Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
obowiązujący
Dziennik Urzędowy Centralnego Biura Antykorupcyjnego rok 2021 poz. 8
Wersja aktualna od 2021-05-06
Dziennik Urzędowy Centralnego Biura Antykorupcyjnego rok 2021 poz. 8
Wersja aktualna od 2021-05-06
Akt prawny
obowiązujący
ZAMKNIJ close

Alerty

ZARZĄDZENIE NR 8/21
SZEFA CENTRALNEGO BIURA ANTYKORUPCYJNEGO

z dnia 30 kwietnia 2021 r.

w sprawie świadczenia i koordynacji pomocy prawnej w Centralnym Biurze Antykorupcyjnym

Na podstawie art. 10 ust. 3 ustawy z dnia 9 czerwca 2006 r. o Centralnym Biurze Antykorupcyjnym (Dz. U. z 2019 r. poz. 1921 i 2020 oraz z 2020 r. poz. 1610 i 2320) zarządza się, co następuje:

Rozdział 1.
Przepisy ogólne

§ 1. Zarządzenie określa zakres i warunki świadczenia pomocy prawnej w Centralnym Biurze Antykorupcyjnym, zwanym dalej CBA.

§ 2. Ilekroć w zarządzeniu mowa jest o służbie należy przez to rozumieć również świadczenie pracy.

Rozdział 2.
Pomoc prawna

§ 3. 1. Świadczenie pomocy prawnej w CBA polega w szczególności na udzielaniu konsultacji i porad prawnych, sporządzaniu opinii prawnych, opracowywaniu projektów aktów prawnych, opiniowaniu projektów umów cywilnoprawnych oraz występowaniu przed sądami i urzędami.

2. Pomoc prawną w CBA świadczą radcowie prawni, pełniący służbą na stanowisku radcy prawnego, naczelnika wydziału lub zastępcy naczelnika wydziału w Biurze Prawnym CBA lub dyrektora Biura Prawnego CBA, zwanego dalej "dyrektorem BP CBA".

3. Czynności wchodzące w skład pomocy prawnej, z wyłączeniem czynności o których mowa w § 6 ust. 1 pkt. 1, 3 i 8, realizują także osoby niebędące radcami prawnymi, pełniące służbę w Biurze Prawnym CBA, posiadające wyższe wykształcenie prawnicze oraz wiedzę i umiejętności niezbędne dla prawidłowej realizacji tych czynności.

§ 4. 1. Radcowie prawni pełnią służbę w Biurze Prawnym CBA.

2. Radcowie prawni mogą pełnić służbę także w innych jednostkach organizacyjnych CBA, jeżeli przewiduje to regulamin organizacyjny danej jednostki.

3. Pomoc prawną może świadczyć również radca prawny lub adwokat wykonujący zawód na podstawie umowy o świadczenie usług prawnych.

4. Dyrektor BP CBA zawiera umowy o świadczenie usług prawnych z osobami, o których mowa w ust. 3, pod warunkiem uprzedniego zabezpieczenia przez Biuro Finansów CBA środków finansowych na ten cel.

Rozdział 3.
Koordynacja pomoc prawnej

§ 5. 1. Dyrektor BP CBA kieruje świadczeniem pomocy prawnej w CBA poprzez wykonywanie funkcji koordynatora pomocy prawnej, o której mowa w art. 9 ust. 2 ustawy z dnia 6 lipca 1982 o radcach prawnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 75 i 2320).

2. W przypadku nieobecności dyrektora BP CBA, zadania koordynatora pomocy prawnej, w zakresie niezbędnym do prawidłowego świadczenia pomocy prawnej w CBA, realizuje wyznaczony przez dyrektora BP CBA radca prawny.

3. Radca prawny, o którym mowa w § 4 ust. 2, w zakresie świadczenia pomocy prawnej podlega dyrektorowi BP CBA z zastrzeżeniem § 7 ust. 5.

§ 6. 1. Koordynację świadczenia pomocy prawnej dyrektor BP CBA realizuje poprzez wykonywanie następujących uprawnień:

1) przydzielanie radcom prawnym spraw do prowadzenia i zlecanie zastępstwa prawnego i procesowego Szefa CBA w postępowaniach przed sądami i urzędami;

2) zlecanie sporządzenia stanowiska dyrektora Biura Prawnego CBA, zawierającego wyjaśnienie wątpliwości co do interpretacji przepisów prawnych, zwanego dalej "stanowiskiem prawnym";

3) zlecanie sporządzenia opinii prawnej;

4) zlecanie udzielenia konsultacji lub porad prawnych;

5) zlecanie opracowania projektów aktów prawnych;

6) zlecanie opiniowania projektów aktów prawnych;

7) zlecanie opiniowania projektów umów cywilnoprawnych;

8) zlecanie opiniowania rozstrzygnięć w indywidualnych sprawach funkcjonariuszy, przyjmujących formę decyzji lub postanowienia.

2. Koordynację świadczenia pomocy prawnej w CBA dyrektor BP CBA może realizować także poprzez wykonywanie następujących uprawnień:

1) zlecanie analizy prawidłowości czynności podejmowanych w postępowaniach administracyjnych prowadzonych przez jednostki organizacyjne CBA w trybie określonym w przepisach odrębnych;

2) organizowanie szkoleń i praktyk zawodowych osobom świadczącym pomoc prawną w CBA;

3) organizowanie w Biurze Prawnym CBA praktyk dla aplikantów radcowskich pełniących służbę w CBA.

§ 7. 1. W ramach koordynacji świadczenia pomocy prawnej zakres i warunki świadczenia pomocy prawnej przez radców prawnych, o których mowa w § 4 ust. 2, określa dyrektor BP CBA, w konsultacji z dyrektorem tej jednostki organizacyjnej.

2. Dyrektor BP CBA, może zlecać czynności, o których mowa w § 6 ust. 1 pkt 1-8 radcy prawnemu, o którym mowa w § 4 ust. 2.

3. Powierzenie prowadzenia sprawy lub wykonywania innych czynności radcy prawnemu, o którym mowa w ust. 1, następuje w formie pisma dyrektora BP CBA do dyrektora właściwej jednostki organizacyjnej CBA.

4. Kierownik jednostki organizacyjnej, zapoznaje w udokumentowany sposób, podległego sobie radcę prawnego, z pismem, o którym mowa w ust. 3.

5. Kierownik jednostki organizacyjnej innej niż Biuro Prawne CBA, może zlecać podległemu sobie radcy prawnemu czynności, o których mowa w § 6 ust. 1 pkt 4-8.

Rozdział 4.
Zastępstwo prawne i procesowe

§ 8. 1. Dyrektor BP CBA zapewnia udział radcy prawnego w sprawach, w których:

1) Szef CBA występuje przed sądami powszechnymi i administracyjnymi lub Sądem Najwyższym, a w razie potrzeby także przed organem drugiej instancji w postępowaniu administracyjnym;

2) bierze udział kontrahent zagraniczny.

2. Dyrektor BP CBA przydziela radcom prawnym sprawy do prowadzenia i zleca zastępstwo prawne i procesowe Szefa CBA w postępowaniach przed sądami i urzędami.

3. W przypadku, o którym mowa w ust. 2, dyrektor BP CBA informuje o tym fakcie dyrektora właściwej jednostki organizacyjnej.

§ 9. 1. Radca prawny, któremu zlecono zastępstwo prawne lub procesowe Szefa CBA jest obowiązany, z odpowiednim wyprzedzeniem, przedstawić Szefowi CBA pełnomocnictwo do podpisu, za pośrednictwem dyrektora BP CBA.

2. Pełnomocnictwa ogólne do zastępowania Szefa CBA w sprawach administracyjnych lub cywilnych mogą posiadać wyłącznie radcowie prawni, o których mowa w § 4 ust. 1.

3. Radcom prawnym, innym niż wskazani w ust. 2, w sprawach administracyjnych lub cywilnych są udzielane pełnomocnictwa szczególne.

4. W sprawach karnych oraz do występowania przed urzędami, radcom prawnym udzielane są pełnomocnictwa szczególne.

§ 10. 1. Radca prawny na bieżąco informuje dyrektora BP CBA o przebiegu i stanie prowadzonych spraw.

2. Dyrektor BP CBA decyduje o:

1) skorzystaniu z pozasądowych metod rozstrzygnięcia lub rozwiązania sporu:

2) dokonaniu czynności procesowej obejmującej: wniesienie pozwu, uznanie powództwa, zawarcie ugody, cofnięcie powództwa oraz składaniu środków odwoławczych i środków zaskarżenia.

3. W przypadku, o którym mowa w ust. 2, dyrektor BP CBA może wystąpić do właściwego kierownika jednostki organizacyjnej CBA o przedstawienie merytorycznego stanowiska w przedmiocie zasadności wniesienia środka zaskarżenia, wyznaczając termin na udzielenie odpowiedzi. Termin wskazany przez dyrektora BP CBA jest wiążący dla kierownika jednostki organizacyjnej.

Rozdział 5.
Stanowiska prawne, opinie prawne, konsultacje prawne i porady prawne

§ 11. 1. Dyrektor BP CBA zleca sporządzenie stanowiska prawnego lub opinii prawnej.

2. Kierownik jednostki organizacyjnej CBA, występując pisemnie do dyrektora BP CBA o sporządzenie stanowiska prawnego, przedstawia na piśmie wątpliwości prawne lub faktyczne w zakresie stosowania lub interpretacji przepisów prawa.

3. Stanowisko prawne jest podpisywane przez dyrektora BP CBA i przesyłane do jednostki organizacyjnej CBA wnioskującej o jego sporządzenie.

4. W szczególnie uzasadnionych przypadkach kierownik jednostki organizacyjnej CBA występuje pisemnie do dyrektora BP CBA o wydanie opinii prawnej, przedstawiając wyczerpująco stan faktyczny sprawy, a także nasuwające się wątpliwości prawne w zakresie stosowania lub interpretacji przepisów prawa, załączając jednocześnie do pisma wszystkie niezbędne dokumenty i materiały.

5. Dyrektor BP CBA, dokonuje oceny zasadności sporządzenia opinii prawnej. W przypadku stwierdzenia braku zasadności sporządzenia opinii prawnej, dyrektor BP CBA zleca sporządzenie stanowiska albo udzielenie konsultacji lub porady prawnej. Ocena dyrektora BP jest wiążąca dla wnioskującego kierownika jednostki.

6. Radca prawny sporządza opinię prawną na piśmie, w terminie wyznaczonym przez dyrektora BP CBA. Opinia prawna powinna być wyczerpująca, zwięzła i jasna. W oparciu o przytoczony stan faktyczny i wskazane obowiązujące przepisy prawa, mające zastosowanie w sprawie, powinna wyjaśniać w sposób wyczerpujący, niebudzący wątpliwości i zrozumiały rozpatrywane zagadnienie prawne.

7. Pismo przesyłające opinię prawną występującemu o nią kierownikowi jednostki organizacyjnej podpisuje dyrektor BP CBA.

8. W zakresie interpretacji przepisów prawa na tle przedstawionego stanu faktycznego, opinia prawna przekazana przez Dyrektora BP CBA, jako stanowisko tego Biura, jest wiążąca dla kierownika jednostki organizacyjnej CBA, który wystąpił o jej udzielenie.

9. Radca prawny, któremu zlecono przygotowanie stanowiska prawnego lub opinii prawnej, jest obowiązany informować dyrektora BP CBA na bieżąco, o stanie sprawy.

§ 12. 1. Kierownik jednostki organizacyjnej CBA występuje z prośbą o udzielenie porady lub konsultacji prawnej do dyrektora BP CBA, który wyznacza osobę do jej udzielenia.

2. Osoba wyznaczona do udzielenia porady lub konsultacji prawnej udziela jej w formie, w jakiej została przekazana prośba o ich udzielenie.

Rozdział 6.
Inne sprawy z zakresu pomocy prawnej

§ 13. 1. Kierownik jednostki organizacyjnej przekazuje dyrektorowi BP CBA projekty negatywnych rozstrzygnięć w indywidualnych sprawach funkcjonariuszy przyjmujących formę decyzji lub postanowienia, w szczególności ograniczających lub pozbawiających posiadanych świadczeń, w celu zaopiniowania. Wydanie pozytywnej opinii może być uzależnione od dokonania w projekcie określonych zmian.

2. Zwracając się o opinię, o której mowa w ust. 1, kierownik jednostki organizacyjnej załącza do projektu rozstrzygnięcia dokumenty, stanowiącą podstawę do jego sporządzenia.

3. Przepisów ust. 1-2 nie stosuje się do postępowań wyjaśniających i postępowań dyscyplinarnych oraz wydanych w nim orzeczeń.

§ 14. Dyrektor BP CBA może zlecać opracowanie lub zaopiniowanie projektu aktu prawnego lub umowy cywilnoprawnej.

2. Szczegółowy tryb opiniowania i opracowywania w CBA dokumentów, o których mowa w ust. 1 określają przepisy odrębne.

§ 15. Dyrektor BP CBA może zlecić radcy prawnemu świadczenie pomocy prawnej w formie analizy prawidłowości prowadzenia postępowań administracyjnych, wykonywanej na polecenie Szefa CBA, w zakresie podmiotowym lub przedmiotowym określonym przez Szefa CBA.

Rozdział 7.
Obowiązki sprawozdawcze

§ 16. 1. Radcowie prawni, o których mowa w § 4 ust. 2, niezależnie od obowiązku określonego w § 10 ust. 1 oraz w § 11 ust. 9, informują pisemnie dyrektora BP CBA, w okresach kwartalnych, o realizowanych przez nich czynnościach z zakresu świadczenia pomocy prawnej.

2. Informacje, o których mowa w ust. 1, zawierają co najmniej:

1) ilości spraw z uwzględnieniem podziału na kategorie wskazane w § 6 ust. 1 pkt 1-8;

2) datę wpływu oraz stan realizacji sprawy, w odniesieniu do spraw, o których mowa w § 6 ust. 1 pkt 1 i 3;

3) w przypadku, o których mowa w § 6 ust. 1 pkt 1, dodatkowo sygnaturę sprawy, wskazanie sądu lub organu, przed którym toczy się postępowanie, przedmiotu sprawy, stron, terminach rozprawy lub posiedzeń oraz wartości przedmiotu sporu, o ile występuje.

§ 17. 1. Biuro Prawne CBA prowadzi rejestry:

1) spraw, o których mowa w § 6 ust. 1 pkt 1;

2) opinii prawnych.

2. Zakres informacji w rejestrach, o których mowa ust. 1, określa dyrektor BP CBA.

Rozdział 8.
Zmiany w przepisach obowiązujących

§ 18. W zarządzeniu nr 27/10 Szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego z dnia 22 października 2010 r. w sprawie regulaminu organizacyjnego Biura Kadr i Szkolenia Centralnego Biura Antykorupcyjnego (Dz. Urz. CBA poz. 10, z późn. zm.#)) wprowadza się następujące zmiany:

1) w § 2 w ust. 2 pkt.3 otrzymuje brzmienie: "3) Zespół Stanowisk do spraw Obsługi Prawnej obsadzony przez radców prawnych;";

2) w § 8 skreśla się ust. 6.

§ 19. W zarządzeniu nr 20/18 Szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego z dnia 10 października 2018 r. w sprawie regulaminu organizacyjnego Departamentu Postępowań Kontrolnych Centralnego Biura Antykorupcyjnego (Dz. Urz. CBA poz. 22) wprowadza się następujące zmiany:

1) w § 2 ust. 2 otrzymuje brzmienie: "2. W Departamencie wyodrębnia się Samodzielne Stanowisko do Spraw Pomocy Prawnej obsadzone przez radcę prawnego.";

2) w § 6 skreśla się ust. 8.

§ 20. W zarządzeniu nr 2/19 Szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego z dnia 10 stycznia 2019 r. w sprawie regulaminu organizacyjnego Biura Finansów Centralnego Biura Antykorupcyjnego (Dz. Urz. CBA poz. 2 oraz z 2020 r. poz. 2 i 18) wprowadza się następujące zmiany:

1) § 2 w ust. 2 pkt 2 otrzymuje: "2) Samodzielne Stanowisko do Spraw Obsługi Prawnej obsadzone przez radcę prawnego";

2) w § 5 skreśla się ust. 7.

§ 21. W zarządzeniu nr 21/19 Szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego z dnia 2 sierpnia 2019 r. w sprawie regulaminu organizacyjnego Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Warszawie (Dz. Urz. CBA poz. 21) wprowadza się następujące zmiany:

1) w § 3 skreśla się ust. 2;

2) skreśla się § 9.

Rozdział 9.
Przepisy końcowe

§ 22. Zarządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Szef Centralnego Biura Antykorupcyjnego

Andrzej Stróżny

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00