Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 10 lutego 2004 r., sygn. I SA/Ka 3015/02

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący - Sędzia NSA Eugeniusz Christ /spr./ Sędziowie NSA Marek Kołaczek NSA Przemysław Dumana Protokolant st. ref. Halina Modliszewska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 28 stycznia 2004 r. sprawy ze skargi "A" Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie zwrotu nadpłaty w podatku od nieruchomości o d d a l a s k a r g ę

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] r., nr [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze w K. po rozpatrzeniu odwołania "A" spółki z o. o. w S. utrzymało w mocy na podstawie art. 233 § 1 pkt 1 ustawy z 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. nr 137, poz. 926 z późn. zm.) decyzję Prezydenta Miasta J. z dnia [...]r., nr [...] w sprawie odmowy stwierdzenia nadpłaty w podatku od nieruchomości za okres od 1 stycznia 2002r. do 31 maja 2002 r. oraz określenia wysokości zaległości w podatku od nieruchomości na dzień wydania decyzji wraz z należnymi odsetkami za zwłokę.

W uzasadnieniu tego rozstrzygnięcia organ odwoławczy wskazał, że podatnik wnosząc odwołanie i domagając się uchylenia decyzji organu pierwszej instancji i stwierdzenia przedmiotowej nadpłaty powoływał się na przysługujące mu zwolnienie na mocy przepisu art. 7 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Następnie przywołał treść wskazanego wyżej przepisu ustawy z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2002 r., nr 9, poz. 84), zgodnie z którym zwalnia się od podatku od nieruchomości budowle wykorzystywane wyłącznie na potrzeby publicznego transportu kolejowego i zajęte pod nie grunty.

Podniósł, że z powyższego zwolnienia korzystało do końca 2000 r. przedsiębiorstwo państwowe "Polskie Koleje Państwowe", a po wejściu w życie ustawy z 8 września 2000 r. o komercjalizacji, restrukturyzacji i prywatyzacji przedsiębiorstwa państwowego PKP, utworzone przez PKP. S.A. spółki, które realizują zadania w zakresie publicznego transportu zbiorowego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00