Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 11 lutego 2004 r., sygn. SA/Rz 1756/01

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA /del./ Marian Ekiert /spr./ Sędziowie SWSA Robert Sawuła AWSA Jolanta Ewa Wojtyna Protokolant: st. ref. Anna Mazurek Ferenc po rozpoznaniu w dniu 11 lutego 2004 r. na rozprawie sprawy ze skargi U. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...].06.2001 r. Nr SKO [...] w przedmiocie zasiłku stałego I. uchyla zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję Zastępcy Kierownika Ośrodka Pomocy Społecznej w J. z dnia [...].03.2001 r. nr [...] II. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego na rzecz skarżącej U. E. K. tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego kwotę 10 zł /słownie: dziesięć/.

Uzasadnienie

Po rozpatrzeniu wniosku E. K. Zastępca Kierownika Ośrodka Pomocy Społecznej w J. działając z upoważnienia Rady Miasta J. z dnia 18.01.1991 r. na podstawie art. 104 kpa oraz art. 27 ust. 1 ustawy z dnia 29.11.1990 r. o pomocy społecznej [ t.jedn. z 1998 r. Nr 64 poz. 414 z późn.zm. ] decyzją z dnia [...].03.2001 r. nr [...] odmówił jej przyznania świadczenia w formie zasiłku stałego z uwagi na nie spełnianie wymogu ustawowego dotyczącego sprawowania przez nią opieki nad dzieckiem specjalnej troski.

W uzasadnieniu swojej decyzji organ podniósł, iż stosownie do art. 27 ust. 1 powołanej wyżej ustawy zasiłek stały przysługuje osobie zdolnej do pracy, lecz nie pozostającej w zatrudnieniu ze względu na konieczność sprawowania opieki nad dzieckiem wymagającym stałej pielęgnacji, polegającej na bezpośredniej osobistej pielęgnacji i systematycznym współdziałaniu w procesie leczniczym, rehabilitacyjnym oraz edukacyjnym jeżeli dziecko uprawnione jest do zasiłku pielęgnacyjnego, a dochód rodziny nie przekracza wysokości dwukrotnego kryterium dochodowego określonego zgodnie z art. 4 ustawy o pomocy społecznej. W oparciu o wywiad środowiskowy oraz pisemną informację opracowaną przez wnioskodawczynię ustalono, że nie sprawuje ona stałej i bezpośredniej opieki nad chorym synem z uwagi na to, że dziecko samodzielnie uczęszcza do szkoły ogólnodostępnej w wymiarze 25 godzin tygodniowo. Pomimo występującej u dziecka choroby kręgosłupa do szkoły uczęszcza ono samodzielnie i we własnym zakresie przenosi plecak wypełniony książkami i zeszytami. Ponadto dziecko korzysta ze świetlicy jak i stołówki szkolnej, umożliwiając tym samym matce wykonywanie w tym czasie czynności związanych z prowadzeniem gospodarstwa domowego. Dziecko nie jest poddane specjalistycznemu, skomplikowanemu leczeniu, ani też nie wymaga specyficznej czynnej opieki. Syn wnioskodawczyni jest samodzielny w dokonywaniu czynności związanych z samoobsługą w zakresie higieny osobistej, ubierania się, spożywania posiłków jak również czynności dotyczących zabiegów pielęgnacyjnych i rehabilitacyjno - leczniczych { samodzielnie wykonuje ćwiczenia gimnastyczne korekcyjne, zażywa leki i stosuje inhalatory }. Współdziałanie matki w procesie leczniczym ogranicza się jedynie do wizyt u lekarza raz w ciągu miesiąca a także w okresach nasilenia się choroby. Nie jest to także konieczne, albowiem równie dobrze w czynnościach tych może ją zastąpić mąż, który jest rencistą.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00