ZARZĄDZENIE
MINISTRA PRZEMYSŁU1)
z dnia 27 września 2024 r.
w sprawie powołania Zespołu do spraw rozwoju energetyki jądrowej w Polsce
Na podstawie art. 7 ust. 4 pkt 5 ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o Radzie Ministrów (Dz. U. z 2024 r. poz. 1050) zarządza się, co następuje:
§ 1. 1. Powołuje się Zespół do spraw rozwoju energetyki jądrowej w Polsce, zwany dalej „Zespołem”.
2. Zespół jest organem pomocniczym Ministra Przemysłu, zwanego dalej „Ministrem”.
§ 2. 1. Celem Zespołu jest wsparcie Ministra w realizacji zadań związanych z rozwojem energetyki jądrowej w Polsce, zapewnienie koordynacji działań w tym obszarze z właściwymi podmiotami krajowego sektora jądrowego oraz wypracowywanie rekomendacji dla Ministra w zakresie rozwiązań legislacyjnych i pozalegislacyjnych, umożliwiających szybkie, efektywne i skuteczne wdrażanie energetyki jądrowej w Polsce.
2. Do zadań Zespołu należy w szczególności:
1) w obszarze prawno-legislacyjnym:
a) analiza przepisów tworzących prawne ramy rozwoju energetyki jądrowej w Polsce oraz rekomendowanie propozycji rozwiązań legislacyjnych usprawniających realizację inwestycji w zakresie obiektów energetyki jądrowej oraz inwestycji towarzyszących,
b) analiza zagranicznych rozwiązań prawno-instytucjonalnych dotyczących licencjonowania elektrowni jądrowych pod kątem możliwości ich zastosowania w Polsce;
2) w obszarze komunikacji:
a) analiza informacji i dobrych praktyk w zakresie:
- planowanych i realizowanych inwestycji dotyczących obiektów energetyki jądrowej,
- zapewnienia społeczeństwu aktualnej, obiektywnej i rzetelnej wiedzy dotyczącej energetyki jądrowej, opartej na podstawach naukowych,
b) udział w wypracowaniu skutecznej strategii komunikacji w obszarze rozwoju energetyki jądrowej w Polsce;
3) w obszarze rozwoju zasobów ludzkich na potrzeby energetyki jądrowej - wymiana informacji w zakresie potrzeb związanych z zapewnieniem kompetentnych kadr na potrzeby planowanych i realizowanych projektów inwestycyjnych dotyczących obiektów energetyki jądrowej w celu wypracowania harmonijnych planów rozwoju zasobów ludzkich;
4) w obszarze zaangażowania krajowego przemysłu:
a) wymiana informacji w zakresie zapewnienia maksymalnego udziału krajowych przedsiębiorstw w procesach przygotowania do budowy i budowy planowanych w Polsce elektrowni jądrowych, z uwzględnieniem właściwych przepisów prawa Unii Europejskiej,
b) analiza międzynarodowych standardów technicznych dotyczących obiektów jądrowych pod kątem inicjowania prac mających na celu wprowadzenie odpowiednich zmian do polskiego systemu normalizacyjnego;
5) w obszarze postępowania z odpadami promieniotwórczymi - wymiana informacji w zakresie planowanych strumieni odpadów promieniotwórczych oraz postępowania z odpadami promieniotwórczymi i wypalonym paliwem jądrowym z uwzględnieniem specyfiki poszczególnych technologii reaktorowych;
6) w obszarze współpracy międzynarodowej - wymiana informacji w zakresie udziału przedstawicieli polskich przedsiębiorstw w wydarzeniach i pracach organizacji międzynarodowych właściwych do spraw energetyki jądrowej.
§ 3. 1. W skład Zespołu wchodzą:
1) Przewodniczący;
2) Zastępca Przewodniczącego - Dyrektor Departamentu Energii Jądrowej w Ministerstwie Przemysłu;
3) członkowie;
4) sekretarz.
2. Przewodniczącego, członków oraz sekretarza powołuje Minister.
3. Osoby wchodzące w skład Zespołu mogą być zastępowane w jego pracach przez upoważnionych przez nich przedstawicieli.
4. Przewodniczący lub Zastępca Przewodniczącego, z własnej inicjatywy lub na wniosek członka, mogą zapraszać do udziału w pracach Zespołu, z głosem doradczym, osoby niebędące jego członkami, których wiedza i doświadczenie mogą być przydatne do wykonywania zadań Zespołu, w szczególności przedstawicieli:
1) organów administracji rządowej, których zadania obejmują kwestie związane z energetyką jądrową;
2) przedsiębiorców realizujących lub planujących realizować inwestycje w zakresie obiektów energetyki jądrowej;
3) członków stowarzyszeń, fundacji, organizacji społecznych i zawodowych oraz przedstawicieli podmiotów, o których mowa w art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2023 r. poz. 742, z późn. zm.2)), zajmujących się problemami energetyki jądrowej.
§ 4. Osoby wchodzące w skład Zespołu oraz osoby, o których mowa w § 3 ust. 3 i 4, są obowiązane do zachowania w tajemnicy informacji związanych z pracami Zespołu i przed uzyskaniem dostępu do dokumentów i informacji wymagających zachowania tajemnicy składają Ministrowi oświadczenie o zachowaniu w tajemnicy informacji związanych z pracami Zespołu.
§ 5. 1. Pracami Zespołu kieruje Przewodniczący, który w szczególności:
1) zwołuje posiedzenia Zespołu, z własnej inicjatywy lub na wniosek osoby wchodzącej w skład Zespołu, określając równocześnie porządek obrad posiedzenia Zespołu;
2) przewodniczy posiedzeniom;
3) ustala terminy i zakres tematyczny kolejnych posiedzeń Zespołu z uwzględnieniem wniosków zgłaszanych przez osoby wchodzące w skład Zespołu;
4) może powierzać osobom wchodzącym w skład Zespołu wykonanie określonych czynności służących realizacji zadań Zespołu.
2. W przypadku nieobecności Przewodniczącego pracami Zespołu kieruje Zastępca Przewodniczącego.
§ 6. 1. W celu realizacji zadań Zespołu Przewodniczący, z własnej inicjatywy albo na wniosek osoby wchodzącej w skład Zespołu, może tworzyć grupy robocze z udziałem osób wchodzących w skład Zespołu oraz osób wymienionych w § 3 ust. 4. Przewodniczący wyznacza koordynatora grupy roboczej spośród osób wchodzących w skład Zespołu.
2. Szczegółowy zakres zadań grup roboczych oraz plan ich realizacji ustalają ich koordynatorzy wspólnie z Przewodniczącym.
§ 7. 1. Zespół rozpatruje sprawy związane z realizacją zadań określonych w § 2 na posiedzeniach albo w trybie obiegowym przy użyciu środków komunikacji elektronicznej.
2. Posiedzenia Zespołu odbywają się w siedzibie Ministerstwa Przemysłu.
3. Przewodniczący może zdecydować, że posiedzenie Zespołu odbędzie się przy wykorzystaniu środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość, które zapewniają:
1) transmisję posiedzenia w czasie rzeczywistym;
2) dwustronną komunikację w czasie rzeczywistym, umożliwiającą osobom biorącym udział w posiedzeniu Zespołu wypowiadanie się w toku obrad.
4. Zespół wypracowuje rekomendacje, o których mowa w § 2 ust. 1, w drodze uzgodnienia stanowisk. Zagadnienia sporne rozstrzyga Przewodniczący, a w przypadku jego nieobecności - Zastępca Przewodniczącego.
§ 8. Z posiedzenia Zespołu Sekretarz sporządza protokół, który podpisuje Sekretarz oraz osoba, która przewodniczyła posiedzeniu Zespołu.
§ 9. 1. Obsługę organizacyjno-biurową prac Zespołu zapewnia Departament Energii Jądrowej w Ministerstwie Przemysłu.
2. Koszty obsługi pokrywa się z budżetu państwa z części 48, której dysponentem jest Minister.
§ 10. Z tytułu udziału w pracach Zespołu, w tym w ramach grup roboczych, nie przysługują diety, zwrot kosztów podroży oraz wynagrodzenie.
§ 11. Zespół w terminie do dnia 30-go stycznia każdego roku przedstawia Ministrowi sprawozdanie z realizacji zadań za rok poprzedni.
§ 12. Zarządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
MINISTER PRZEMYSŁU
MARZENA CZARNECKA
1) Minister Przemysłu kieruje działem administracji rządowej - gospodarka surowcami energetycznymi, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 19 grudnia 2023 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Przemysłu (Dz. U. poz. 2727 oraz z 2024 r. poz. 289 i 999).
2) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2023 r. poz. 1088, 1234, 1672, 1872 i 2005 oraz z 2024 r. poz. 124, 227 i 1089.
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00