Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 20 stycznia 2004 r., sygn. I SA/Po 294/02

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący del.sędzia NSA Janusz Ruszyński Sędziowie WSA Barbara Koś(spr) as.sąd. WSA Karol Pawlicki Protokolant st.sekr.sąd. Alicja Ajnbacher po rozpoznaniu w dniu 20 stycznia 2004 r. sprawy ze skargi Przedsiębiorstwa Wielobranżowego "A" Spółka z o.o. na decyzję Izby Skarbowej z dnia [...] r. Nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za I, VI-XII 2000r. o d d a l a s k a r g ę

 

UZASADNIENIE

Po przeprowadzeniu kontroli skarbowej, między innymi w zakresie prawidłowości rozliczeń z budżetem za lata 1998 - 2000, Inspektor Kontroli Skarbowej w Urzędzie Kontroli Skarbowej w P. decyzją z dnia [...] r., Nr [...] określił Przedsiębiorstwu Wielobranżowemu "A" Zakład Pracy Chronionej Spółka z o.o. w G. nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym do zwrotu, do przeniesienia na następny miesiąc oraz zaległość podatkową za styczeń i miesiące od czerwca do grudnia 2000 r. w podatku od towarów i usług.

W uzasadnieniu decyzji wskazano, że spółka będąc zakładem pracy chronionej zajmowała się handlem sprzętem RTV i AGD (sprzedaż opodatkowana stawką 22 i 7 % VAT) oraz produkcją trumien kompletnych i niekompletnych, których sprzedaż w kraju była zwolniona z VAT stosownie do § 69 pkt. 1 lit. i) rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 29.12.1999 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług... ( Dz. U. Nr 109, poz. 1245 ze zm.), a sprzedaż na eksport podlegała stawce O %, na podstawie art. 18 ust. 3 ustawy z dnia 8.01.1993 r. o podatku od towarów i usług...( Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.).

Czynności kontrolne wykazały, że spółka dokonywała sprzedaży wytwarzanych przez siebie produktów pod nazwą "półwyroby stolarskie", które opodatkowywała stawką 22 %, przy czym na fakturach sprzedaży nie określała symbolu SWW. Ustalono na podstawie zgromadzonego materiału, w tym wyjaśnień prezesa zarządu spółki i zdjęć, że sprzedawany przez spółkę produkt to zbite dno i wieko, ostrugane, wyszlifowane, surowe lub pomalowane farbami podkładowymi, służące do zmontowania kompletnej trumny. Wyrób ten choć bez wybicia materiałem wewnątrz i okuć określony przez spółkę jako półwyrób stolarski był trumną, tyle że nie wykończoną, której sprzedaż była zwolniona od podatku VAT, zatem zastosowanie stawki 22 % było nieprawidłowe. Z wyjaśnień spółki wynikało, że przyjęta przez nią klasyfikacja wyrobu (SWW 1745-99) była zgodna z opiniami Wojewódzkiego Urzędu Statystycznego w K. z 1995 r. i w P. z [...] marca 2000 r. Opinie te wydano na wniosek innych niż spółka podmiotów. W toku postępowania kontrolnego spółka i jej oddział w G. zwróciły się do Wojewódzkiego Urzędu Statystycznego w P. i w K. o opinię w sprawie klasyfikacji statystycznej wyrobu i uzyskały rozbieżne opinie. Raz uznano produkt za półwyroby stolarskie pozostałe osobno nie wymienione o symbolu SWW 1745-99 ( pismo US w K. z [...].02.2001 r. ), drugi raz za trumny o symbolu SWW 1749-1. ( pismo US w P. z [...].11.2000 r. ). Z uwagi na powyższe kontrolujący zwrócił się do Głównego Urzędu Statystycznego o wydanie opinii co do tego do jakiego symbolu SWW należy zaklasyfikować sporny wyrób. GUS w piśmie z dnia [...] kwietnia 2001 r. wyjaśnił, że według zasad metodycznych Polskiej klasyfikacji wyrobów i usług PKWiU wprowadzonej rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 r. (Dz.U. Nr 42, poz. 264 ze zm.) oraz Systematycznego Wykazu Wyrobów, zbite wieko i dno trumny, surowe lub pomalowane farbami podkładowymi (ostrugane i wyszlifowane), bez okuć i uchwytów należy klasyfikować jako:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00