Akt prawny
obowiązujący
Wersja aktualna od 2024-10-03
Wersja aktualna od 2024-10-03
obowiązujący
Alerty
ZARZĄDZENIE NR 58
KOMENDANTA GŁÓWNEGO STRAŻY GRANICZNEJ
z dnia 25 września 2024 r.
w sprawie wewnętrznej procedury dokonywania zgłoszeń naruszeń prawa i podejmowania działań następczych w Komendzie Głównej Straży Granicznej
Na podstawie art. 24 ust. 1 ustawy z dnia 14 czerwca 2024 r. o ochronie sygnalistów (Dz. U. poz. 928) oraz art. 3 ust. 4 i art. 5a ust. 3 pkt 1 ustawy z dnia 12 października 1990 r. o Straży Granicznej (Dz. U. z 2024 r. poz. 915, 1089, 1222 i 1248) zarządza się, co następuje
§ 1. 1. W Komendzie Głównej Straży Granicznej, zwanej dalej „KGSG”, wprowadza się „Wewnętrzną procedurę dokonywania zgłoszeń naruszeń prawa i podejmowania działań następczych w Komendzie Głównej Straży Granicznej”, zwaną dalej „procedurą zgłoszeń wewnętrznych”, która stanowi załącznik nr 1 do zarządzenia.
2. Zgłoszenie wewnętrzne dokonane zgodnie z procedurą zgłoszeń wewnętrznych nie wyłącza możliwości:
1) dochodzenia roszczeń na drodze sądowej oraz nie wyłącza odpowiedzialności karnej i dyscyplinarnej;
2) dokonywania zgłoszeń zewnętrznych do Rzecznika Praw Obywatelskich albo organów publicznych oraz - w stosownych przypadkach - do właściwych instytucji, organów lub jednostek organizacyjnych Unii Europejskiej, w sposób i na zasadach wynikających z regulacji przyjętych w tych instytucjach, organach lub jednostkach organizacyjnych.
§ 2. 1. Funkcjonariusze Straży Granicznej, zwani dalej „funkcjonariuszami”, i pracownicy pełniący służbę albo zatrudnieni w KGSG, a także osoby świadczące w KGSG pracę na innej podstawie niż stosunek pracy, w tym na podstawie umowy cywilnoprawnej, wolontariusze, stażyści i praktykanci, zwani dalej „personelem”, zobowiązani są do zapoznania się z procedurą zgłoszeń wewnętrznych.
2. Kierownik komórki organizacyjnej KGSG odpowiada za zapoznanie się z procedurą zgłoszeń wewnętrznych przez personel podległej mu komórki organizacyjnej.
3. Dyrektor Biura Kadr i Szkolenia KGSG odpowiada za zapoznanie się z procedurą zgłoszeń wewnętrznych przez personel bezpośrednio podległy Komendantowi Głównemu Straży Granicznej.
4. Osoby przyjmowane do służby w Straży Granicznej w KGSG oraz funkcjonariusze przenoszeni do pełnienia służby albo delegowani do czasowego pełnienia służby w KGSG zobowiązani są do zapoznania z procedurą zgłoszeń wewnętrznych w dniu stawienia się do służby w KGSG, o ile wcześniej nie potwierdzili zapoznania się z procedurą zgłoszeń wewnętrznych.
5. Osoby rozpoczynające prace w KGSG albo świadczenie pracy na innej podstawie niż stosunek pracy, w tym na podstawie umowy cywilnoprawnej, wolontariusze, stażyści i praktykanci, zobowiązani są do zapoznania się z procedurą zgłoszeń wewnętrznych najpóźniej w dniu rozpoczęcia pracy albo pełnienia funkcji, o ile wcześniej nie potwierdziły zapoznania się z procedurą zgłoszeń wewnętrznych.
6. Osoby ubiegające się o przyjęcie do służby lub o pracę w KGSG na podstawie stosunku pracy lub innego stosunku prawnego stanowiącego podstawę świadczenia pracy, informowane są o obowiązującej procedurze zgłoszeń wewnętrznych w momencie rozpoczęcia rekrutacji przez zamieszczenie informacji w ogłoszeniu o naborze.
§ 3. Kierownicy komórek organizacyjnych KGSG obowiązani są do przekazania osobie ubiegającej się o zawarcie umowy, stanowiącej podstawę świadczenia usług dla KGSG, informacji o procedurze zgłoszeń wewnętrznych w momencie rozpoczęcia negocjacji poprzedzających zawarcie tej umowy.
§ 4. 1. Zapoznanie się z procedurą zgłoszeń wewnętrznych potwierdzane jest przez złożenie „Oświadczenia o zapoznaniu z Wewnętrzną procedurą dokonywania zgłoszeń naruszeń prawa i podejmowania działań następczych w Komendzie Głównej Straży Granicznej”, zwanego dalej „oświadczeniem”, którego wzór stanowi załącznik nr 2 do zarządzenia.
2. Oświadczenie włącza się do akt osobowych składającego oświadczenie, a w przypadku gdy nie jest wymagane prowadzenie tych akt, oświadczenie przechowuje się w sposób przyjęty w KGSG w tych przypadkach.
§ 5. 1. Osoby biorące udział w KGSG w realizowaniu czynności przewidzianych procedurą zgłoszeń wewnętrznych poprzez:
1) przyjmowanie zgłoszeń wewnętrznych;
2) dokonywanie wstępnej weryfikacji zgłoszeń wewnętrznych;
3) dokonywanie wpisów w rejestrze zgłoszeń wewnętrznych;
4) prowadzenie postępowań wyjaśniających;
5) występowanie w charakterze świadka;
6) udzielanie pomocy w prowadzeniu postępowań wyjaśniających
- podlegają ochronie przed działaniami odwetowymi, a także próbami i groźbami takich działań.
2. W przypadku poinformowania Komendanta Głównego Straży Granicznej lub dyrektora Biura Kontroli KGSG o podejmowaniu działań odwetowych wobec osób, o których mowa w art. 11 i 12 ustawy z dnia 14 czerwca 2024 r. o ochronie sygnalistów, oraz w ust. 1, dyrektor Biura Kontroli KGSG lub wyznaczona przez niego osoba ustala stan faktyczny, weryfikuje przekazane informacje i przedstawia Komendantowi Głównego Straży Granicznej rekomendacje w zakresie dalszych działań.
§ 6. 1. Dyrektor Biura Kontroli KGSG sporządza pisemną informację za każdy rok kalendarzowy zawierającą dane statystyczne dotyczące zgłoszeń wewnętrznych w KGSG obejmujące:
1) liczbę przyjętych zgłoszeń wewnętrznych;
2) liczbę postępowań wyjaśniających i postępowań wszczętych w wyniku przyjętych zgłoszeń wewnętrznych oraz informacje na temat wyniku tych postępowań.
2. Informację, o której mowa w ust. 1, dyrektor Biura Kontroli KGSG przekazuje Komendantowi Głównemu Straży Granicznej w terminie do dnia 31 marca roku następującego po roku, za który sporządzana jest ta informacja.
§ 7. 1. Dyrektor Biura Kontroli KGSG lub wyznaczona przez niego osoba, co najmniej raz na 3 lata zobowiązany jest do dokonania przeglądu procedury zgłoszeń wewnętrznych, w celu aktualizacji jej przepisów w zależności od wyników dokonanego przeglądu oraz doświadczenia własnego lub innych organów publicznych.
2. Przeglądu, o którym mowa w ust. 1, dokonuje się również w przypadku zmiany komórki organizacyjnej KGSG wyznaczonej do realizacji procedury zgłoszeń wewnętrznych.
§ 8. Dyrektor Biura Kontroli KGSG odpowiada za podanie do wiadomości w KGSG informacji o ogłoszeniu zarządzenia w dniu następującym po dniu jego ogłoszenia.
§ 9. 1. Osoby wschodzące w skład personelu w dniu wejścia w życie zarządzenia zobowiązane są do złożenia oświadczenia, o którym mowa w § 4 ust. 1, w terminie 30 dni od dnia wejścia w życie zarządzenia.
2. W przypadku zaistnienia okoliczności usprawiedliwiających brak możliwości złożenia oświadczenia w terminie, o którym mowa w ust. 1, złożenie oświadczenia winno nastąpić niezwłocznie po ustaniu tych okoliczności.
§ 10. Zarządzenie wchodzi w życie po upływie 7 dni od dnia ogłoszenia
Komendant Główny Straży Granicznej
gen. dyw. SG Robert Bagan
Załączniki do zarządzenia nr 58
Komendanta Głównego Straży Granicznej
z dnia 25 września 2024 r.
Załącznik nr 1
Wewnętrzna procedura dokonywania zgłoszeń naruszeń prawa i podejmowania działań następczych w Komendzie Głównej Straży Granicznej
Załącznik nr 2
WZÓR - OŚWIADCZENIE