Akt prawny
obowiązujący
Wersja aktualna od 2024-02-06
Wersja aktualna od 2024-02-06
obowiązujący
Alerty
ZARZĄDZENIE
MINISTRA EDUKACJI
z dnia 2 lutego 2024 r.
w sprawie powołania Krajowej Grupy Roboczej do spraw unijnego dialogu młodzieżowego
Na podstawie art. 7 ust. 4 pkt 5 ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o Radzie Ministrów (Dz. U. z 2022 r. poz. 1188 oraz z 2023 r. poz. 1195, 1234 i 1641) zarządza się, co następuje:
§ 1. Powołuje się Krajową Grupę Roboczą do spraw unijnego dialogu młodzieżowego, zwaną dalej „Grupą”.
§ 2. Zadaniem Grupy jest koordynowanie procesu unijnego dialogu młodzieżowego na poziomie krajowym oraz działanie na rzecz promowania jego wyników, z uwzględnieniem rekomendacji zawartych w rezolucji Rady z dnia 27 listopada 2009 r. w sprawie odnowionych ram europejskiej współpracy na rzecz młodzieży (2010-2018) (Dz. Urz. UE C 311 z 19.12.2009, str. 1) i rezolucji Rady Unii Europejskiej i przedstawicieli rządów państw członkowskich zebranych w Radzie w sprawie ram europejskiej współpracy na rzecz młodzieży: Strategia Unii Europejskiej na rzecz młodzieży na lata 2019-2027 (Dz. Urz. UE C 456 z 18.12.2018, str. 1).
§ 3. 1. W skład Grupy wchodzi:
1) trzech przedstawicieli Polskiej Rady Organizacji Młodzieżowych, zwanej dalej „PROM”;
2) trzech przedstawicieli Fundacji Inicjatyw Młodzieżowych, zwanej dalej „FIM”;
3) trzech przedstawicieli Rady Dialogu z Młodym Pokoleniem, zwanej dalej „RDzMP”;
4) trzech przedstawicieli Ministerstwa Edukacji Narodowej, zwanego dalej „Ministerstwem”;
5) dwóch przedstawicieli Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji - Narodowej Agencji Programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności, zwanej dalej „FRSE”;
6) przedstawiciel Ministra do spraw społeczeństwa obywatelskiego.
2. Funkcję przewodniczącego Grupy pełni jeden z przedstawicieli PROM wskazany przez PROM.
3. Funkcję sekretarza Grupy pełni jeden z przedstawicieli Ministerstwa wskazany przez dyrektora komórki organizacyjnej Ministerstwa właściwej do spraw współpracy międzynarodowej.
4. Członkowie Grupy są powoływani na okres 18 miesięcy.
5. W przypadku złożenia rezygnacji lub wystąpienia innych przyczyn uniemożliwiających udział członka Grupy w jej pracach, odpowiedni podmiot wyznacza nowego przedstawiciela, który jest powoływany na pozostały okres kadencji swojego poprzednika.
§ 4. Grupa może, w uzasadnionych przypadkach, zapraszać do udziału w pracach Grupy, z głosem doradczym, osoby zajmujące się tematyką związaną z pracami Grupy.
§ 5. 1. Organizacja młodzieżowa może wystąpić z wnioskiem o włączenie swojego przedstawiciela w prace Grupy.
2. Wniosek, o którym mowa w ust. 1, wraz z uzasadnieniem, składa się do ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania, zwanego dalej „Ministrem”, za pośrednictwem sekretarza Grupy.
3. Po uzyskaniu zgody Ministra przedstawiciel organizacji młodzieżowej może uczestniczyć w pracach Grupy z głosem doradczym.
§ 6. Przewodniczący Grupy:
1) zwołuje i przewodniczy posiedzeniom Grupy;
2) ustala porządek obrad posiedzenia Grupy z uwzględnieniem propozycji zgłoszonych przez pozostałych członków Grupy;
3) zaprasza na posiedzenia Grupy osoby i przedstawicieli, o których mowa w § 4 i § 5 ust. 3.
§ 7. Do zadań sekretarza Grupy należy w szczególności:
1) obsługa administracyjno-organizacyjna Grupy;
2) sporządzanie protokołu posiedzenia Grupy.
§ 8. 1. Posiedzenia Grupy zwołuje się w miarę potrzeb, nie rzadziej jednak niż raz na pół roku.
2. Posiedzenia Grupy mogą odbywać się przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej zapewniających:
1) transmisję obrad posiedzenia Grupy w czasie rzeczywistym;
2) wielostronną komunikację w czasie rzeczywistym, umożliwiającą uczestnikom posiedzenia Grupy wypowiadanie się w jego toku.
3. Przewodniczący Grupy może podjąć decyzję o rozpatrzeniu sprawy w drodze korespondencyjnego uzgodnienia stanowisk (tryb obiegowy). Przyjęte w tym trybie ustalenia przewodniczący Grupy przedstawia na najbliższym posiedzeniu Grupy.
§ 9. Ustalenia Grupy zapadają zwykłą większością głosów, w obecności co najmniej połowy członków Grupy. W przypadku równiej liczby głosów rozstrzyga głos przewodniczącego Grupy.
§ 10. 1. Z posiedzenia Grupy sporządza się protokół, w którym zamieszcza się w szczególności listę członków Grupy oraz osób i przedstawicieli, o których mowa w § 4 i § 5 ust. 3, obecnych na posiedzeniu oraz treść ustaleń Grupy.
2. Projekt protokołu z posiedzenia Grupy udostępnia się członkom Grupy w terminie 10 dni roboczych od dnia posiedzenia z możliwością wnoszenia uwag. Ewentualne uwagi mogą być wnoszone w terminie 5 dni roboczych od dnia otrzymania protokołu.
3. Uwagi do protokołu rozpatruje sekretarz Grupy w uzgodnieniu z przewodniczącym Grupy.
4. Protokół podpisuje przewodniczący Grupy.
5. Podpisany protokół jest przekazywany do wiadomości Ministrowi i członkom Grupy.
§ 11. 1. Członkowie Grupy, o których mowa w § 3 ust. 1 pkt 1-3, przedstawiają na wniosek sekretarza Grupy, kandydatów na delegatów młodzieży na Unijną Konferencję Młodzieżową, spełniających kryteria określone w zaproszeniu do udziału w Konferencji przez daną prezydencję w Radzie Unii Europejskiej.
2. Kandydatury, o których mowa w ust. 1, wraz z uzasadnieniem są przedstawiane Ministrowi za pośrednictwem sekretarza Grupy.
§ 12. 1. Wydatki związane z działalnością Grupy są pokrywane z części 30 budżetu państwa - Oświata i wychowanie, ze środków będących w dyspozycji komórki organizacyjnej Ministerstwa właściwej do spraw współpracy międzynarodowej.
2. Za udział w pracach Grupy nie przysługuje wynagrodzenie.
3. Członkom Grupy zamieszkałym poza miejscowością, w której odbywa się posiedzenie Grupy, przysługuje zwrot kosztów przejazdu związanych z uczestnictwem w posiedzeniu Grupy.
4. Zwrot kosztów przejazdu, o którym mowa w ust. 3, następuje na podstawie wniosku, złożonego w terminie 7 dni od dnia posiedzenia Grupy. Do wniosku dołącza się dokument potwierdzający poniesione wydatki, w szczególności rachunek, fakturę lub bilet, a w szczególnie uzasadnionych przypadkach - informację o wysokości poniesionych kosztów przejazdu samochodem zawartych we wniosku.
5. Wzór wniosku, o którym mowa w ust. 4, komórka organizacyjna Ministerstwa właściwa do spraw współpracy międzynarodowej udostępnia członkowi Grupy, który poniósł koszty, o których mowa w ust. 3.
§ 13. Kadencja członków Krajowej Grupy Roboczej do spraw unijnego dialogu młodzieżowego powołanych na podstawie przepisów dotychczasowych wygasa z dniem wejścia w życie zarządzenia.
§ 14. Traci moc zarządzenie Ministra Edukacji i Nauki z dnia 26 stycznia 2022 r. w sprawie powołania Krajowej Grupy Roboczej do spraw unijnego dialogu młodzieżowego (Dz. Urz. MEiN poz. 7).
§ 15. Zarządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
Minister Edukacji: B. Nowacka