Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 23 stycznia 2004 r., sygn. II SA 1351/02

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA del. - Andrzej Kuba Sędzia WSA - Ewa Frąckiewicz Asesor WSA - Andrzej Wieczorek (spr.) Protokolant - Marlena Chmielewska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 23 stycznia 2004 r. sprawy ze skargi L.M. na decyzję Ministra Finansów z dnia [...] lutego 2002 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wydania świadectwa kwalifikacyjnego uprawniającego do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Ministra Finansów z dnia [...] grudnia 2001 r. 2. zasądza od Ministra Finansów na rzecz skarżącej L.M. kwotę 50,00 (pięćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu wpisu sądowego

Uzasadnienie

Minister Finansów decyzją z dnia [...] lutego 2002 r. znak [...] postanowił utrzymać w mocy swoją wcześniejszą decyzję z dnia [...] grudnia 2001 r. znak [...], którą to decyzją wydaną na podstawie § 2 ust. 1 pkt.2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 sierpnia 1998 r. w sprawie kwalifikacji i innych wymagań, których spełnienie uprawnia do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych, organizacji i trybu działania Komisji Egzaminacyjnej powołanej dla sprawdzenia tych kwalifikacji oraz wzoru świadectwa stwierdzającego te kwalifikacje i wymagania (Dz.U. Nr 114, poz.734, i Nr 138, poz.894) odmawiając Pani L.M. - skarżącej wydania świadectwa kwalifikacyjnego uprawniającego do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych, ze względu na niespełnienie wymogu posiadania praktyki w księgowości określonej dla osób prowadzących usługowo księgi rachunkowe .

W uzasadnieniu decyzji z dnia [...] grudnia 2001 r. Minister Finansów wskazał, iż skarżąca spełnia wymogi dotyczące wykształcenia o specjalności rachunkowość, określone w § 2 ust.2 pkt.2 powołanego rozporządzenia bowiem przedstawiła dokumenty wymagane rozporządzeniem a w tym m.in. uwierzytelnioną kopię dyplomu ukończenia Akademii Ekonomicznej we W. i potwierdzającą uzyskanie tytułu magistra ekonomii oraz świadectwo ukończenia II semestralnych Studiów Podyplomowych z zakresie "Rachunkowości i kontroli podatkowej". Minister Finansów uznał, że skarżąca nie spełnia kryterium dotyczącego wykonywania czynności polegających na prowadzeniu ksiąg rachunkowych. Podniesiono, że przedstawione przez skarżącą zaświadczenie z dnia [...] marca 2001 r. wystawione przez Izbę Skarbową o zatrudnieniu na stanowisku inspektora i starszego inspektora w Oddziale Podatku Dochodowego Izby Skarbowej w L. oraz komisarza skarbowego w Oddziale Podatku Dochodowego w Izbie Skarbowej we W. Ośrodek Zamiejscowy w L. nie wykazują, iż w ramach powierzonych jej obowiązków służbowych zajmowała się prowadzeniem ksiąg rachunkowych. Wskazano, że praktyka udokumentowana przez skarżącą a polegająca na rozpatrywaniu odwołań w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych oraz udzielania pisemnych odpowiedzi urzędom skarbowym na zapytania w zakresie stosowania prawa podatkowego nie jest tożsama z posiadaniem praktyki w księgowości. W ocenie Ministra dokument wystawiony przez Izbę Skarbową nie potwierdza wymaganej przepisami rozporządzenia praktyki w księgowości. Zadaniem księgowości jest odzwierciedlanie przebiegu poszczególnych procesów gospodarczych w jednostce prowadzącej rachunkowość poprzez ewidencjonowanie zjawisk gospodarczych mających wpływ na aktywa i pasywa, w tym wynik finansowy w księgach rachunkowych w sposób ciągły, na podstawie odpowiednich dokumentów, w porządku chronologicznym i systematycznym. Wskazano, że księgowość stosując określoną formę i technikę ewidencjonowania operacji gospodarczych oraz odpowiednie zasady postępowania, wśród których podstawowe znaczenie ma tzw. zasada podwójnego księgowania każdej operacji gospodarczej, w ramach przyjętego w danej jednostce planu kont syntetycznych. Uznano, że z przedstawionego zaświadczenia z Izby Skarbowej udokumentowany jest staż pracy przy rozpatrywaniu odwołań w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych oraz udzielania pisemnych odpowiedzi urzędom skarbowym na zapytania w zakresie stosowania prawa podatkowego nie jest tożsamy z posiadaniem praktyki w księgowości. Wskazano, że skarżąca w ramach powierzonych jej obowiązków nie wykonywała czynności związanych z prowadzeniem ksiąg rachunkowych z tego też powodu udokumentowana przez skarżącą praktyka nie jest tożsama z posiadaniem praktyki w księgowości. Z powołanych wyżej względów Minister Finansów odmówił skarżącej wydania świadectwa kwalifikacyjnego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00