Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
obowiązujący
Dziennik Urzędowy Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego rok 2021 poz. 47
Wersja aktualna od 2022-03-04
Dziennik Urzędowy Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego rok 2021 poz. 47
Wersja aktualna od 2022-03-04
Akt prawny
obowiązujący
ZAMKNIJ close

Alerty

ZARZĄDZENIE NR 47/2021
GŁÓWNEGO INSPEKTORA TRANSPORTU DROGOWEGO

z dnia 22 grudnia 2021 r.

w sprawie udostępniania informacji publicznej na wniosek w Głównym Inspektoracie Transportu Drogowego

(ostatnia zmiana: DUGITD. z 2022 r., poz. 4)  

Rozdział 1

Postanowienia ogólne

§ 1. 1. Zarządzenie określa sposób i tryb postępowania w sprawach udostępniania informacji publicznej na wniosek w Głównym Inspektoracie Transportu Drogowego.

2. Udostępnianie informacji publicznej na wniosek w Głównym Inspektoracie Transportu Drogowego realizowane jest na zasadach określonych w ustawie z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (Dz. U. z 2020 r. poz. 2176 oraz z 2021 r. poz. 1598 i 1641), zwanej dalej "ustawą o dostępie do informacji publicznej".

3. Ilekroć w zarządzeniu jest mowa o:

1) Głównym Inspektorze - rozumie się przez to Głównego Inspektora Transportu Drogowego;

2) GITD - rozumie się przez to Główny Inspektorat Transportu Drogowego;

3) BIP - rozumie się przez to Biuletyn Informacji Publicznej Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego;

4) GGI - rozumie się przez to Gabinet Głównego Inspektora;

5) BP - rozumie się przez to Biuro Prawne;

6) komórce organizacyjnej - rozumie się przez to właściwe merytorycznie biuro, Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym, Gabinet Głównego Inspektora lub delegaturę terenową;

7) wniosku - rozumie się przez to wniosek o udostępnienie informacji publicznej, o którym mowa w ustawie o dostępie do informacji publicznej;

8) anonimizacji - rozumie się przez to czynność techniczną polegającą na wyłączeniu jawności danych osobowych w taki sposób, aby uniemożliwić identyfikację osób fizycznych opisanych w udostępnianym dokumencie zawierającym informację publiczną.

§ 2. 1. GGI koordynuje udostępnianie informacji publicznej na wniosek dbając o spójność stanowiska sporządzanego na podstawie wkładów merytorycznych przekazanych przez komórki organizacyjne, w tym koordynuje zakres udziału komórek organizacyjnych w przygotowaniu odpowiedzi na wniosek.

2. GGI prowadzi postępowania administracyjne dotyczące odwołań od decyzji wydanych przez wojewódzkich inspektorów transportu drogowego w sprawach o odmowie udostępnienia informacji publicznej.

3. BP prowadzi postępowania administracyjne z wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy od decyzji o odmowie udostępnienia informacji publicznej albo o umorzeniu postępowania o udostępnienie informacji w przypadku określonym w art. 14 ust. 2 ustawy o dostępie do informacji publicznej.

Rozdział 2

Tryb postępowania w sprawach o udostępnianie informacji publicznej na wniosek

§ 3. 1. W trybie przepisów ustawy o dostępie do informacji publicznej rozpatrywane są tylko te wnioski, które po merytorycznej ocenie treści złożonego zapytania zostały zakwalifikowane jako spełniające przesłanki informacji publicznej. Podstawą kwalifikacji wniosku jest jego treść a nie nazwa.

2. Każdy wniosek po jego zarejestrowaniu w systemie Elektronicznego Zarządzania Dokumentacją, jest przekazywany do GGI.

3. W przypadku ustnego zgłoszenia wniosku, jeżeli nie jest możliwe niezwłoczne udostępnienie informacji publicznej:

1) wnioskodawca jest informowany o możliwości złożenia wniosku w jednej z form określonych w ust. 9; lub

2) sporządza się notatkę z czynności przyjęcia wniosku, która powinna zawierać wskazanie co najmniej:

a) żądanej informacji,

b) sposobu i formy jej udzielenia,

c) danych kontaktowych wnioskodawcy.

4. Jeżeli wnioskowana informacja publiczna jest opublikowana w Biuletynie Informacji Publicznej, udostępniona w centralnym repozytorium, w drodze wyłożenia lub wywieszenia w miejscach ogólnie dostępnych, wnioskodawcy wskazuje się umiejscowienie wnioskowanej informacji, poprzez podanie miejsca wywieszenia lub dokładnej ścieżki dostępu ze wskazaniem odnośnika do publikacji lub wskazując kolejne zakładki.

5. GGI prowadzi rejestr wniosków o udostępnienie informacji publicznej wpływających do GITD.

6. GGI sprawuje nadzór nad terminowym załatwianiem wniosków o udostępnienie informacji publicznej.

7. Udostępniane są tylko informacje, które znajdują się w zasobach GITD. W sytuacji, gdy zakres wniosku dotyczy informacji niebędących w posiadaniu GITD, należy o tym fakcie poinformować wnioskodawcę.

8. Wniosek adresowany do właściwego podmiotu, przesłany do wiadomości GITD, pozostawia się bez rozpoznania.

9. Wnioski mogą być składane do GITD w szczególności:

1) w formie pisemnej, w tym z wykorzystaniem faksu;

2) w formie dokumentu elektronicznego poprzez platformę e-PUAP;

3) w formie elektronicznej, między innymi na adres kancelarii ogólnej lub na adresy sekretariatów komórek organizacyjnych.

10. Komórki organizacyjne, do których bezpośrednio wpłynął wniosek lub w przypadku sporządzenia notatki, o której mowa w ust. 3 pkt 2, zobowiązane są do rejestracji wniosku w systemie Elektronicznego Zarządzania Dokumentacją i niezwłocznego przekazania do GGI.

§ 4. GGI, po otrzymaniu wniosku, występuje do komórki organizacyjnej o przekazanie, w wyznaczonym terminie, wkładu merytorycznego.

§ 5. Komórka organizacyjna przekazuje niezwłocznie do GGI informacje o przypadkach przekazania wniosku niezgodnie z właściwością lub z pominięciem innej komórki organizacyjnej, której wkład jest niezbędny do udzielenia pełnej informacji.

§ 6. Komórka organizacyjna przekazuje w wyznaczonym terminie, podpisany przez dyrektora albo inną upoważnioną osobę, wkład merytoryczny zawierający:

1) informację publiczną do udostępnienia w formie wskazanej we wniosku albo wskazanie wraz z uzasadnieniem, że nie posiada żądanej informacji lub że żądana informacja nie istnieje;

2) uzasadnione stanowisko, że:

a) informacja nie stanowi informacji publicznej w rozumieniu ustawy,

b) informacja wymaga przetworzenia,

c) informacja została ogłoszona w BIP,

d) przepisy szczególne regulują odmiennie zasady i tryb dostępu do informacji,

e) informacja nie może zostać udostępniona w sposób i w formie określonych we wniosku ze wskazaniem w jaki sposób lub w jakiej formie informacja może być udostępniona niezwłocznie,

f) zachodzą przypadki ograniczenia prawa do informacji publicznej określone w art. 5 ustawy o dostępie do informacji publicznej,

g) informacja nie może zostać udostępniona w ustawowym terminie ze wskazaniem powodów opóźnienia i terminu jej udostępnienia.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 7. 1. GGI na podstawie otrzymanych z komórek organizacyjnych wkładów merytorycznych:

1) udostępnia informację publiczną na wniosek, lub

2) informuje wnioskodawcę, że żądana informacja nie może zostać udostępniona w trybie ustawy o dostępie do informacji publicznej, lub

3) wzywa wnioskodawcę do:

a) wykazania istnienia przesłanki szczególnej istotności dla interesu publicznego - w przypadku gdy wniosek dotyczy uzyskania informacji przetworzonej, lub

b) złożenia wniosku o udostępnienie informacji w sposób lub w formie wskazanych w powiadomieniu, o którym mowa w pkt 4 lit. d, w terminie 14 dni od tego powiadomienia, pod rygorem umorzenia postępowania o udostępnienie informacji - w przypadku braku możliwości udostępnienia informacji w sposób lub formie określonych we wniosku, lub

4) powiadamia wnioskodawcę:

a) o wysokości opłaty, o której mowa w art. 15 ust.1 ustawy o dostępie do informacji publicznej, lub

b) że informacja publiczna nie może zostać udostępniona w ustawowym terminie i wyjaśnia powody opóźnienia, wskazując termin jej udostępnienia, nie dłuższy niż 2 miesiące od dnia złożenia wniosku, lub

c) że wniosek nie stanowi wniosku o udostępnienie informacji publicznej, lub

d) pisemnie o przyczynach braku możliwości udostępnienia informacji zgodnie z wnioskiem i wskazuje, w jaki sposób lub w jakiej formie informacja może być udostępniona niezwłocznie;

5) sporządza projekt decyzji o odmowie udostępnienia informacji publicznej albo o umorzeniu postępowania o udostępnienie informacji publicznej, w tym także prowadzi korespondencję z wnioskodawcą w celu uzupełnienia danych niezbędnych do wydania decyzji, o której mowa w ustawie o dostępie do informacji publicznej.

2. [1] W razie wątpliwości, czy informacja, której dotyczy wniosek, może zostać udostępniona na podstawie ustawy o dostępie do informacji publicznej, o udostępnieniu informacji rozstrzyga Dyrektor GGI lub jego Zastępca, po zasięgnięciu opinii Zespołu Radców Prawnych.

Rozdział 3

Opłata z tytułu dodatkowych kosztów udostępnienia informacji publicznej

§ 8. 1. Opłatę, o której mowa w art. 15 ustawy o dostępie do informacji publicznej, nalicza GGI we współpracy z komórkami organizacyjnymi odpowiedzialnymi za przygotowanie wkładu, w kwocie odpowiadającej rzeczywiście poniesionym dodatkowym kosztom materiałowym (w szczególności takim jak koszt kserokopii, koszt wydruku komputerowego, koszt nośnika cyfrowego).

2. Dyrektor GGI lub jego Zastępca wnioskuje do Biura Finansowego o wystawienie noty obciążeniowej na kwotę odpowiadającą opłacie, o której mowa w ust. 1.

3. Opłata wnoszona jest przez wnioskodawcę na rachunek bankowy GITD.

Rozdział 4

Anonimizacja udostępnianej informacji publicznej

§ 9. 1. Decyzję o udostępnieniu, w tym o procesie anonimizacji podejmuje Dyrektor komórki organizacyjnej, której dotyczy w części lub w całości przedmiot wniosku.

2. Anonimizację przeprowadzać można:

1) w sposób manualny - poprzez użycie korektora, zaczernienie markerem kopii dokumentu podlegającego udostępnieniu lub zaklejenie a następnie skopiowanie w celu udostępnienia dokumentu wnioskodawcy;

2) z użyciem narzędzi informatycznych.

Rozdział 5

Przepisy końcowe

§ 10. Przepisy niniejszego zarządzenia stosuje się odpowiednio do wniosków o ponowne wykorzystywanie informacji publicznej, o której mowa w ustawie z dnia 11 sierpnia 2021 r. o otwartych danych i ponownym wykorzystywaniu informacji sektora publicznego (Dz. U. poz. 1641).

§ 11. Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.


[1] § 7 ust. 2 w brzmieniu ustalonym przez § 1 zarządzenia nr 4/2022 Głównego Inspektora Transportu Drogowego z dnia 4 marca 2022 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie udostępniania informacji publicznej na wniosek w Głównym Inspektoracie Transportu Drogowego (Dz.Urz.GITD. poz. 4). Zmiana weszła w życie 4 marca 2022 r.

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00