Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 18 lutego 2004 r., sygn. SA/Sz 2637/01

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący del. Sędzia NSA Kazimiera Sobocińska Sędzia WSA Alicja Polańska asesor WSA Kazimierz Maczewski /spr/ Protokolant Joanna Zienkowicz po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 18 lutego 2004r. sprawy ze skargi Z. K. na decyzję Prezesa Głównego Urzędu Ceł z dnia [...] Nr [...] w przedmiocie wymiaru cła u c h y l a zaskarżoną decyzję

Uzasadnienie

Z. K. , właściciel H w T., w dniu [...] zgłosił do odprawy celnej przywozowej owoce sprowadzone z B. przedkładając, wraz z J.D.A. SAD Nr [...] m.in. fakturę zakupu nr [...] z [...]. wystawioną przez belgijską firmę "U" na kwotę [...], w oparciu o którą określono wartość celną towaru i wymierzono należności celne, a towar dopuszczono do obrotu na polskim obszarze celnym.

Postanowieniem z dnia [...] Dyrektor Urzędu Celnego wznowił postępowanie w sprawie, a następnie w dniu [...] wydał decyzję, mocą której uchylił pierwotną swoją decyzję z [...] i ustalił wyższą wartość celną towaru oraz wymierzył odpowiednio wyższe cło powołując się na przepisy art. 240 § 1 pkt 5 i art. 245 § 1 pkt 4 Ordynacji podatkowej w związku z art. 85 §1, art. 231 § 1 pkt 1 i art. 262 ustawy z 9 stycznia 1997r. Kodeks celny /Dz.U. Nr 23, poz. 117 z późn.zm./ oraz art. 26 ust.1, 6 i 8 ustawy z 28 grudnia 1989r. Prawo celne /Dz.U. z 1994r. Nr 71, poz. 312 z późn. zm./.

Podstawą wznowienia postępowania (i zwiększenia wymiaru cła) było ujawnienie nowych okoliczności faktycznych i dowodów istotnych w sprawie istniejących w dniu pierwotnej odprawy, lecz nie znanych organowi celnemu. Uzyskano mianowicie raporty od belgijskiego Ministerstwa Finansów i Administracji celnej stwierdzające, że w księgowości belgijskiego eksportera "U" ujawniono faktury sprzedaży opiewające na wyższą wartość aniżeli deklarowane przez polskie firmy importujące, a wśród nich fakturę Nr [...] z [...] dotyczącą w/ w odprawy z [...] na kwotę [...] DEM. Kierownictwo belgijskiej firmy "U" w złożonych wyjaśnieniach potwierdziło, że na życzenie polskich importerów dokonywało podwójnego fakturowania wydając im, oprócz faktury oryginalnej, drugą fakturę pro-forma o niższej wartości, mającej służyć do ubezpieczenia towaru. W księgowości firmy "U" wszystkie wpłaty należności za towar pokrywają się z kwotami wynikającymi z właściwych faktur handlowych, co potwierdzają wyciągi z konta rozliczeniowego z odbiorcami.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00