Akt prawny
archiwalny
Wersja archiwalna od 2021-06-12 do 2022-02-11
Wersja archiwalna od 2021-06-12 do 2022-02-11
archiwalny
Alerty
ZARZĄDZENIE NR 25
MINISTRA RODZINY I POLITYKI SPOŁECZNEJ
z dnia 10 czerwca 2021 r.
w sprawie Wytycznych do szkolenia obronnego w działach administracji rządowej - rodzina i zabezpieczenie społeczne w roku 2021
Na podstawie art. 18 ust. 3, w związku z art. 6 ust. 1 pkt 9 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2021 r. poz. 372) oraz art. 34a ust. 1 ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o Radzie Ministrów (Dz. U. z 2021 r. poz. 178) zarządza się, co następuje:
§ 1 .
1. Wprowadza się do stosowania "Wytyczne do szkolenia obronnego w działach administracji rządowej - rodzina i zabezpieczenie społeczne w roku 2021", stanowiące załącznik nr 1 do zarządzenia.
2. Wytyczne, o których mowa w ust. 1, określają główne kierunki szkoleniowe w odniesieniu do szkolenia obronnego.
3. Schemat organizacji szkolenia obronnego w działach administracji rządowej - rodzina i zabezpieczenie społeczne stanowi załącznik nr 2 do zarządzenia.
§ 2.
Nadzór nad wykonaniem zarządzenia powierza się Dyrektorowi Biura Dyrektora Generalnego w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej.
§ 3.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
MINISTER RODZINY
I POLITYKI SPOŁECZNEJ
Marlena Maląg
Załączniki do zarządzenia nr 25 Ministra Rodziny i Polityki Społecznej
z dnia 10 czerwca 2021 r. (poz. 25)
Załącznik nr 1
WYTYCZNE
do szkolenia obronnego w działach administracji rządowej - rodzina i zabezpieczenie społeczne w roku 2021
1. Informacje ogólne
1.1 Wytyczne do szkolenia obronnego w działach administracji rządowej - rodzina i zabezpieczenie społeczne w roku 2021, zwane dalej "Wytycznymi", stanowią podstawę do realizacji procesu programowania i planowania szkolenia obronnego w działach administracji rządowej kierowanych przez Ministra Rodziny i Polityki Społecznej.
1.2 Użyte w Wytycznych określenia oznaczają:
1) DAR - działy administracji rządowej rodzina i zabezpieczenie społeczne;
2) jednostki - jednostki organizacyjne podległe Ministrowi lub przez niego nadzorowane:
a) Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON),
b) Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych (UKiOR),
c) Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS);
3) kierownik jednostki - kierownik jednostki, o której mowa w pkt 2;
4) Minister - Minister Rodziny i Polityki Społecznej;
5) Ministerstwo - Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej;
6) rozporządzenie - rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 8 października 2015 r. w sprawie szkolenia obronnego (Dz. U. poz.1829).
1.3 Wytyczne wskazują koordynatorów i organizatorów szkolenia obronnego, zgodnie z § 13 ust. 4 rozporządzenia, oraz zawierają:
1) wnioski z realizacji szkolenia obronnego w roku 2020;
2) kierunki szkolenia obronnego na rok 2021 wynikające z sześcioletniego okresu planistycznego;
3) zasady planowania, organizowania i realizacji szkolenia obronnego.
2. Wnioski z realizacji szkolenia obronnego w roku 2020
2.1 Proces szkolenia obronnego w roku 2020, mimo wprowadzonych w państwie ograniczeń związanych z zagrożeniem epidemicznym, przebiegał sprawnie oraz w sposób zapewniający właściwe nabywanie wiedzy niezbędnej do planowania i organizowania zadań obronnych i kształtowania umiejętności praktycznego wykonywania wybranych zadań, w tym zadań operacyjnych.
2.2 Szkolenia obronne w jednostkach podległych Ministrowi lub przez niego nadzorowanych oraz w Ministerstwie były planowane i realizowane zgodnie z Wytycznymi Ministra do szkolenia obronnego w roku 2020 oraz na podstawie uzgodnionych z Ministrem planów. Szkolenia te przyjęły formę wideokonferencji.
2.3 Kwalifikowanie osób funkcyjnych i pracowników, którym powierzono wykonywanie zadań obronnych, było zgodne z potrzebami organizatorów szkolenia.
2.4 Na wysoką ocenę wpłynęło poprawne realizowanie ustaleń zawartych w Wytycznych w zakresie planowania, organizowania i koordynacji szkolenia przez organizatorów i koordynatorów szkolenia obronnego oraz niezakłócony proces finansowania przedsięwzięć szkoleniowych w ramach Programu Pozamilitarnych Przygotowań Obronnych Rzeczypospolitej Polskiej.
2.5 Za pozytywny objaw szkolenia uznano dążenie do konsekwentnej realizacji zamierzeń szkoleniowych ujętych w programach i planach szkolenia obronnego pomimo ograniczonych zasobów kadrowych i nakładania dodatkowych zadań spoza obszaru przygotowań obronnych.
3. Główne kierunki szkolenia w roku 2021
3.1 W roku 2021 szkolenie obronne należy ukierunkować na przygotowanie kadry kierowniczej i zespołów zadaniowych do:
1) przeprowadzeniu ćwiczenia działowego "Ewakuacja 21" w DAR rodzina i zabezpieczenie społeczne w celu weryfikacji zasad i procedur kierowania wykonywaniem zadań obronnych podczas podwyższania gotowości obronnej państwa i w czasie wojny oraz oceny współdziałania;
2) realizacji zadań w systemie kierowania Ministra w sytuacji wystąpienia zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa, kryzysu lub wojny;
3) podnoszeniu gotowości obronnej państwa, w zakresie uruchamiania zadań operacyjnych oraz procedur zarządzania kryzysowego przekazywanych w systemie stałych dyżurów;
4) weryfikacji przyjętych struktur organizacyjnych stanowisk kierowania oraz procedur działania zespołów zadaniowych.
3.2 Szkolenia należy ukierunkować na nabywanie umiejętności praktycznych wykonywania zadań obronnych przez planowanie przedsięwzięć aktywizujących szkolonych, np. gier decyzyjnych i treningów oraz pogłębianie wiedzy teoretycznej w czasie konferencji, seminariów i innych form kształcenia.
3.3 W trakcie szkolenia należy poruszać w szczególności problematykę z zakresu:
1) przygotowania urzędu/jednostki do funkcjonowania w warunkach zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa i w czasie wojny;
2) osiągania gotowości do realizacji zadań w systemie kierowania Ministra oraz współdziałania w wykonywaniu zadań na rzecz Sił Zbrojnych RP i wojsk sojuszniczych wynikających z obowiązków państwa gospodarza.
3.4 Szkolenie powinno być adresowane do zespołów i pracowników wyznaczonych do realizacji zadań obronnych, w tym do zespołów zadaniowych systemu kierowania Ministra.
3.5 W przedsięwzięciach szkoleniowych realizowanych w wymiarze cywilno-wojskowym należy doskonalić relacje współdziałania z organami dowodzenia Sił Zbrojnych RP i organami administracji wojskowej w warunkach wystąpienia konfliktu hybrydowego oraz w reagowaniu na współczesne zagrożenia bezpieczeństwa państwa, w tym w reagowaniu na zagrożenia w cyberprzestrzeni.
3.6 Przedsięwzięcia realizowane z udziałem wojsk sojuszniczych należy wykorzystywać do sprawdzenia i podnoszenia zdolności do realizacji planowych zadań wynikających z obowiązków państwa-gospodarza.
3.7 Określenia ćwiczebnych zadań obronnych realizowanych przez Ministerstwo oraz jednostki w ramach ćwiczeń Sił Zbrojnych RP należy dokonywać na etapie przygotowania ćwiczenia, zgodnie z "Jednolitym tłem strategicznym do ćwiczeń w Siłach Zbrojnych RP" oraz Ćwiczebną bazą danych do ćwiczeń w Siłach Zbrojnych RP (dokumenty niejawne), w tym akcentować przedsięwzięcia zapewniające realizację zadań na rzecz Sił Zbrojnych RP oraz zadań wsparcia państwa-gospodarza realizowanych na rzecz wojsk sojuszniczych.
3.8 W trakcie planowania i realizacji ćwiczeń szczególną uwagę należy zwracać na ograniczenia dotyczące ochrony informacji niejawnych w ramach współdziałania między elementami Sił Zbrojnych RP a Ministerstwem i jednostkami.
3.9 Do priorytetów szkolenia obronnego w roku 2021 należą w szczególności:
1) weryfikacja modelu i procedur działania zespołów zadaniowych w systemie kierowania Ministra;
2) sprawdzanie przyjętych procedur podejmowania decyzji do realizacji wybranych zadań operacyjnych;
3) doskonalenie procedur związanych z wprowadzaniem wyższych stanów gotowości obronnej państwa oraz uruchamiania zadań operacyjnych w systemie stałych dyżurów.
3.10 Realizacja głównych kierunków szkolenia obronnego Ministerstwa będzie wsparta następującymi zamierzeniami szkoleniowymi:
1) wykładami i seminariami, których tematyka dotyczyć będzie:
a) aktualizacji tabel i kart realizacji zadań operacyjnych,
b) realizacji zadań z obszaru zarządzania kryzysowego,
c) zagrożeń "hybrydowych", ataków terrorystycznych oraz w cyberprzestrzeni;
2) szkoleniem obsady stałego dyżuru oraz treningiem obiegu informacji w systemie stałego dyżuru obejmującymi doskonalenie wiedzy na temat gotowości obronnej państwa, organizacji systemu stałego dyżuru, realizacji i dokumentowania zadań przyjętych oraz praktycznego ich wykonywania w czasie dyżuru;
3) treningiem sztabowym przygotowawczym do ćwiczenia działowego;
4) realizacją ćwiczenia działowego "Ewakuacja 21", które odpowie na pytanie czy Ministerstwo wraz z jednostkami z obszaru DAR rodzina i zabezpieczenie społeczne posiada właściwe procedury kierowania wykonywaniem zadań obronnych podczas podwyższania gotowości obronnej państwa i w czasie wojny.
4. Planowanie i realizacja szkolenia obronnego
4.1 Ustalenia ogólne:
1) planowanie szkolenia obronnego należy prowadzić zgodnie z przyjętą koncepcją przygotowań obronnych w Ministerstwie, zweryfikowaną o ustalenia wynikające ze SBN RP1), oraz dokumentów opracowywanych w zakresie planowania obronnego;
2) podczas planowania szkolenia należy uwzględniać:
a) postanowienia niniejszych Wytycznych,
b) pozycję organizatora szkolenia w systemie obronnym państwa,
c) uwarunkowania miejscowe i rzeczowe,
d) potrzeby szkoleniowe wynikające między innymi z dokonanej oceny szkolenia obronnego, stopnia osiągnięcia gotowości struktur i szkolonych do realizacji powierzonych zadań oraz zmian strukturalno-kompetencyjnych;
3) planowaniem szkolenia obronnego należy obejmować wszystkie obszary zadaniowe realizowane przez organizatora szkolenia w ramach przygotowań obronnych państwa;
4) w głównych kierunkach szkolenia obronnego zawartych w Wytycznych należy dokonywać oceny realizacji szkolenia oraz wskazywać cele i priorytety tego szkolenia;
5) dokumentom wydawanym w zakresie planowania szkolenia obronnego należy zapewniać merytoryczną zgodność, w szczególności wytycznym, programom i planom szkolenia obronnego;
6) przedsięwzięciom szkoleniowym prowadzonym w formie zajęć teoretycznych i praktycznych należy zapewniać właściwe proporcje - szkolenie prowadzone w formie zajęć teoretycznych należy traktować jako poprzedzające i uzupełniające, a praktyczne formy szkolenia jako zapewniające nabywanie umiejętności praktycznych wykonywania zadań obronnych;
7) w programach szkolenia obronnego, stosownie do ustaleń Wytycznych, i "Wykazu ćwiczeń międzynarodowych, krajowych i regionalnych na lata 2021-2026", w których proponuje się udział pozamilitarnych struktur obronnych państwa, należy dokonać stosownej aktualizacji przedsięwzięć szkoleniowych;
8) należy dążyć do podnoszenia frekwencji uczestnictwa kierowniczej kadry w szkoleniu obronnym organizowanym na szczeblu DAR oraz do zapewnienia wysokiego poziomu uczestnictwa kierowniczej kadry Ministerstwa i jednostek w szkoleniu obronnym prowadzonym w formie Wyższych Kursów Obronnych.
4.2 Na potrzeby koordynacji planowania i realizacji szkolenia obronnego ustala się:
1) grupy szkoleniowe:
a) K-1 Kierownictwo Ministerstwa:
- Minister,
- sekretarz stanu,
- podsekretarz stanu,
- dyrektor generalny,
b) K-2 kierownicy jednostek i ich zastępcy w:
- UKiOR,
- PFRON,
- ZUS,
c) D-1 dyrektorzy i ich zastępcy w Ministerstwie w:
- Departamencie Analiz Ekonomicznych (DAE),
- Departamencie Budżetu (DB),
- Departamencie Ekonomii Społecznej i Solidarnej (DES),
- Departamencie Informatyki (DI),
- Departamencie Komunikacji i Promocji (DKP),
- Departamencie Koordynacji Systemów Zabezpieczenia Społecznego (DSZ),
- Departamencie Polityki Rodzinnej (DSR),
- Departamencie Polityki Senioralnej (DAS),
- Departamencie Pomocy i Integracji Społecznej (DPS),
- Departamencie Prawnym (DP),
- Departamencie Ubezpieczeń Społecznych (DUS),
- Departament Współpracy Międzynarodowej (DWM),
- Biurze Administracyjnym (BA),
- Biurze Dyrektora Generalnego (BDG),
- Biurze Kontroli i Audytu (BKA),
- Biurze Ministra (BM),
- Biurze Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych (BON),
- Biurze Pełnomocnika Rządu do spraw Polityki Demograficznej (BPD),
- Biurze Pełnomocnika Rządu do Spraw Równego Traktowania (BRT),
- Gabinecie Politycznym (GP),
d) P-1 pracownicy komórek wewnętrznych Ministerstwa prowadzący sprawy programowania i planowania obronnego,
e) P-2 pracownicy prowadzący sprawy programowania i planowania obronnego w UKiOR, PFRON oraz ZUS,
f) SK zespoły zadaniowe wyznaczone do obsadzenia stanowisk funkcyjnych na Stanowiskach Kierowania Ministra i jednostek,
g) S obsada stałego dyżuru,
2) organizatorów szkolenia:
a) Minister - dla grup D-1, K-1, P-1 oraz SK i S Ministerstwa,
b) kierownicy jednostek - dla grup P-2, SK i S, według właściwości;
3) koordynatora szkolenia - Ministra - w UKiOR, PFRON oraz ZUS.
5. Zasady organizacji i prowadzenia zajęć praktycznych
5.1 Ustalenia ogólne:
1) niniejsze ustalenia należy wykorzystywać podczas realizacji szkolenia w formie zajęć praktycznych, w szczególności w zakresie określania charakteru ćwiczeń, metodycznych zasad ćwiczeń, sposobu ich przygotowania, prowadzenia i omawiania zasad organizacji pracy zespołu autorskiego i kierownictwa ćwiczenia;
2) w planowaniu szkolenia obronnego główny wysiłek należy skupić na szkoleniu prowadzonym w formie zajęć praktycznych, z zachowaniem zasady, że ćwiczenia obronne oraz treningi i gry są zasadniczymi formami szkolenia, zapewniającymi nabywanie i doskonalenie umiejętności niezbędnych do wykonywania zadań obronnych;
3) należy przyjąć zasadę stopniowego dochodzenia do najważniejszych przedsięwzięć szkoleniowych z uwzględnieniem kolejności:
a) zajęcia teoretyczne,
b) gry, treningi,
c) ćwiczenia;
4) na etapie planowania, organizacji i prowadzenia zajęć praktycznych należy uwzględniać strukturę i podział kompetencji w ramach systemu kierowania bezpieczeństwem narodowym oraz obowiązujące procedury w zakresie współdziałania organów
administracji publicznej z ćwiczącymi strukturami wojskowymi przy realizacji zadań obronnych;
5) na potrzeby organizowania i prowadzenia ćwiczeń obronnych należy wykorzystywać, jako dokument pomocniczy, "Jednolite tło strategiczne do ćwiczeń w Siłach Zbrojnych RP", zawierający ustalenia i informacje umożliwiające, po odpowiednim przystosowaniu, opracowywanie ogólnych i szczegółowych założeń scenariuszy oraz sytuacji wyjściowych do kompleksowych i działowych ćwiczeń obronnych oraz treningów i gier;
6) umiejętności kierowania realizacją zadań obronnych w DAR będących we właściwości Ministra należy doskonalić przez przeprowadzanie ćwiczeń działowych stosując zasadę, o której mowa w pkt 3;
7) cel oraz ogólny charakter (temat) ćwiczeń powinien wynikać z miejsca i roli DAR będących we właściwości Ministra w systemie obronnym państwa oraz funkcjonalnego ich przeznaczenia i zmierzać do sprawdzenia i weryfikacji przyjętych rozwiązań formalno-prawnych i organizacyjnych oraz obowiązujących procedur działania, a także dokonania oceny współdziałania Ministerstwa i jednostek realizujących zadania obronne;
8) dla przedsięwzięć szkoleniowych prowadzonych wspólnie z Siłami Zbrojnymi RP przyjmować należy cele zapewniające określenie miejsca i roli współpracy cywilno-wojskowej podczas prowadzenia operacji obronnej oraz w warunkach współczesnych zagrożeń bezpieczeństwa państwa, w szczególności obiegu informacji pomiędzy DAR a elementami dowodzenia Sił Zbrojnych RP i administracji wojskowej;
9) kierowanie ćwiczeniem powinno być realizowane osobiście przez Ministra bądź inną osobę z Kierownictwa Ministerstwa upoważnioną do działania w jego imieniu;
10) ćwiczenia obronne należy prowadzić w miejscach (rejonach, obszarach) przewidywanego działania ćwiczących, z uwzględnieniem pracy w zapasowych miejscach pracy ćwiczących grup operacyjnych Ministerstwa i jednostek;
11) czas trwania ćwiczeń obronnych powinien wynikać z zakładanych celów oraz przyjętych rozwiązań organizacyjnych;
12) dopuszcza się organizowanie szkolenia praktycznego w formie zdalnej (np. gry decyzyjne, treningi on-line) z wykorzystaniem technologii cyfrowej, co służyć będzie także weryfikacji przygotowania szkolonych do funkcjonowania i wykonywania zadań obronnych w środowisku teleinformatycznym.
5.2 Tematy ćwiczeń powinny wynikać z:
1) przeznaczenia ćwiczących struktur organizacyjnych i zadań szkoleniowych określonych przez koordynatora szkolenia na ustalony okres szkoleniowy;
2) założeń wynikających ze strategii narodowych i dokumentów normatywnych;
3) miejsca, roli oraz zadań ćwiczących w strukturze podsystemu niemilitarnego;
4) poziomu indywidualnego oraz zespołowego wyszkolenia ćwiczących w dziedzinie przygotowania i prowadzenia działań przewidywanych do realizacji w warunkach zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa i w czasie wojny;
5) najnowszych poglądów dotyczących przygotowania i prowadzenia działań przez podsystem niemilitarny;
6) doświadczeń, wniosków i zaleceń z ćwiczeń przeprowadzonych w przeszłości, wniosków i zaleceń wynikających z prowadzonych kontroli wykonywania zadań obronnych.
6. Ustalenia końcowe
6.1 W imieniu Ministra proces szkolenia obronnego w Ministerstwie organizuje i realizuje Dyrektor Biura Dyrektora Generalnego, zwanego dalej "BDG", do którego obowiązków należy w szczególności:
1) opracowanie wytycznych do planowania i realizacji szkolenia obronnego w roku 2021;
2) opracowanie i uzgodnienie z Ministrem Obrony Narodowej rocznego planu szkolenia obronnego w DAR na rok 2021;
3) zgłaszanie kandydatów do udziału w Wyższych Kursach Obronnych;
4) zapewnienie środków finansowych w ramach Programu Pozamilitarnych Przygotowań Obronnych na realizację przedsięwzięć szkoleniowych;
5) organizowanie i realizacja przedsięwzięć szkolenia obronnego;
6) dokumentowanie szkolenia obronnego;
7) kontrola realizacji szkolenia obronnego w jednostkach.
6.2 Dokumentacja szkolenia obronnego obejmuje:
1) program szkolenia obronnego, którego wzór określa załącznik nr 1 do Wytycznych, zawierający:
a) cele szkolenia,
b) problematykę szkolenia realizowaną przez:
- Ministra w sześcioletnim okresie planistycznym z aktualizacją co dwa lata,
- kierownika jednostki w trzyletnim okresie planistycznym z aktualizacją co dwa lata,
c) zasadnicze przedsięwzięcia szkoleniowe:
- podmiotu sporządzającego program,
- innych organizatorów szkolenia, w których jest planowany udział przedstawicieli podmiotu sporządzającego program,
d) grupy szkoleniowe;
2) plan szkolenia obronnego, opracowywany w cyklu rocznym przez jednostkę, którego wzór określa załącznik nr 2 do Wytycznych, określający:
a) cele szkolenia wynikające z programu szkolenia,
b) tematy szkolenia opracowane na podstawie problematyki ujętej w programie szkolenia,
c) formę, termin i miejsce szkolenia,
d) grupy szkoleniowe podlegające szkoleniu,
e) ustalenia organizacyjne;
3) sprawozdanie z realizacji szkolenia obronnego, którego wzór określa załącznik nr 3 do Wytycznych;
4) dokumentację pomocniczą:
a) plan zajęć,
b) listy obecności.
6.3 Sprawozdawczość z realizacji szkolenia obronnego należy prowadzić zgodnie z załącznikiem nr 3 do Wytycznych.
Załączniki do Wytycznych
Załącznik nr 2
Schemat
organizacji szkolenia obronnego w działach administracji rządowej - rodzina i zabezpieczenie społeczne