Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 27 stycznia 2004 r., sygn. II SA 869/02

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Zbigniew Rudnicki (spr.) Sędzia NSA (del.) Andrzej Kuba Sędzia WSA Halina Święcicka Protokolant Aleksandra Macewicz po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 27 stycznia 2004 r. sprawy ze skargi Z. K. na decyzję Ministra Finansów z dnia [...] stycznia 2002 r. Nr [...] w przedmiocie odmowy wydania świadectwa kwalifikacyjnego uprawniającego do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych uchyla zaskarżoną decyzję.

Uzasadnienie

Pismem z dnia [...] sierpnia 2001 r., uzupełnionym pismem z dnia [...] października tego roku, p. Z. K. wystąpił z wnioskiem o wydanie świadectwa kwalifikacyjnego uprawniającego do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych, stosownie do § 2 ust.3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 sierpnia 1998 r. w sprawie kwalifikacji i innych wymagań, których spełnienie uprawnia do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych, organizacji i trybu działania Komisji Egzaminacyjnej powołanej do sprawdzenia tych kwalifikacji oraz wzoru świadectwa stwierdzającego te kwalifikacje (Dz. U. Nr 114,poz.734, z późn .zm.)

Minister Finansów decyzją z dnia [...] listopada 2001 r., Nr [...], powołując się na przepisy wspomnianego rozporządzenia odmówił wnioskodawcy wydania świadectwa kwalifikacyjnego ze względu na niespełnienie wymogów dotyczących praktyki w księgowości. W uzasadnieniu wskazano, powołując się na § 2 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia, że do otrzymania świadectwa kwalifikacyjnego bez egzaminu wymagana jest odpowiednia, w zależności od posiadanego wykształcenia, praktyka w księgowości( 2 i 5 lat). Wnioskodawca był zatrudniony w Urzędzie Kontroli Skarbowej, gdzie zajmował się kontrolą podmiotów gospodarczych. Oznacza to, że wnioskodawca w ramach powierzonych obowiązków nie wykonywał czynności polegających na prowadzeniu ksiąg rachunkowych. W związku z tym nie można było, zdaniem organu, uznać, że praktyka udokumentowana przez wnioskodawcę jest tożsama z posiadaniem praktyki w księgowości, przy czym pojęcie "księgowości" Minister Finansów szczegółowo w tej decyzji określił.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00