Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 21 stycznia 2004 r., sygn. I SA/Łd 1486/02

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi Wydział I w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA J. Antosik (spr.), Sędziowie NSA J. Brolik, M. Zirk-Sadowski, Protokolant, po rozpoznaniu w dniu 21 stycznia 2004 r. sprawy ze skargi M. M. na decyzję Izba Skarbowa w Ł. z dnia [...] Nr [...] w przedmiocie Podatek od towarów i usług za 1996 r. Uchylono zaskarżoną decyzję w części Orzeka, że do czasu uprawomocnienia się wyroku zaskarżona decyzja podlega wykonaniu

 

UZASADNIENIE

W czasie kontroli podatkowej w zakresie podatku dochodowego Urząd Skarbowy Ł.-W. ustalił, że M. M. nie posiada dokumentów dotyczących prowadzonej działalności gospodarczej za lata 1996-97, w tym prowadzonej w formie spółki cywilnej A z E. S. (obecnie K.) do 15 lipca 1997 r.; jego pełnomocnik I. M.(jego żona) wyjaśniła, że dokumenty zostały skradzione w grudniu 1997 r. Informację o tym fakcie wymieniony Urząd przekazał Urzędowi Skarbowemu Ł.-Ś. właściwemu w sprawie podatku od towarów i usług. Ten ostatni Urząd wielokrotnie, poczynając od marca 2001 r., zwracał się do M. M. i jego pełnomocnik oraz do E. K. o przedłożenie dokumentacji podatkowej. W dniu 12 lipca 2001 r. I. M. poinformowała Urząd telefonicznie, że nie udało się jej zebrać wszystkich dokumentów. Po wszczęciu kontroli podatkowej I. M. zgłosiła się do Urzędu Skarbowego Ł.-W. i po raz kolejny oświadczyła, że nie posiada dokumentów dotyczących działalności M. M. za lata 1996-97 z uwagi na ich kradzież.

W związku z powyższym Urząd Skarbowy Ł.-Ś. wszczął postępowanie podatkowe, w którym podjął wiele nieudolnych prób doręczenia M. M. i jego pełnomocnik I. M. oraz E. K. zawiadomień o wyznaczeniu na podstawie art. 200 § 1 Ordynacji podatkowej trzydniowego terminu do wypowiedzenia się co do zebranych dowodów i materiałów. W końcu zawiadomienia zostały uznane za doręczone w dniu 19 listopada 2001 r. w trybie zastępczym przewidzianym w art. 150 Ordynacji podatkowej, z tym, że zawiadomienie skierowane do I. M. zostało przez nią odebrane osobiście w dniu 20 listopada 2001 r. Następnie M. M. w dniu 21 listopada 2001 r. udzielił pełnomocnictwa nowej pełnomocnik (adwokatowi). Nowa pełnomocnik pismem z dnia 22 listopada 2001 r. zwróciła się do Urzędu Skarbowego o wyznaczenie nowego terminu wypowiedzenia się co do zebranego materiału na dzień 30 listopada 2001 r.; we wniosku podała, że pełnomocnikiem została ustanowiona 21 listopada 2001 r., a w związku z tym, że prowadzi jednoosobową kancelarię adwokacką, do 30 listopada 2001 r. ma wypełniony czas wcześniej wyznaczonymi sprawami sądowymi, w których nie może ustanowić substytuta. Urząd Skarbowy po rozpatrzeniu tego wniosku wydał decyzję z dnia [...] (doręczoną 30 listopada 2001 r.) odmawiającą odroczenia terminu do wypowiedzenia się co do zebranego materiału dowodowego (uchyloną następnie decyzją Izby Skarbową w Ł., która umorzyła postępowanie w tej kwestii; skarga na tę decyzję Izby Skarbowej została oddalona wyrokiem NSA z dnia 12 grudnia 2003 r., I SA/Łd 1483-1484/02).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00