Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 6 lutego 2004 r., sygn. I SA/Ka 3018/02

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Tadeusz Michalik, Asesor WSA Małgorzata Walentek, Sędzia NSA Henryk Wach (spr.),, Protokolant Ewa Olender, po rozpoznaniu w dniu 6 lutego 2004 r. przy udziale - sprawy ze skargi H. T. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w K. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe w zakresie klasyfikacji celnej towaru oddala skargę

Uzasadnienie

Zgłoszeniem celnym z [...] lipca 2002 r. JDA SAD nr [...] importer H. T. - prowadzący działalność gospodarczą pod nazwą "A" w R. zgłosił towar w postaci: samochodu ciężarowego marki [...] celem objęcia go procedurą dopuszczenia do obrotu, deklarując kod PCN 8704 21 99 9 z zerową obniżoną stawką celną. Funkcjonariusz celny przyjął zgłoszenie celne obejmując towar procedurą dopuszczenia do obrotu. Wartość celną towaru ustalono na podstawie umowy kupna oraz deklaracji wartości celnej załączonych przez stronę do wniosku o wszczęcie postępowania celnego.

Decyzją z [...] r. nr [...] Naczelnik Urzędu Celnego w B. uznał za nieprawidłowe wskazane zgłoszenie celne w części dotyczącej klasyfikacji towarowej, określił kwotę wynikającą z długu celnego przyjmując jako kod PCN towaru 8703 32 90 9. Jako podstawę prawną wskazał przepisy art. 207 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), art. 13 § 3, art. 23 § 1, art. 65 § 4 lit. c, art. 85 § 1, art. 222 § 1, art. 230 § 1, art. 231 § 1 pkt 1, art. 262, art. 277 ustawy z dnia 9 stycznia 1997 r. Kodeks celny (tekst jednolity Dz. U. z 2001 r. Nr 75, poz. 802 ze zm.). W uzasadnieniu decyzji organ celny wyjaśnił, że w zgłoszeniu celnym samochód [...] nieprawidłowo zaklasyfikowano do kodu PCN 8704 21 99 9 obejmującego używane pojazdy samochodowe przeznaczone do transportu towarowego wyposażone w silniki tłokowe wewnętrznego spalania o zapłonie samoczynnym o pojemności skokowej do 2500 cm3. W wyniku rewizji celnej ustalono, że importowany samochód służący do przewozu osób został zakupiony od niemieckiego [...] jako [...]. Ten fakt wynika również z dokumentu Fahrzeugbrief. Organ celny wyjaśnił, że zdemontowanie foteli i pasów bezpieczeństwa powoduje, iż sanitarka nie jest kompletna, natomiast nie powoduje, że jest to samochód ciężarowy. Zgodnie z wyjaśnieniami do Taryfy celnej, specjalistyczne pojazdy transportowe, takie jak [...] klasyfikowane są zgodnie z zasadami określonymi w tym dziale według rodzaju zamontowanego silnika i jego pojemności, a także roku produkcji pojazdu - do właściwego kodu PCN 8703 32 90 9. Skoro przedmiotem importu był samochód służący do przewodu osób winien być klasyfikowany do wskazanego kodu PCN.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00