Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 16 lutego 2004 r., sygn. I SA/Kr 873/01

 

Syg.akt I SA/Kr 873/01 WYROK W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Dnia 16 lutego 2004 r Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym : Przewodniczący : Sędzia NSA ( del.) Krystyna Kutzner ( spr.) Sędziowie: WSA Halina Jakubiec WSA Elżbieta Kremer Protokolant : Dorota Hajto po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 16 lutego 2004 r sprawy ze skargi S. Spółka z o.o. w [...] na decyzję Prezesa Głównego Urzędu Ceł w [...] z dnia 19 kwietnia 2001 r nr [...] w przedmiocie długu celnego 1. stwierdza nieważność zaskarżonej decyzji oraz poprzedzającej ją decyzji organu I instancji w części dotyczącej obliczenia podatków 2. w pozostałym zakresie uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję organu I instancji 3. stwierdza, iż zaskarżona decyzja nie może być wykonana 4. zasądza od Dyrektora Izby Celnej w [...] na rzecz strony skarżącej koszty postępowania w kwocie [...] zł ( słownie : [...] złotych [...] grosze ).

Uzasadnienie

W dniu [...] 2000 r Firma S. , Spółka z o.o. w [...] , dokonała zgłoszenia celnego według dokumentu SAD E [...] wnioskując o objęcie towaru procedurą dopuszczenia do obrotu na polskim obszarze celnym . Do zgłoszenia celnego skarżąca załączyła m.in. fakturę nr [...] z dnia [...] 2000 r określającą wartość towarów objętych w/w zgłoszeniem na kwotę [...] DEM oraz deklarację wartości celnej.

Decyzją z dnia [...] 2000 r Dyrektor Urzędu Celnego w [...] , po uprzednim wszczęciu z urzędu postępowania celnego , uznał w/w zgłoszenie celne za nieprawidłowe w zakresie wartości celnej towaru i kwoty wynikającej z długu celnego dla określonych (niektórych) pozycji tego zgłoszenia i określił wartość celną dla zakwestionowanych pozycji w oparciu o dane zawarte w opinii Rady Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych -Zakładu Usług Technicznych Naczelnej Organizacji Technicznej nr [...][...] 2000 r.

Organ celny zakwestionował wartość celną towaru w stosunku do części towaru objętego zgłoszeniem " z uwagi na bardzo niską cenę na jaką opiewała faktura zakupu towaru w stosunku do jego rzeczywistej wartości". Z uwagi na brak możliwości ustalenia tej wartości na podstawie art.23 - 28 w/w ustawy , wartość celną towaru ustalono stosując art.29 ustawy z dnia 9 stycznia 1997 r - Kodeks celny (Dz.U. Nr 23, poz.117 ze zm.) w oparciu o opinię rzeczoznawcy. W ocenie organu celnego rzeczoznawca posiadając fachową wiedzę i doświadczenie uwzględnił w wycenie przedmiotowego towaru wszystkie elementy wpływające na jego jakość , co mogłoby spowodować obniżenie lub podwyższenie jego ceny. Opinia została wydana w oparciu o dane dostępne na polskim obszarze celnym .

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00