Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 13 lutego 2004 r., sygn. V SA 3985/02

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA - Małgorzata Rysz (spr.), Sędzia NSA - Maria Myślińska, Sędzia WSA - Irena Kudiura, Protokolant - Aneta Opyrchał, po rozpoznaniu w dniu 13 lutego 2004 r. sprawy ze skargi Y. P. Spółki z o.o. w [...] na decyzję Dyrektora Izby Celnej Port Lotniczy w [...] z dnia [...] listopada 2002 r. Nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe - oddala skargę -

Uzasadnienie

W dniu [...].09.1999r. firma Y. P. Sp. z o.o. dokonała zgłoszenia celnego (nr [...]) wnioskując o objęcie towaru w postaci leków procedurą dopuszczenia do obrotu. Do zgłoszenia celnego załączono m.in. fakturę handlową nr [...] z dnia [...].09.1999r., wystawioną przez [...] eksportera Y. E. B. V. z siedzibą w L. w [...] oraz Deklarację Wartości Celnej. Z powyższych dokumentów wynikało, że wartość transakcyjna towaru wynosiła 766 192,56 EURO. Dyrektor Urzędu Celnego w [...] przyjął ww. zgłoszenia celne jako odpowiadające wymogom formalnym określonym w art. 64 § 1 i 2 Kodeksu celnego, co z mocy prawa spowodowało objęcie towaru wnioskowaną procedurą i określeniem kwoty wynikającej z długu celnego.

Decyzją nr [...] z dnia [...].04.2002r. Dyrektor Urzędu Celnego w [...] uznał ww. zgłoszenia celne za nieprawidłowe w części dotyczącej wartości celnej towaru i orzekając w tej części określił wartość celną w skorygowanej (obniżonej) wysokości, ustalonej z uwzględnieniem udzielonych importerowi przez eksportera rabatów obniżających - zdaniem organu celnego - zafakturowaną należność eksportera.

Orzekając w sprawie wskutek odwołania strony Dyrektor Izby Celnej Port Lotniczy w [...] decyzją z dnia [...] listopada 2002r. nr [...] utrzymał w mocy decyzję organu celnego pierwszej instancji.

W uzasadnieniu rozstrzygnięcia organ odwoławczy wskazał, że po przyjęciu zgłoszenia celnego, w wyniku kontroli przeprowadzonej u importera ujawniono zawartą przez niego z eksporterem umowę z [...].03.1999r. o udzielenie rabatu. W celu realizacji postanowień umowy eksporter zobowiązał się do udzielenia Stronie polskiej rabatu w wysokości 40% wartości netto faktur importowych w sytuacji, gdy wartość zakupionych przez Y. P. Sp. z o.o. produktów (pomniejszona o odpowiednio nałożone cła i podatki) przekroczy 500,000 EURO w każdym miesiącu ( § 1 pkt 1-3 umowy). Jednocześnie w trakcie kontroli ujawniono wystawiane przez eksportera do każdej z osobna faktury importowej noty kredytowe ( z podaniem na nich nr faktury) zmniejszające wartość sprowadzonych przez kontrahenta polskiego leków. Ujawnione w toku kontroli noty kredytowe nie były uwzględniane przy określaniu wartości celnej importowanych towarów, były natomiast uwzględniane w rozliczeniach między kontrolowaną firmą a kontrahentem zagranicznym, pomniejszając zobowiązania finansowe Y. P. za zakupiony towar.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00