Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 21 stycznia 2004 r., sygn. I SA/Gd 2265/00

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący sędzia NSA: Zbigniew Romała (spr.) Sędziowie: NSA: Sławomir Kozik NSA: Alicja Stępień Protokolant Jolanta Denka po rozpoznaniu w dniu 21 stycznia 2004r. na rozprawie sprawy ze skargi B. A. na decyzję Izby Skarbowej z dnia 20 września 2000r. nr [...] w przedmiocie zaległości podatkowej w podatku od towarów i usług za miesiące od stycznia do sierpnia i październik roku 1996. I. Uchyla zaskarżoną decyzję. II. Zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu. III. Zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej na rzecz strony skarżącej kwotę 3.200,- zł /trzy tysiące dwieście złotych/ tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

I SA/Gd 2265/00

U z a s a d n i e n i e

Decyzją z dnia 9 czerwca 2000r. Urząd Skarbowy określił skarżącej B. A. zaległości w podatku od towarów i usług za miesiące od stycznia do października 1996r. oraz nadpłaty za wrzesień i listopad 1996r., a nadto określił odsetki za zwłokę.

W uzasadnieniu decyzji Urząd wskazał, że podatniczka w okresie styczeń-sierpień 1996r. prowadziła nierzetelnie i wadliwie podatkową księgę przychodów i rozchodów. Ponieważ księga pełniła w tym okresie funkcję rejestru sprzedaży, stwierdzono naruszenie przez podatniczkę obowiązku prowadzenia ewidencji, o której mowa w art.27 ust.4 ustawy z dnia 8 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U.Nr 11, poz.50 ze zm.). Ponadto skarżąca nie złożyła deklaracji VAT-7 za lipiec 1996r., a w deklaracji za sierpień wykazała sprzedaż za okres od 13 do 31 sierpnia 1996r. pomimo prowadzenia działalności przez cały miesiąc. Oszacowanie obrotu przeprowadzono w oparciu o zeznanie podatniczki dotyczące osiąganych w dwóch sklepach obrotów dziennych i wydatków dziennych i tygodniowych na zakup towarów. Spośród czterech metod oszacowania przyjęto wyliczenie oparte o zeznaną wielkość utargów dziennych oraz ilość dni handlowych. Pominięto jako obarczone ryzykiem dużego błędu wyliczenie oparte na zeznanych wydatkach na zakup towarów oraz wielkości marż handlowych, wyliczenie w oparciu o udział pozostałych wydatków w obrocie stanowiącym różnicę między wskaźnikiem zysku brutto, a wskaźnikami zysku netto oraz wyliczenie w oparciu o stan kasy w dniach 9 i 13 sierpnia 1996r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00