Akt prawny
obowiązujący
Wersja aktualna od 2024-02-02
Wersja aktualna od 2024-02-02
obowiązujący
Alerty
ZARZĄDZENIE
MINISTRA EDUKACJI
z dnia 30 stycznia 2024 r.
w sprawie załatwiania spraw z zakresu działalności lobbingowej
Na podstawie art. 16 ust. 2 ustawy z dnia 7 lipca 2005 r. o działalności lobbingowej w procesie stanowienia prawa (Dz. U. z 2017 r. poz. 248) zarządza się, co następuje:
§ 1. Zarządzenie określa sposób załatwiania spraw z zakresu działalności lobbingowej w Ministerstwie Edukacji Narodowej, zwanym dalej „Ministerstwem”, oraz postępowania z podmiotami wykonującymi:
1) zawodową działalność lobbingową;
2) czynności z zakresu zawodowej działalności lobbingowej bez wpisu do rejestru, o którym mowa w art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 7 lipca 2005 r. o działalności lobbingowej w procesie stanowienia prawa, zwanej dalej „ustawą”.
§ 2. Wystąpienie kierowane do Ministra Edukacji, zwanego dalej „Ministrem”, przez podmioty, o których mowa w § 1, może mieć w szczególności formę:
1) wniosku o podjęcie inicjatywy legislacyjnej;
2) opinii o proponowanych rozwiązaniach prawnych;
3) propozycji odbycia spotkania w celu omówienia kwestii uregulowanej prawnie albo wymagającej uregulowania prawnego;
4) zgłoszenia zainteresowania pracami nad projektem ustawy lub projektem rozporządzenia, zwanymi dalej „projektami”.
§ 3. 1. Wystąpienie załatwia komórka organizacyjna Ministerstwa właściwa w sprawach objętych przedmiotem tego wystąpienia, zwana dalej „komórką merytoryczną”.
2. Po otrzymaniu wystąpienia komórka merytoryczna:
1) weryfikuje, czy wystąpienie pozostaje w zakresie właściwości Ministra;
2) sprawdza, czy podmiot, który skierował wystąpienie, jest wpisany do rejestru, o którym mowa w art. 10 ust. 1 ustawy;
3) sprawdza poprawność i kompletność wystąpienia, w tym w zakresie spełniania wymogów określonych w art. 7 ust. 2 i 4-5a ustawy - w przypadku wystąpienia, o którym mowa w § 2 pkt 4.
3. Komórka merytoryczna, w przypadku stwierdzenia:
1) braku właściwości Ministra do załatwienia wystąpienia - przekazuje wystąpienie do właściwego organu, zawiadamiając o tym podmiot, który skierował wystąpienie;
2) braków formalnych wystąpienia - występuje do podmiotu, który skierował wystąpienie, o uzupełnienie tych braków;
3) wykonywania czynności wchodzących w zakres zawodowej działalności lobbingowej przez podmiot niewpisany do rejestru, o którym mowa w art. 10 ust. 1 ustawy -niezwłocznie przedkłada do podpisu Ministra pismo informujące o tym ministra właściwego do spraw administracji publicznej.
4. Wystąpienie skierowane przez podmiot niewpisany do rejestru, o którym mowa w art. 10 ust. 1 ustawy, z wyjątkiem wystąpienia, o którym mowa w § 2 pkt 4, traktuje się jak petycję w rozumieniu ustawy z dnia 11 lipca 2014 r. o petycjach (Dz. U. z 2018 r. poz. 870) albo wniosek w rozumieniu ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2023 r. poz. 775 i 803).
§ 4. Komórka merytoryczna, po dokonaniu czynności, o których mowa w § 3 ust. 2 i 3, udostępnia Biuru Ministra wystąpienie, o którym mowa w § 2 pkt 4, w celu udostępnienia go w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej Ministra.
§ 5. 1. W przypadku wystąpień, o których mowa w § 2 pkt 1 i 2, komórka merytoryczna udziela na nie odpowiedzi w formie pisemnej.
2. W przypadku wystąpienia, o którym mowa w § 2 pkt 3, komórka merytoryczna wyznacza termin spotkania z podmiotem, który skierował wystąpienie albo, w przypadku braku zasadności odbycia spotkania, udziela na nie odpowiedzi w formie pisemnej.
3. Przebieg spotkania, o którym mowa w ust. 2, dokumentuje się w formie notatki służbowej, zawierającej w szczególności datę i przedmiot spotkania, dane podmiotu, który skierował wystąpienie, imiona i nazwiska osób biorących udział w spotkaniu ze strony tego podmiotu, imiona i nazwiska oraz stanowiska pracowników Ministerstwa biorących udział w spotkaniu, informację o przebiegu spotkania, imię i nazwisko oraz stanowisko pracownika sporządzającego notatkę. Notatkę podpisuje dyrektor komórki merytorycznej.
4. W przypadku wystąpienia, o którym mowa w § 2 pkt 4, komórka merytoryczna:
1) uwzględnia w projekcie, którego dotyczy wystąpienie, propozycje zawarte w tym wystąpieniu i informuje o tym podmiot, który skierował wystąpienie;
2) nie uwzględnia w projekcie, którego dotyczy wystąpienie, propozycji zawartych w tym wystąpieniu i wyjaśnia przyczyny takiego stanowiska w uzasadnieniu projektu oraz informuje o tym podmiot, który skierował wystąpienie;
3) wyznacza termin wysłuchania publicznego dotyczącego projektu rozporządzenia;
4) przekazuje wystąpienie dotyczące projektu ustawy wraz z tym projektem do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej w celu przeprowadzenia wysłuchania publicznego.
§ 6. 1. Komórka merytoryczna prowadzi wysłuchanie publiczne dotyczące projektu rozporządzenia w trybie określonym w przepisach wydanych na podstawie art. 9 ust. 6 ustawy.
2. Biuro Ministra, na wniosek komórki merytorycznej, udostępnia w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej Ministra informację o terminie wysłuchania publicznego dotyczącego projektu rozporządzenia, co najmniej na 7 dni przed terminem wysłuchania.
§ 7. Komórka merytoryczna prowadzi rejestr wystąpień zawierający:
1) dane podmiotu, który skierował wystąpienie;
2) numer wpisu podmiotu, który skierował wystąpienie, w rejestrze, o którym mowa w art. 10 ust. 1 ustawy;
3) datę wpływu wystąpienia do Ministerstwa;
4) formę wystąpienia;
5) wskazanie podmiotu albo podmiotów, na rzecz których działalność lobbingowa jest wykonywana;
6) wskazanie projektu, którego dotyczy wystąpienie, i propozycji zawartych w wystąpieniu;
7) opis sposobu załatwienia wystąpienia i wpływu, jaki podmiot wykonujący zawodową działalność lobbingową wywarł w procesie stanowienia prawa.
§ 8. Komórka merytoryczna, niezwłocznie po załatwieniu wystąpienia, przekazuje do Biura Ministra informację o sposobie jego załatwienia i wpływie, jaki działalność lobbingowa wywarła w procesie stanowienia prawa. Zakres informacji określa § 7.
§ 9. 1. Komórki merytoryczne przekazują do Biura Ministra, w terminie do dnia 31 stycznia, zbiorczą informację o wystąpieniach skierowanych do Ministra w roku poprzednim przez podmioty wykonujące zawodową działalność lobbingową, załatwionych przez daną komórkę.
2. Zakres informacji, o której mowa w ust. 1, obejmuje:
1) określenie spraw, w których zawodowa działalność lobbingowa była podejmowana;
2) wskazanie podmiotów, które wykonywały zawodową działalność lobbingową;
3) określenie form podjętej zawodowej działalności lobbingowej i wskazanie, czy polegała ona na wspieraniu określonych projektów, czy na występowaniu przeciwko tym projektom;
4) określenie wpływu, jaki podmiot wykonujący zawodową działalność lobbingową wywarł w procesie stanowienia prawa.
§ 10. 1. Biuro Ministra opracowuje, w terminie do dnia 20 lutego, informację o działaniach podejmowanych wobec Ministra w roku poprzednim przez podmioty wykonujące zawodową działalność lobbingową. Zakres informacji określa art. 18 ust. 2 ustawy.
2. Informacja, o której mowa w ust. 1, po zatwierdzeniu przez Ministra, jest niezwłocznie udostępniana w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej Ministra.
§ 11. Zbiorcze informacje o wystąpieniach skierowanych do Ministra w 2023 r. przez podmioty wykonujące zawodową działalność lobbingową, załatwionych przez komórki merytoryczne, przekazane do dnia 31 stycznia 2024 r. przez te komórki do Biura Ministra na podstawie dotychczasowych przepisów, zachowują ważność.
§ 12. Traci moc zarządzenie Ministra Edukacji i Nauki z dnia 6 maja 2022 r. w sprawie załatwiania spraw z zakresu działalności lobbingowej (Dz. Urz. MEiN poz. 38).
§ 13. Zarządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
Minister Edukacji: B. Nowacka