Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
obowiązujący
Dziennik Urzędowy Centralnego Biura Antykorupcyjnego rok 2021 poz. 19
Wersja aktualna od 2021-09-10
Dziennik Urzędowy Centralnego Biura Antykorupcyjnego rok 2021 poz. 19
Wersja aktualna od 2021-09-10
Akt prawny
obowiązujący
ZAMKNIJ close

Alerty

ZARZĄDZENIE NR 19/21
SZEFA CENTRALNEGO BIURA ANTYKORUPCYJNEGO

z dnia 8 września 2021 r.

w sprawie ceremoniału składania przysięgi przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego

Na podstawie art. 51 ust. 2 ustawy z dnia 9 czerwca 2006 r. o Centralnym Biurze Antykorupcyjnym (Dz. U. z 2019 r. poz. 1921 i 2020 oraz z 2020 r. poz. 1610 i 2320), zarządza się, co następuje:

§ 1. Funkcjonariusz Centralnego Biura Antykorupcyjnego, zwany dalej "funkcjonariuszem", składa przysięgę niezwłocznie po przyjęciu do służby w Centralnym Biurze Antykorupcyjnym, zwanym dalej "CBA".

§ 2. 1. Do przyjmowania przysięgi uprawniony jest Szef CBA, jego zastępca oraz kierownik jednostki organizacyjnej CBA właściwej w sprawach kadrowych.

2. W przypadku funkcjonariusza pełniącego służbę w delegaturze Centralnego Biura Antykorupcyjnego, o której mowa statucie CBA, stanowiącym załącznik do zarządzenia nr 72 Prezesa Rady Ministrów z dnia 6 października 2010 r. w sprawie nadania statutu Centralnemu Biuru Antykorupcyjnemu (M.P. poz. 953, z 2019 r. poz. 259 i z 2021 r. poz. 618), do przyjmowania przysięgi uprawniony jest również dyrektor tej delegatury.

3. W uzasadnionych przypadkach do przyjmowania przysięgi uprawniony jest także kierownik innej niż określona w ust. 1 lub 2 jednostki organizacyjnej CBA, o której mowa w statucie CBA - wobec funkcjonariuszy pełniących służbę w tej jednostce.

§ 3. 1. Funkcjonariusz składa przysięgę w obiekcie CBA lub w miejscu pamięci narodowej.

2. Przebieg ceremonii składania przysięgi przez funkcjonariuszy określa załącznik nr 1 do zarządzenia.

3. W uzasadnionych przypadkach ceremonię składania przysięgi można ograniczyć do pkt 1 załącznika nr 1 do zarządzenia lub zorganizować w miejscu innym niż wskazane w ust. 1.

§ 4. 1. Wypełniony i podpisany akt przysięgi podlega włączeniu do akt osobowych funkcjonariusza.

2. Wzór aktu przysięgi określa załącznik nr 2 do zarządzenia.

§ 5. Traci moc zarządzenie nr 4/06 Szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego z dnia 6 września 2006 r. w sprawie ceremoniału składania przysięgi funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego (Dz. Urz. CBA z 2007 r. Nr 1 poz. 3 oraz z 2013 r. poz. 39).

§ 6. Zarządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Szef Centralnego Biura Antykorupcyjnego
Andrzej Stróżny

Załącznik Nr 1 do Zarządzenia Nr 19/21
Szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego
z dnia 8 września 2021 r.

1. Składanie przysięgi odbywa się w miejscu, w którym jest umieszczone dobrze widoczne godło Rzeczypospolitej Polskiej i flaga państwowa.

2. W ceremonii składania przysięgi może wziąć udział sztandar CBA. W przypadku udziału w ceremonii sztandaru CBA stosuje się odpowiednio przepisy zarządzenia nr 11/21 Szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego z dnia 28 maja 2021 r. w sprawie sztandaru Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

3. W ceremonii składania przysięgi mogą uczestniczyć przełożeni funkcjonariuszy składających przysięgę.

4. Na ceremonię składania przysięgi w miejscach pamięci narodowej można zaprosić przedstawicieli organów administracji rządowej i samorządowej oraz formacji mundurowych.

5. Listę osób, o których mowa w pkt 4, ustala Szef CBA lub jego zastępca. Zaproszenia przygotowuje i rozsyła jednostka organizacyjna obsługująca przyjmującego przysięgę.

6. Funkcjonariusze kobiety składające przysięgę występują w kostiumach ciemnego koloru, białych bluzkach oraz butach koloru czarnego. Funkcjonariusze mężczyźni składający przysięgę występują w garniturach ciemnego koloru, białych koszulach, krawatach w stonowanych barwach oraz półbutach koloru czarnego.

7. Przyjmujący przysięgę wyznacza funkcjonariusza odpowiedzialnego za zorganizowanie ceremonii składania przysięgi, zwanego dalej "organizatorem", do którego obowiązków należy:

1) uzgodnienie terminu i miejsca ceremonii;

2) powiadomienie uczestników o terminie i miejscu ceremonii;

3) przekazanie składającym przysięgę niezbędnych informacji dotyczących ceremonii, w tym, w przypadku takiej potrzeby, zapoznanie z elementami musztry niezbędnymi do złożenia przysięgi oraz wskazanie, że przysięga może być złożona z dodaniem zdania "Tak mi dopomóż Bóg";

4) przygotowanie miejsca do ceremonii oraz niezbędnych dokumentów: m.in. wykazu funkcjonariuszy składających przysięgę, tekstu roty przysięgi, aktów przysięgi;

5) ustawienie składających przysięgę w kolejności zgodnej z wykazem, frontem do godła Rzeczypospolitej Polskiej;

6) wskazanie miejsc pozostałym uczestnikom ceremonii przysięgi;

7) zawiadomienie przyjmującego przysięgę o gotowości do rozpoczęcia ceremonii.

8. Ceremonia składania przysięgi rozpoczyna się w chwili przybycia przyjmującego przysięgę i przebiega według następującego porządku:

1) organizator wydaje składającym przysięgę komendę "Baczność" i składa przyjmującemu przysięgę meldunek o gotowości funkcjonariuszy do przysięgi;

2) po przyjęciu meldunku przez przyjmującego przysięgę organizator wydaje składającym przysięgę komendę "Spocznij";

3) przyjmujący przysięgę zajmuje miejsce obok godła Rzeczypospolitej Polskiej, wita uczestników ceremonii i objaśnia znaczenie mającej nastąpić ceremonii składania przysięgi;

4) po zakończeniu wystąpienia przyjmującego przysięgę organizator podaje komendę: "Do przysięgi";

5) na komendę "Do przysięgi" wszyscy uczestnicy ceremonii przyjmują postawę zasadniczą. Przyjmujący przysięgę odczytuje kolejne frazy roty przysięgi, a składający przysięgę powtarzają je głośno i wyraźnie;

6) organizator podaje komendę: "Po przysiędze", po której wszyscy uczestnicy ceremonii przyjmują postawę swobodną.

9. Przyjmujący przysięgę odczytuje kolejno stanowiska, imiona i nazwiska funkcjonariuszy składających przysięgę. Wywołany funkcjonariusz podchodzi i podpisuje akt przysięgi. Następnie przyjmujący przysięgę składa podpis na akcie przysięgi i podaje dłoń funkcjonariuszowi, wypowiadając zwrot "Witam w szeregach Centralnego Biura Antykorupcyjnego", po czym funkcjonariusz wraca na poprzednie miejsce.

10. W przypadku składania przysięgi w miejscu pamięci narodowej można odstąpić od procedury określonej w pkt 9. Funkcjonariusze składający przysięgę podpisują akt przysięgi najpóźniej w terminie 3 dni od dnia złożenia przysięgi.

11. Po złożeniu przysięgi przyjmujący przysięgę może udzielić głosu osobom zaproszonym oraz przedstawicielowi składających przysięgę w celu wygłoszenia okolicznościowych przemówień.

12. Uroczystość przysięgi kończy organizator podziękowaniem osobom zaproszonym za przybycie i uczestnictwo oraz złożonym przyjmującemu przysięgę meldunkiem o zakończeniu ceremonii składania przysięgi.

Załącznik Nr 2 do Zarządzenia Nr 19/21
Szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego
z dnia 8 września 2021 r.

WZÓR AKTU PRZYSIĘGI

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00