Akt prawny
obowiązujący
Wersja aktualna od 2023-03-14
Wersja aktualna od 2023-03-14
obowiązujący
Alerty
ZARZĄDZENIE NR 11
MINISTRA ROZWOJU I TECHNOLOGII1)
z dnia 14 marca 2023 r.
w sprawie powołania Zespołu do spraw kontroli obrotu z zagranicą towarami, technologiami i usługami o znaczeniu strategicznym dla bezpieczeństwa państwa, a także dla utrzymania międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa
Na podstawie art. 7 ust. 4 pkt 5 ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o Radzie Ministrów (Dz. U. z 2022 r. poz. 1188) zarządza się, co następuje:
§ 1 . 1. Powołuje się Zespół do spraw kontroli obrotu z zagranicą towarami, technologiami i usługami o znaczeniu strategicznym dla bezpieczeństwa państwa, a także dla utrzymania międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa, zwany dalej „Zespołem".
2. Zespół jest organem pomocniczym ministra właściwego do spraw gospodarki, zwanego dalej „Ministrem".
§ 2. Do zadań Zespołu należy:
1) przedstawianie Ministrowi zagadnień, które mogą wymagać podjęcia prac legislacyjnych w zakresie kontroli obrotu z zagranicą towarami, technologiami i usługami o znaczeniu strategicznym dla bezpieczeństwa państwa, a także dla utrzymania międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa;
2) wymiana wiedzy, doświadczeń i informacji w zakresie spraw prowadzonych przez Ministra, a także wynikających z uczestnictwa Rzeczypospolitej Polskiej w porozumieniach nieproliferacyjnych, reżimach kontrolnych oraz organizacjach międzynarodowych;
3) rekomendowanie Ministrowi rozwiązań oraz konieczności wprowadzenia zmian w zakresie polityki kontroli eksportu;
4) monitorowanie regulacji prawnych w celu optymalizacji działań organu kontroli obrotu z zagranicą towarami, technologiami i usługami o znaczeniu strategicznym dla bezpieczeństwa państwa, a także dla utrzymania międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa.
§ 3. 1. W skład Zespołu wchodzą:
1) przewodniczący Zespołu - sekretarz albo podsekretarz stanu w urzędzie obsługującym Ministra, nadzorujący merytorycznie sprawy związane z kontrolą obrotu z zagranicą towarami, technologiami i usługami o znaczeniu strategicznym dla bezpieczeństwa państwa, a także dla utrzymania międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa;
2) zastępca przewodniczącego Zespołu - dyrektor albo zastępca dyrektora komórki organizacyjnej właściwej w zakresie spraw związanych z kontrolą obrotu z zagranicą towarami, technologiami i usługami o znaczeniu strategicznym dla bezpieczeństwa państwa, a także dla utrzymania międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa, w urzędzie obsługującym Ministra;
3) pozostali członkowie Zespołu - po jednym przedstawicielu, w randze dyrektora komórki organizacyjnej właściwej ze względu na zadania Zespołu, wskazanym przez:
a) ministra właściwego do spraw finansów publicznych,
b) ministra właściwego do spraw wewnętrznych,
c) ministra właściwego do spraw zagranicznych,
d) Szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego,
e) Szefa Agencji Wywiadu,
f) Szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego,
g) Szefa Wywiadu Wojskowego,
h) Prezesa Państwowej Agencji Atomistyki;
4) sekretarz Zespołu oraz zastępca sekretarza Zespołu - pracownicy komórki organizacyjnej właściwej w zakresie spraw związanych z kontrolą obrotu z zagranicą towarami, technologiami i usługami o znaczeniu strategicznym dla bezpieczeństwa państwa, a także dla utrzymania międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa, w urzędzie obsługującym Ministra.
2. Członkom Zespołu, o których mowa w ust. 1 pkt 1-3, przysługuje jeden głos.
3. Członkowie Zespołu, o których mowa w ust. 1 pkt 3, mogą być zastępowani w pracach Zespołu przez upoważnionych przedstawicieli.
4. Pracami Zespołu kieruje przewodniczący Zespołu, a w przypadku jego nieobecności, zastępca przewodniczącego Zespołu. Przewodniczący Zespołu może upoważnić na stałe zastępcę przewodniczącego Zespołu do prowadzenia prac Zespołu.
5. Przewodniczący Zespołu może zapraszać do udziału w pracach Zespołu, z głosem doradczym, osoby niebędące członkami Zespołu, których wiedza i doświadczenie mogą przyczynić się do efektywnego wykonywania zadań Zespołu.
6. W przypadku nieobecności sekretarza Zespołu jego obowiązki wykonuje zastępca sekretarza Zespołu.
§ 4. Przewodniczący Zespołu:
1) zwołuje posiedzenia Zespołu z własnej inicjatywy lub na wniosek członka Zespołu;
2) przewodniczy posiedzeniom Zespołu;
3) ustala program prac Zespołu, w tym terminy posiedzeń, z uwzględnieniem wniosków zgłaszanych przez członków Zespołu;
4) podpisuje protokół z posiedzenia Zespołu oraz uchwały Zespołu;
5) przygotowuje, w terminie do dnia 30 stycznia każdego roku, roczne sprawozdanie z działalności Zespołu, przyjmowane przez Zespół, i przekazuje je niezwłocznie Ministrowi.
§ 5. 1. Sekretarz Zespołu przekazuje członkom Zespołu zawiadomienie o zwołaniu posiedzenia.
2. Posiedzenia Zespołu odbywają się w trybie:
1) stacjonarnym;
2) zdalnym, przy użyciu urządzeń technicznych pozwalających na przeprowadzenie posiedzenia w formie video lub telekonferencji, w sposób zapewniający bezpieczeństwo oraz możliwość weryfikacji osoby uczestniczącej w posiedzeniu.
3. Posiedzenia odbywają się w zależności od potrzeb, jednak nie rzadziej niż raz na pół roku.
4. Posiedzenia Zespołu mogą mieć charakter niejawny. Decyzję o niejawnym charakterze posiedzenia podejmuje przewodniczący Zespołu.
5. Posiedzenia Zespołu mające charakter niejawny odbywają się w pomieszczeniu odpowiednio przystosowanym do przetwarzania informacji niejawnych.
6. W przypadku zwołania posiedzenia o charakterze niejawnym, uczestnicy obrad okazują sekretarzowi Zespołu dokument uprawniający ich do dostępu do informacji niejawnych.
7. Zawiadomienie o zwołaniu posiedzenia zawiera informacje o terminie posiedzenia Zespołu, trybie, w jakim odbywa się posiedzenie, charakterze posiedzenia Zespołu oraz, w przypadku przygotowania, materiały będące przedmiotem posiedzenia Zespołu, które są dostarczane pocztą elektroniczną członkom Zespołu, w terminie umożliwiającym zapoznanie się z nimi, nie później jednak niż w terminie 3 dni przed wyznaczonym terminem posiedzenia.
8. W szczególnych przypadkach przewodniczący Zespołu może zwołać posiedzenie Zespołu bez zachowania terminu, o którym mowa w ust. 7.
§ 6 . Zespół podejmuje uchwały na posiedzeniach, zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy członków Zespołu. W przypadku równej liczby głosów rozstrzyga głos przewodniczącego Zespołu.
§ 7. 1. Przewodniczący Zespołu może tworzyć grupy robocze złożone z członków Zespołu oraz osób zaproszonych do udziału w pracach Zespołu.
2. Członkowie Zespołu, o których mowa w § 3 ust. 1 pkt 3, mogą wnioskować do przewodniczącego Zespołu o wyrażenie zgody na udział pracowników urzędów ich obsługujących w pracach grup roboczych.
3. Przewodniczący Zespołu może zlecać wykonanie opracowań, analiz, raportów lub ekspertyz niezbędnych do prac Zespołu lub wypracowania projektu dokumentu, niezębnych do prac Zespołu.
4. Wydatki związane z wykonywaniem opracowań, analiz, raportów lub ekspertyz są pokrywane z budżetu państwa z części 20 - gospodarka.
§ 8. 1. Z posiedzenia Zespołu, sekretarz Zespołu sporządza protokół zawierający:
1) listę osób obecnych podczas posiedzenia;
2) porządek obrad;
3) datę i miejsce posiedzenia Zespołu;
4) informację o przebiegu obrad oraz podjętych uchwałach.
2. Protokół z posiedzenia Zespołu podpisuje przewodniczący Zespołu.
3. W przypadku gdy posiedzenie Zespołu odbyło się w trybie niejawnym protokół z posiedzenia Zespołu opatrzony jest odpowiednią klauzulą.
§ 9. 1. Obsługę administracyjno-biurową Zespołu zapewnia urząd obsługujący Ministra.
2. Wydatki związane z działalnością Zespołu są pokrywane z budżetu państwa z części 20 - gospodarka.
3. Członkowie Zespołu wykonują swoje zadania związane z uczestnictwem w pracach Zespołu bez wynagrodzenia.
§ 10. Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.
MINISTER ROZWOJU I TECHNOLOGII
WALDEMAR BUDA
1) Minister Rozwoju i Technologii kieruje działem administracji rządowej - gospodarka, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 15 kwietnia 2022 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rozwoju i Technologii (Dz. U. poz. 838).