Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 17 lutego 2004 r., sygn. SA/Bd 2921/03

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Zdzisław Pietrasik Sędziowie Sędzia WSA Halina Adamczewska-Wasilewicz (spr.) Asesor sądowy Urszula Wiśniewska Protokolant Małgorzata Buczkowska po rozpoznaniu w dniu 12 lutego 2004r. na rozprawie sprawy ze skargi S. J. na decyzję Izby Skarbowej w B. z dnia [...] Nr [...] w przedmiocie określenia wysokości zobowiązania podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych za 1999r. 1. uchyla zaskarżoną decyzję, 2. określa, że zaskarżona decyzja nie może być wykonana, 3. zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w B. na rzecz skarżącego kwotę 289,60 zł (dwieście osiemdziesiąt dziewięć złotych 60/100) tytułem zwrotu kosztów postępowania.

 

UZASADNIENIE

W zeznaniu o wysokości dochodu osiągniętego przez podatnika w 1999r. S. J. wykazał dochód z tytułu emerytury i wynagrodzenia za pracę oraz dochód z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej w formie spółki cywilnej o nazwie Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowo-Usługowe "B." spółka cywilna w S. Gmina G. W związku z odliczeniem od dochodu straty z pozarolniczej działalności gospodarczej za 1996r. oraz pomniejszeniem podatku o wydatki poniesione na własne potrzeby mieszkaniowe i o składki na ubezpieczenie zdrowotne, podatek za 1999r. nie wystąpił.

Drugi Urząd Skarbowy w T. przeprowadził kontrolę podatkową u S. J., a następnie wszczął postępowanie podatkowe w sprawie określenia wysokości zobowiązania podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych za 1999r. Ustalił, że w dniu 20 marca 1996r. została zawarta w formie pisemnej umowa spółki cywilnej przez S. J. i K. Z., w której to umowie S. J. zobowiązał się wnieść do spółki między innymi nieruchomość położoną w S. ujawnioną w księdze wieczystej pod numerem [...]. Umowa stanowiła, że wspólnicy mają "jednakowy udział tj. po 50% w zyskach i dochodach". Następnie aneksem do umowy spółki cywilnej postanowiono, że przedmiotem wkładu są nieruchomości położone w S., ujawnione w księgach wieczystych pod numerami [...] i [...]. Na nieruchomości składało się użytkowanie wieczyste gruntów oraz własność budynku magazynowego i wiaty stalowej, ogrodzenie posesji, utwardzone place i drogi wewnętrzne. Nieruchomości zostały ujęte w prowadzonej ewidencji środków trwałych. Od wprowadzonych do ewidencji nieruchomości spółka naliczała odpisy amortyzacyjne, które zaliczała do kosztów uzyskania przychodów ujmując je w podatkowej księdze przychodów i rozchodów.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00