Akt prawny
obowiązujący
Wersja aktualna od 2024-09-17
Wersja aktualna od 2024-09-17
obowiązujący
Alerty
ZARZĄDZENIE NR 21
GENERALNEGO DYREKTORA DRÓG KRAJOWYCH I AUTOSTRAD
z dnia 16 września 2024 r.
w sprawie dokonania oceny i wydzielenia dokumentacji niejawnej przeznaczonej do brakowania w Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad
Na podstawie § 5 ust. 2 pkt 1 załącznika do zarządzenia Nr 27 Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad z dnia 5 grudnia 2022 r. w sprawie ustalenia regulaminu organizacyjnego Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (Dz. Urz. GDDKiA poz. 27 oraz z 2023 r. poz. 8, 11 i 39) w związku z art. 5 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 14 lipca 1983 r. o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach (Dz. U. z 2020 r. poz. 164), zarządza się, co następuje:
§ 1. Zarządzenie określa tryb dokonywania oceny i wydzielenia dokumentacji wytworzonej w Centrali Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, znajdującej się w Zespole ds. Ochrony Informacji Niejawnych, Wydziale Zarządzania Kryzysowego oraz Wydziale Przygotowań Obronnych w Departamencie Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa w Centrali Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, zwanej dalej „GDDKiA”, przeznaczonej do brakowania.
§ 2. Powołuje się stałą komisję, zwaną dalej „Komisją”, do dokonania oceny i wydzielenia dokumentacji wytworzonej w Centrali GDDKiA, znajdującej się w Zespole ds. Ochrony Informacji Niejawnych, Wydziale Zarządzania Kryzysowego oraz Wydziale Przygotowań Obronnych w Departamencie Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa w Centrali GDDKiA, przeznaczonej do brakowania po uznaniu, że stanowi ona dokumentację:
1) niearchiwalną, oznaczoną symbolem „Bc”, nieprzydatną do celów praktycznych dla GDDKiA, lub
2) wobec której upłynęły terminy jej przechowywania lub okres po którym należy dokonać jej ekspertyzy, określone w jednolitym rzeczowym wykazie akt (oznaczone symbolem B lub BE wraz z cyfrą lub liczbą oznaczającą liczbę lat).
2. W skład Komisji wchodzą:
1) Pełnomocnik ds. Ochrony Informacji Niejawnych - Przewodniczący Komisji;
2) Kierownik Kancelarii Tajnej - członek Komisji;
3) wyznaczony przez Pełnomocnika ds. Ochrony Informacji Niejawnych pracownik Zespołu ds. Ochrony Informacji Niejawnych - członek Komisji;
4) kierownik wewnętrznej komórki organizacyjnej Centrali GDDKiA właściwej do spraw zarządzania kryzysowego lub wyznaczona przez niego osoba - członek Komisji;
5) kierownik wewnętrznej komórki organizacyjnej Centrali GDDKiA właściwej do spraw przygotowań obronnych lub wyznaczona przez niego osoba - członek Komisji.
3. Wszystkie osoby wchodzące w skład Komisji posiadają odpowiednie poświadczenie bezpieczeństwa oraz zaświadczenie o przeszkoleniu w zakresie ochrony informacji niejawnych.
§ 3. 1. W sytuacji gdy materiał niejawny został wytworzony w komórce organizacyjnej Centrali GDDKiA innej niż Departament Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa, Przewodniczący Komisji informuje kierownika tej komórki organizacyjnej lub osobę przez niego wyznaczoną, będącą pracownikiem tej komórki organizacyjnej o konieczności wzięcia udziału w dokonaniu oceny wydzielonej dokumentacji.
2. Warunkiem uczestniczenia osób, o których mowa w ust. 1, w posiedzeniu Komisji jest posiadanie przez te osoby właściwego poświadczenia bezpieczeństwa oraz zaświadczenia o odbyciu szkolenia w zakresie ochrony informacji niejawnych.
3. W sytuacji, o której mowa w ust. 1, Kierownik Kancelarii Tajnej w Centrali GDDKiA, przedstawia do opiniowania materiały niejawne kierownikowi tej komórki organizacyjnej Centrali GDDKiA lub wyznaczonemu przez niego pracownikowi tej komórki. Materiały te nie są przedstawiane do wglądu pozostałym członkom Komisji.
§ 4. 1. Z dokonanych czynności Komisja każdorazowo sporządza protokół wraz ze spisem akt.
2. Protokół, o którym mowa w ust. 1, Przewodniczący Komisji przedkłada Generalnemu Dyrektorowi Dróg Krajowych i Autostrad do zatwierdzenia.
§ 5. 1. Po zatwierdzeniu protokołu, o którym mowa w § 4 ust. 1, Komisja, działając na podstawie § 9 ust. 1 rozporządzenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 20 października 2015 r. w sprawie klasyfikowania i kwalifikowania dokumentacji, przekazywania materiałów archiwalnych do archiwów państwowych i brakowania dokumentacji niearchiwalnej (Dz. U. z 2019 r. poz. 246), zwraca się do Dyrektora Archiwum Akt Nowych z wnioskiem o wydanie zgody na brakowanie i zniszczenie dokumentacji niearchiwalnej lub wobec której upłynęły terminy jej przechowywania określone w jednolitym rzeczowym wykazie akt, wytworzonej przez GDDKiA, ujętej w załączonych do tego wniosku spisach.
2. Do wniosku, o którym mowa w ust. 1, dołącza się po 2 egzemplarze spisu dokumentacji niearchiwalnej lub wobec której upłynęły terminy jej przechowywania określone w jednolitym rzeczowym wykazie akt, która ma podlegać brakowaniu.
3. Sporządza się osobne spisy dla dokumentacji oznaczonej symbolami B, BE, Bc.
§ 6. 1. Po otrzymaniu zgody Dyrektora Archiwum Akt Nowych na brakowanie i zniszczenie dokumentacji niearchiwalnej lub wobec której upłynęły terminy jej przechowywania określone w jednolitym rzeczowym wykazie akt, wytworzonej przez GDDKiA, Komisja, na podstawie zatwierdzonego protokołu, o którym mowa w § 4 ust. 1, dokonuje zniszczenia dokumentacji w sposób uniemożliwiający odtworzenie lub odczytanie jej treści.
2. Za nadzór nad zniszczeniem dokumentacji niearchiwalnej lub wobec której upłynęły terminy jej przechowywania określone w jednolitym rzeczowym wykazie akt, o którym mowa w ust. 1, oraz sporządzenie protokołu zniszczenia tej dokumentacji odpowiada co najmniej dwóch członków Komisji wskazanych przez Przewodniczącego Komisji.
3. Dokonanie brakowania dokumentacji niearchiwalnej lub wobec której upłynęły terminy jej przechowywania określone w jednolitym rzeczowym wykazie akt odnotowuje się we właściwych urządzeniach ewidencyjnych.
4. Brakowanie informatycznych nośników danych określają odrębne przepisy dotyczące szczegółowego sposobu postępowania z dokumentami elektronicznymi.
§ 7. Zarządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
P.O. GENERALNY DYREKTOR
DRÓG KRAJOWYCH I AUTOSTRAD
Paweł Woźniak