ZARZĄDZENIE NR 33/2021
GŁÓWNEGO INSPEKTORA TRANSPORTU DROGOWEGO
z dnia 25 października 2021 r.
w sprawie powołania Zespołu do spraw opracowania regulacji dotyczącej badań lekarskich i psychologicznych inspektorów Inspekcji Transportu Drogowego i kandydatów na to stanowisko
(ostatnia zmiana: DUGITD. z 2021 r., poz. 35)
Na podstawie 52 ust. 1 i art. 76 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz. U. z 2021 r. poz. 919 i 1005) zarządza się, co następuje:
§ 1.Powołuje się Zespół do spraw opracowania regulacji dotyczącej badań lekarskich i psychologicznych inspektorów Inspekcji Transportu Drogowego i kandydatów na to stanowisko, zwany dalej „Zespołem”.
§ 2.Do zadań Zespołu należy:
1) analiza przepisów dotyczących badań lekarskich i psychologicznych inspektorów Inspekcji Transportu Drogowego i kandydatów na to stanowisko, ze szczególnym uwzględnieniem przepisów dotyczących zasad kierowania na badania w celu dopuszczenia inspektora do posiadania broni palnej oraz przepisów rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 7 lutego 2002 r. w sprawie warunków i trybu przeprowadzania badań lekarskich i psychologicznych w celu stwierdzenia istnienia lub braku przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania czynności inspektora transportu drogowego (Dz. U. poz. 117);
2) wypracowanie koncepcji zmiany zasad dotyczących kierowania inspektorów Inspekcji Transportu Drogowego i kandydatów na to stanowisko na badania lekarskie i psychologiczne, w tym badania mające na celu dopuszczenie inspektora do posiadania broni palnej, a także zmiany warunków i trybu przeprowadzania tych badań;
3) przygotowanie propozycji projektów aktów prawnych dokonujących zmian w obowiązujących przepisach w zakresie, o którym mowa w pkt 2, wraz z uzasadnieniem, ze szczególnym uwzględnieniem nowelizacji:
a) ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz. U. z 2021 r. poz. 919 i 1005),
b) ustawy z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji (Dz. U. z 2020 r. poz. 955),
c) rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 7 lutego 2002 r. w sprawie warunków i trybu przeprowadzania badań lekarskich i psychologicznych w celu stwierdzenia istnienia lub braku przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania czynności inspektora transportu drogowego.
§ 3.[1] W skład Zespołu wchodzą:
1) Katarzyna Bartold - Przewodniczący - Biuro Prawne;
2) Michał Mostowski - Zastępca Przewodniczącego - Biuro Nadzoru Inspekcyjnego;
3) Andrzej Półtorak - Biuro Kontroli Opłaty Elektronicznej;
4) Weronika Pietrzak - Biuro Dyrektora Generalnego;
5) Marta Król - Biuro Dyrektora Generalnego;
6) Marek Sarzała - Biuro Nadzoru Inspekcyjnego;
7) Bartosz Jabłonka - Biuro Nadzoru Inspekcyjnego;
8) Beata Mroczek - Biuro Prawne;
9) Marta Karwalska - Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego w Katowicach;
10) Izabela Woźniak - Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego w Radomiu;
11) Emil Ziółek - Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego w Radomiu;
12) Magdalena Szaciłowska - Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego w Białymstoku;
13) Łukasz Bliski - Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego w Poznaniu;
14) Hubert Jóźwik - Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego w Łodzi;
15) Norbert Sadłocha - Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego w Kielcach;
16) Tomasz Fabiański - Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego w Krakowie;
17) Łukasz Zajdel - Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego w Rzeszowie;
18) Jacek Piotrowski - Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego w Olsztynie;
19) Blanca Tracz - Związek Zawodowy Inspekcji Transportu Drogowego;
20) Robert Biagała - Związek Zawodowy Inspekcji Transportu Drogowego;
21) Piotr Stachowiak - NSZZ Solidarność GITD.
§ 4.Pracami Zespołu kieruje Przewodniczący, a w razie jego nieobecności Zastępca Przewodniczącego.
§ 5.Do zadań Przewodniczącego należy w szczególności:
1) podejmowanie decyzji w sprawach będących przedmiotem prac Zespołu, w tym organizowanie jego pracy i wydawanie z tego tytułu wiążących poleceń członkom Zespołu;
2) zwoływanie i prowadzenie posiedzeń Zespołu lub kierowanie jego pracami w trybie obiegowym;
3) wnioskowanie do Głównego Inspektora Transportu Drogowego o powołanie nowych członków Zespołu w miejsce dotychczasowych;
4) przedstawianie, na wniosek Głównego Inspektora Transportu Drogowego, sprawozdań z prac Zespołu;
5) przedstawienie Głównemu Inspektorowi Transportu Drogowego projektu przepisów dotyczących badań lekarskich i psychologicznych inspektorów Inspekcji Transportu Drogowego.
§ 6.W posiedzeniach Zespołu, w uzasadnionych przypadkach, mogą brać udział inni pracownicy Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego lub wojewódzkich inspektoratów transportu drogowego jak również przedstawiciele konsultantów zewnętrznych, zaproszeni przez Przewodniczącego.
§ 7.Zespół może obradować i podejmować decyzje w trybie obiegowym, z użyciem dostępnych systemów teleinformatycznych lub systemów łączności.
§ 8.Osoby wchodzące w skład Zespołu wykonują czynności związane z udziałem w jego pracach w ramach swoich obowiązków służbowych i nie przysługuje im z tego tytułu od Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego dodatkowe wynagrodzenie.
§ 9.Przewodniczący przedstawi Głównemu Inspektorowi Transportu Drogowego projekt regulacji dotyczącej badań lekarskich i psychologicznych inspektorów Inspekcji Transportu Drogowego i kandydatów na to stanowisko niezwłocznie po ich opracowaniu.
§ 10.Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
[1] § 3 w brzmieniu ustalonym przez § 1 zarządzenia nr 35/2021 Głównego Inspektora Transportu Drogowego z dnia 8 listopada 2021 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie powołania Zespołu do spraw opracowania regulacji dotyczącej badań lekarskich i psychologicznych inspektorów Inspekcji Transportu Drogowego i kandydatów na to stanowisko (Dz.Urz.GITD. poz. 35). Zmiana weszła w życie 9 listopada 2021 r.
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00