Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 26 stycznia 2004 r., sygn. II SA 1447/02

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA del. - Zdzisław Romanowski Sędziowie: WSA Grażyna Śliwińska (spr.) ASA Piotr Borowiecki Protokolant Aleksandra Macewicz po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 26 stycznia 2004 r. sprawy ze skargi H. O. na decyzję Ministra Finansów z dnia [...] marca 2002r. Nr [...] w przedmiocie odmowy wydania świadectwa kwalifikacyjnego uprawniającego do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych oddala skargę

Uzasadnienie

Minister Finansów decyzjami z dnia [...] marca 2002r. i [...] stycznia 2002r. odmówił Pani H. O. wydania świadectwa kwalifikacyjnego uprawniającego bez egzaminu do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych ze względu na niespełnienie wymogów dotyczących praktyki w księgowości. Powoływał § 2 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 sierpnia 1998 r. w sprawie kwalifikacji i innych wymagań, których spełnienie uprawnia do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych, organizacji i trybu działania Komisji Egzaminacyjnej powołanej do sprawdzenia tych kwalifikacji oraz wzory świadectwa stwierdzającego te kwalifikacje i wymagania (Dz. U. Nr 114, poz. 734 i Nr 138,poz.894) na mocy którego świadectwo kwalifikacyjne bez egzaminu otrzymują m.in. osoby posiadające wykształcenie wyższe ekonomiczne o specjalności rachunkowość i co najmniej dwuletnią praktykę w księgowości oraz wykształcenie średnie zawodowe o kierunku rachunkowość uzyskane w szkołach publicznych lub w szkołach niepublicznych mających uprawnienia szkół publicznych, w tym również w szkołach policealnych i pomaturalnych co najmniej o dwuletnim okresie nauczania w zakresie rachunkowości i co najmniej pięcioletnią praktykę w księgowości. .

Wskazał, że wnioskodawczyni spełnia kryterium wykształcenia na skutek ukończenia wyższych studiów magisterskich i podyplomowych w kierunku rachunkowości i kontroli podatkowej .

Nie uznał natomiast jako praktyki w księgowości jej zatrudnienia od 1994 do 1998r. w Urzędzie Skarbowym w [...] w komórce kontroli podatkowej w tym na stanowisku komisarza skarbowego, gdzie w ramach powierzonych jej obowiązków przeprowadzała pełne kontrole źródłowe urządzeń księgowych osób prawnych, fizycznych i innych jednostek organizacyjnych nie posiadających osobowości prawnej. Szczegółowo przedstawił w motywach pisemnych decyzji jakie czynności są dla niego równoznaczne z nabyciem praktyki w księgowości: wyłącznie samodzielne wykonywanie czynności związanych z prowadzeniem ksiąg rachunkowych, a zwłaszcza: otwieranie i zamykanie ksiąg, kwalifikowanie dowodów księgowych do ujęcia w księgach rachunkowych, ujęcie i księgowanie zaistniałych operacji gospodarczych w dzienniku oraz na kontach księgi głównej i kontach ksiąg pomocniczych, wycena aktywów i pasywów na dzień bilansowy, sporządzanie dokumentów wymaganych we współpracy z bankiem, oddziałem ZUS i urzędem skarbowym, w tym ustalaniem zobowiązań podatkowych i sporządzaniem deklaracji podatkowych, sporządzaniem rocznego sprawozdania finansowego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00