Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 22 stycznia 2004 r., sygn. I SA 1190/02

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Janina Antosiewicz Sędziowie NSA Joanna Banasiewicz WSA Emilia Lewandowska (spr.) Protokolant Inga Szcześniak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 22 stycznia 2004r. sprawy ze skarg A. L. i K. L. na decyzję Prezesa Urzędu Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast z dnia [...] kwietnia 2002 r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia nieważności decyzji Kierownika Urzędu Rejonowego w S. z dnia [...] czerwca 1998 r. orzekającej o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności skargi oddala

Uzasadnienie

Prezes Urzędu Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast, decyzją z dnia [...].04.2002 r. nr [...] utrzymał w mocy decyzję Wojewody [...] z dnia [...].11.2001 r. nr [...] stwierdzającą nieważność decyzji Kierownika Urzędu Rejonowego w S. z dnia [...].06.1998 r. orzekającej o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego nieruchomości położonej w D., oznaczonej jako działka nr [...], przysługującego A. i K. L. w prawo własności.

W uzasadnieniu decyzji stwierdzono, że ustawa z dnia 4 września 1997 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego przysługującego osobom fizycznym w prawo własności, w brzmieniu obowiązującym w dniu wydania decyzji z dnia [...] czerwca 1998 r., zezwalała na stosowne przekształcenie praw tylko w odniesieniu do osób fizycznych, które nabyły użytkowanie wieczyste przed dniem ogłoszenia ustawy, tj. przed dniem 9 października 1997 r. (art. 1 ust. 2 ustawy). Tymczasem do dnia 22 stycznia 1998 r. użytkownikami wieczystymi spornej nieruchomości byli A. G. i K. L. na zasadzie wspólności wspólników Spółki Cywilnej "F." w S.. Dopiero bowiem aneksem do umowy spółki i umową sprzedaży z dnia [...] stycznia 1998 r. (akt notarialny Rep. [...] Nr [...]), w związku z wystąpieniem ze spółki wspólnika Ar. G. roszczenie do majątku spółki, w tym również prawa użytkowania wieczystego przedmiotowej nieruchomości, nabyła A. L., jako następca prawny występującego wspólnika. Dokonanie przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności na rzecz A. L. nastąpiło zatem z rażącym naruszeniem przepisu art. 1 ust.2 w/w ustawy z dnia 4 września 1997 r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00