Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 22 stycznia 2004 r., sygn. I SA/Łd 2040/02

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi Wydział I w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA del. P. Janicki, Sędziowie NSA del. T. Porczyńska (spr.), A. Wrzesińska-Nowacka, Protokolant I. Spychalska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 22 stycznia 2004 r. sprawy ze skargi M. K. na postanowienie Izby Skarbowej w Ł. Ośrodek Zamiejscowy w P. z dnia [...] Nr [...] w przedmiocie odmowy przywrócenia terminu do wniesienia odwołania oddala skargę

 

UZASADNIENIE

Postanowieniem z dnia [...] nr [...] Izba Skarbowa w Ł. Ośrodek Zamiejscowy w P. po rozpatrzeniu wniosku M. K. z dnia 5.VIII.2002 r. o przywrócenie terminu do wniesienia odwołania od decyzji Inspektora Kontroli Skarbowej w Urzędzie Kontroli Skarbowej w Ł. Ośrodek Zamiejscowy w P. w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych za 1997 r., odmówiła przywrócenia terminu do wniesienia tego odwołania.

W uzasadnieniu decyzji Izba Skarbowa wskazała na przepisy ustawy z dnia 29.VIII.1997 r. Ordynacja podatkowa /Dz.U. nr 137, poz.926 ze zm./ regulujące zasady doręczania pism przez organy podatkowe. Izba wskazała na zgromadzone w aktach administracyjnych dokumenty, z których wynika, że decyzję organu podatkowego I instancji przesłano podatniczce przy piśmie z dnia 29.V.2002 r. na wskazany adres. Wobec niemożności doręczenia decyzji stronie ani pełnoletniemu domownikowi, sąsiadowi czy dozorcy /art.145, 148, 149 Ordynacji podatkowej/, przesyłkę awizowano w dniu 31.V.2002 r i pozostawiono w Urzędzie Pocztowym. Zwrot przesyłki do nadawcy zadysponowano w dniu 7.VI.2002 r. W ocenie Izby Skarbowej przesyłkę z dnia 29.V.2002 r. uznać należy za doręczoną w dniu 6.VI.2002 r. stosownie do art.150 § 1 i 2 powołanej ustawy, który stanowi, że jeśli pismo złożono w Urzędzie Pocztowym na okres 7 dni i zawiadomiono o tym stronę to po upływie tego terminu pismo uważa się za doręczone. Mimo skutecznego zdaniem Izby Skarbowej doręczenia decyzji w dniu 6.VI.2002 r., w dniu 19.VI.2002 r. podjęto ponowną próbę doręczenia decyzji podatniczce, tym razem przez pracownika Urzędu Kontroli Skarbowej w miejscu zamieszkania podatniczki. Z notatki służbowej sporządzonej w dniu 19.VI.2002 r. wynika, że mąż podatniczki - L. K., odmówił odebrania pisma. Wobec powyższego pracownik Urzędu Kontroli Skarbowej pozostawił na drzwiach posesji zawiadomienie o pozostawieniu przesyłki w Urzędzie Miasta w T. Fakt pozostawienia przesyłki w Urzędzie Miasta poświadczony został przez ten Urząd. Przesyłka nie została odebrana w terminie 7 dni. Mąż podatniczki odebrał decyzję osobiście w Urzędzie Kontroli Skarbowej w dniu 2.VIII.2002 r. We wniosku o przywrócenie terminu do wniesienia odwołania podatniczka poinformowała, że o decyzji dowiedziała się od poborcy skarbowego. Podniosła także, że nie wie czy wcześniej podejmowano próby doręczenia decyzji. Nie wykluczyła takiej możliwości, gdyż jak wyjaśniła od czasu kradzieży skrzynki listowej z szyldem i nr posesji notorycznie ginie kierowana na jej adres korespondencja. Dodatkowo wskazała na swój zły stan zdrowia i przedłożyła dokumentację lekarską dotyczącą okresu od 6.II. do 11.II.2002 r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00