Akt prawny
obowiązujący
Wersja aktualna od 2024-05-23
Wersja aktualna od 2024-05-23
obowiązujący
Alerty
ZARZĄDZENIE
MINISTRA NAUKI
z dnia 21 maja 2024 r.
w sprawie powołania Zespołu do spraw przygotowania Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego do realizacji zadań związanych ze sprawowaniem przez Rzeczpospolitą Polską przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej w I połowie 2025 r.
Na podstawie art. 7 ust. 4 pkt 5 ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o Radzie Ministrów (Dz. U. z 2022 r. poz. 1188 oraz z 2023 r. poz. 1195, 1234 i 1641) zarządza się, co następuje:
§ 1. Powołuje się Zespół do spraw przygotowania Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego do realizacji zadań związanych ze sprawowaniem przez Rzeczpospolitą Polską przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej w I połowie 2025 r., zwany dalej „zespołem”.
§ 2. 1. W skład zespołu wchodzą:
1) przewodniczący - Rafał Tomasik;
2) zastępca przewodniczącego - Magdalena Maciejewska;
3) członkowie:
a) Marcin Czaja,
b) Michał Doligalski,
c) Olga Jarmołowicz,
d) Jarosław Oliwa,
e) Alicja Steć,
f) Izabela Stępień,
g) Barbara Szelewa-Kropiwnicka.
2. W przypadku braku możliwości uczestniczenia w posiedzeniu zespołu członka zespołu, o którym mowa w ust. 1 pkt 3, w pracach zespołu może uczestniczyć zastępca dyrektora danej komórki organizacyjnej Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, zwanego dalej „Ministerstwem”, wyznaczony przez dyrektora tej komórki.
3. W pracach zespołu mogą uczestniczyć, z głosem doradczym, osoby realizujące w Ministerstwie zadania związane ze sprawowaniem przez Rzeczpospolitą Polską przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej w I połowie 2025 r., zwanego dalej „prezydencją”, oraz inne osoby zaproszone przez przewodniczącego, których kwalifikacje, wiedza lub doświadczenie mogą być przydatne w realizacji zadań zespołu.
§ 3. 1. Do zadań zespołu należy przygotowanie Ministerstwa do realizacji zadań związanych ze sprawowaniem prezydencji w obszarze pozostającym w zakresie właściwości Ministra Nauki, w szczególności:
1) identyfikacja i analiza zadań Ministra Nauki wynikających z programu i kalendarza przygotowań Rzeczypospolitej Polskiej do objęcia i sprawowania prezydencji;
2) opracowanie harmonogramu realizacji zadań związanych z prezydencją przez Ministerstwo;
3) monitorowanie realizacji zadań określonych w harmonogramie, o którym mowa w pkt 2;
4) opracowanie zaleceń dla komórek organizacyjnych Ministerstwa dotyczących realizacji zadań związanych z prezydencją;
5) opracowanie rekomendacji w zakresie przygotowania kadry Ministerstwa do realizacji zadań związanych z prezydencją, w szczególności kwalifikacji pracowników, którzy będą je realizować;
6) inicjowanie działań mających na celu udzielanie zamówień publicznych, w szczególności dotyczących logistyki oraz organizacji wydarzeń związanych z prezydencją;
7) wykonywanie innych zadań zleconych przez Ministra Nauki dotyczących przygotowania Ministerstwa do realizacji zadań związanych z prezydencją.
2. Przy wykonywaniu zadań, o których mowa w ust. 1, zespół współpracuje z Pełnomocnikiem Ministra Nauki do spraw europejskich i prezydencji Rzeczypospolitej Polskiej w Radzie Unii Europejskiej, ustanowionym zarządzeniem Ministra Nauki z dnia 6 marca 2024 r. w sprawie ustanowienia Pełnomocnika Ministra Nauki do spraw europejskich i prezydencji Rzeczypospolitej Polskiej w Radzie Unii Europejskiej (Dz. Urz. Min. Nauk. poz. 19).
§ 4. 1. Przewodniczący kieruje pracami zespołu, w szczególności:
1) zwołuje i prowadzi posiedzenia zespołu oraz ustala projekt porządku obrad;
2) przydziela zadania członkom zespołu i określa termin ich realizacji;
3) zaprasza na posiedzenia zespołu osoby, o których mowa w § 2 ust. 3;
4) przedstawia Ministrowi Nauki i Dyrektorowi Generalnemu Ministerstwa informacje na temat działalności zespołu.
2. W przypadku nieobecności przewodniczącego zadania, o których mowa w ust. 1, wykonuje zastępca przewodniczącego.
§ 5. 1. Zespół działa na posiedzeniach.
2. Posiedzenia zespołu mogą odbywać się przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej zapewniających w szczególności:
1) transmisję posiedzenia w czasie rzeczywistym;
2) wielostronną komunikację w czasie rzeczywistym umożliwiającą uczestnikom posiedzenia wypowiadanie się w jego toku.
3. Przewodniczący może podjąć decyzję o rozpatrzeniu sprawy w drodze korespondencyjnego uzgodnienia stanowisk (tryb obiegowy). Przyjęte w tym trybie ustalenia przewodniczący przedstawia na najbliższym posiedzeniu zespołu.
4. W przypadku nieuzgodnienia sprawy w trybie obiegowym jest ona rozpatrywana na najbliższym posiedzeniu zespołu.
§ 6. 1. Ustalenia zespołu są podejmowane w drodze uzgodnienia stanowisk.
2. W przypadku gdy uzgodnienie stanowiska nie jest możliwe, rozstrzyga głos przewodniczącego, a w przypadku jego nieobecności - zastępcy przewodniczącego. Inne kwestie sporne powstałe w toku prac zespołu rozstrzyga przewodniczący, a w przypadku jego nieobecności - zastępca przewodniczącego.
§ 7. 1. Z posiedzenia zespołu sporządza się protokół, w którym zamieszcza się w szczególności listę uczestników posiedzenia, przyjęty porządek obrad i treść ustaleń zespołu.
2. Protokół podpisuje przewodniczący, a w przypadku jego nieobecności na posiedzeniu, którego dotyczy protokół - zastępca przewodniczącego.
§ 8. Obsługę zespołu zapewnia Departament Współpracy Międzynarodowej w Ministerstwie.
§ 9. Zarządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
Minister Nauki: D. Wieczorek