Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 29 stycznia 2004 r., sygn. SA/Sz 2610/02

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący del. Sędzia NSA Elżbieta Makowska/spr./ Sędziowie Sędzia WSA Marzena Kowalewska Asesor WSA Arkadiusz Windak Protokolant: st.sekr.sąd. Krzysztof Chudy po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 16 stycznia 2004r. sprawy ze skargi H. i W. R. na decyzję Wojewody z dnia [...] Nr [...] w przedmiocie zatwierdzenia projektu budowlanego i pozwolenia na rozbudowę oddala skargę

 

UZASADNIENIE

Wojewoda [...] decyzją z dnia [...] działając na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 kpa w związku z art. 35 ust. 3 ustawy Prawo budowlane (Dz.U. z 2000r. Nr 106, poz. 1126 z późn.zm.), po rozpatrzeniu odwołania Spółdzielni Mieszkaniowej [...]- utrzymał w mocy decyzję Prezydenta Miasta [...] z dnia [...] odmawiającą H. i W.R. zatwierdzenia projektu budowlanego i wydania pozwolenia na rozbudowę domu mieszkalnego jednorodzinnego przy ul. [...] .

Z uzasadnienia decyzji Wojewody wynika, że przyczyną wydania przez organ I instancji decyzji odmownej było ustalenie, że przedłożona przez inwestora opinia geodety (znak[...].) dotycząca przebiegu granicy nr [...] nie rozstrzyga o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane.

Odnosząc się do odwołania złożonego przez Spółdzielnię Mieszkaniową "[...]" będącą wieczystym użytkownikiem przedmiotowego terenu, w którym podniesiono, że wnioskodawca wystąpił do Biura Geodety Miasta Urzędu Miejskiego w [...] o sprostowanie ewidentnego błędu dotyczącego położenia linii granicznej, co pozwoli spełnić pkt 3 postanowienia organu I instancji dotyczący prawa do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, organ odwoławczy powołał się na przepis art. 32 ust. 4 Prawa budowlanego. Wskazał, że przepis ten uzależnia wydanie pozytywnej dla inwestora decyzji o pozwoleniu na budowę, od wykazania się przez inwestora prawem do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Przez prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane należy rozumieć, zgodnie z art. 3 pkt 11 ustawy Prawo budowlane, tytuł prawny wynikający z prawa własności, użytkowania wieczystego, trwałego zarządu, ograniczonego prawa rzeczowego albo stosunku zobowiązaniowego, przewidującego uprawnienia do wykonywania robót budowlanych. W związku z tym Wojewoda wyjaśnił, że przyjęte rozwiązanie projektowe (nadbudowa części [...] nad garażem) zakłada ingerencję w ścianę nośną która jest jednocześnie ścianą wspólną rozgraniczającą budynki należące do różnych właścicieli. Zatem jakakolwiek czynność związana z częścią wspólną wymaga zgody wszystkich współwłaścicieli (art. 199 kc). Brak takiej zgody jest równoznaczny z brakiem prawa do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Wobec braku zgody na przedmiotowe rozwiązanie projektowe Z. i J. R. - współwłaścicielek nieruchomości, na której znajduje się sporna ściana, główne argumenty odwołania, a dotyczące przebiegu granicy nie mogą mieć wpływu na rozstrzygnięcie w sprawie pozwolenia na budowę.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00