Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 27 stycznia 2004 r., sygn. II SA/Kr 195/02

 

WYROK W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Dnia 27 stycznia 2004r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący : Sędzia NSA Andrzej Niecikowski Sędziowie NSA : Anna Szkodzińska ( spr. ) Joanna Tuszyńska Protokolant : Edyta Domagalska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 27 stycznia 2004r. sprawy ze skargi J. J. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] 2001r. Nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania w sprawie o pozwolenie na wycięcie drzew I. uchyla zaskarżoną decyzję; II. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego na rzecz skarżącej J. J. kwotę 50 (pięćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] 2001 r. znak [...] Burmistrz Miasta A., na podstawie art. 48 ust. 2, art. 86 d ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 31 stycznia 1980 r. o ochronie i kształtowaniu środowiska zezwolił J. i A.J. na usunięcie 1 szt. drzewa -dębu w obwodzie pnia wynoszącym 100 cm rosnącego na działce w R. nr [...] bez naliczenia opłaty, oraz nie zezwolił im na usunięcie 10 szt. drzew, a mianowicie 4 szt. dębów, 2 szt. brzóz, 2 szt. lip i 2 szt. grabów.

W uzasadnieniu decyzji podano, że wnioskodawcy domagali się wydania pozwolenia na usunięcie 11 drzew . Pierwotna decyzja Burmistrza z dnia [...] 1999 r. odmawiająca udzielenia pozwolenia została uchylona decyzją organu odwoławczego z dnia 12 października 1999 r. Po ponownym rozpatrzeniu sprawy organ I instancji decyzją z dnia 12 stycznia 2000 r., ustaliwszy, że drzewa rosną na działce Z.J., ponownie odmówił udzielenia pozwolenia. Samorządowe Kolegium Odwoławcze i tę decyzję uchyliło, a sprawę przekazało organowi I instancji do ponownego rozpatrzenia wskazując, że nie dokonano oględzin obu nieruchomości i nie ustalono, w oparciu o ustalone przez biegłego punkty graniczne, na której działce rosną drzewa. Ponownie rozpatrując sprawę, organ zlecił biegłemu geodecie W.S. wykonanie inwentaryzacji drzew przygranicznych na działkach [...] i [...] o średnicy powyżej 20 cm - w oparciu o istniejące dokumenty prawne, w tym wyrok Sądu Rejonowego w W. z dnia [...]1992 r. sygn. akt. [...]. W oparciu o tę inwentaryzację i oględziny stwierdzono, że spośród drzew wnioskowanych do usunięcia tylko jeden dąb rośnie na terenie należącym do wnioskodawców . Dwa drzewa rosną w granicy działek wnioskodawców i Z.J., a więc wnioskodawcami o ich usuniecie winni być solidarnie J. i A.J. oraz Z.J. Skoro bowiem wg art. 154 kc drzewa rosnące w granicy służą do wspólnego użytku sąsiadów, to brak zgody jednego z nich wyklucza wydanie pozytywnej decyzji dla drugiego. Pozostałe drzewa położone są na działce należącej do Z.J., co uniemożliwia udzielenie pozwolenia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00