniające w środowisku pracy ustalono nadto, że w/w pracując jako porządkowa miała kontakt z różnymi środami myjącymi i konserwującymi, w tym środkami produkcji zachodniej, a to emulsją do podłóg "Superglanz duro" G112 i preparatem do konserwacji podłóg "Butcher Sudance". Powiatowy Inspektor Sanitarny orzekając o braku podstaw do stwierdzenia u B. G. choroby zawodowej - astmy oskrzelowej, wymienionej w poz. 3 wykazu chorób zawodowych i zawodowej choroby skóry, wymienionej w poz. 10 w/w wykazu, oparł się też na orzeczeniu lekarskim Poradni Chorób Zawodowych w L. z 25.05.2000 r. oraz na orzeczeniu Instytutu Medycyny Pracy w Ł. z 4.10.2000 r. Podniesiono, że zgodnie z orzeczeniem lekarskim Poradni Chorób Zawodowych w L. przeprowadzone badania, konsultacja dermatologiczna, pulmonologiczna i laryngologiczna, wykluczyły tło alergiczne podawanych dolegliwości; analiza dokumentacji lekarskiej nie pozwoliła na powiązanie tych dolegliwości z pracą. W wyniku zaś badań konsultacyjnych przeprowadzonych w Instytucie Medycyny pracy w Ł. Instytut ten podał, że badania alergologiczne, a zwłaszcza ujemne wyniki wziewnych prób prowokacyjnych z histaminą i płynem do mycia "Sudance" (z którym B. G. łączyła występowanie duszności) nie dają podstaw do rozpoznania astmy oskrzelowej. Zdaniem IMP obraz zmian skórnych i ujemne wyniki testów naskórkowych z zestawem alergenów charakterystycznych dla zawodu pacjentki, także nie dają podstaw do rozpoznania zawodowej choroby skóry.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00