Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Dziennik Urzędowy Województwa Śląskiego rok 2016 poz. 7234

Uchwała nr XXVIII/223/2016 Rady Miejskiej Będzina

z dnia 21 grudnia 2016r.

w sprawie szczegółowego sposobu i zakresu świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości i zagospodarowania tych odpadów w zamian za uiszczoną przez właściciela nieruchomości opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi

Na podstawie art. 6r ust. 3 ustawy z dnia 13 września 1996 roku o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (tekst jednolity Dz. U. z 2016 r., poz. 250 z późn. zm.), po zasięgnięciu opinii Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego,

Rada Miejska Będzina
uchwala:

§ 1. 1. W zamian za uiszczoną przez właściciela nieruchomości opłatę za gospodarowanie odpadami, odpady komunalne odbierane będą z następującą częstotliwością:

1) z zabudowy jednorodzinnej:

a) odpady zmieszane - co najmniej 1 raz na dwa tygodnie,

b) odpady zbierane selektywnie: papier, szkło białe i kolorowe, metale, tworzywa sztuczne, opakowania wielomateriałowe - co najmniej 1 raz na miesiąc,

c) odpady ulegające biodegradacji, w tym odpady opakowaniowe ulegające biodegradacji oraz odpady zielone - co najmniej 1 raz w tygodniu, a w okresie od 1 listopada do 31 marca co najmniej 1 raz na dwa tygodnie,

d) meble i inne odpady wielkogabarytowe - co najmniej 1 raz na kwartał;

2) z budynków wielolokalowych:

a) odpady zmieszane - co najmniej 1 raz w tygodniu,

b) odpady zbierane selektywnie: papier, szkło białe i kolorowe, metale, tworzywa sztuczne, opakowania wielomateriałowe - co najmniej 1 raz na miesiąc,

c) odpady ulegające biodegradacji, w tym odpady opakowaniowe ulegające biodegradacji oraz odpady zielone - co najmniej 1 raz w tygodniu, a w okresie od 1 listopada do 31 marca co najmniej 1 raz na miesiąc,

d) meble i inne odpady wielkogabarytowe - co najmniej 1 raz na tydzień;

3) z obszarów nieruchomości, na których nie zamieszkują mieszkańcy, a powstają odpady komunalne:

a) odpady zmieszane - co najmniej 1 raz na miesiąc,

b) odpady zbierane selektywnie: papier, szkło białe i kolorowe, metale, tworzywa sztuczne, opakowania wielomateriałowe - co najmniej 1 raz na miesiąc.

2. W ramach uiszczonej opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi właściciele nieruchomości niezamieszkałych samodzielnie przekazują do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych następujące rodzaje odpadów:

a) odpady ulegające biodegradacji, w tym odpady opakowaniowe ulegające biodegradacji oraz odpady zielone,

b) meble i inne odpady wielkogabarytowe.

Do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych należy odpady dowieźć własnym transportem.

3. W ramach uiszczonej opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi właściciele nieruchomości samodzielnie przekazują do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK) następujące rodzaje odpadów:

a) odpady budowlane i rozbiórkowe stanowiące odpady komunalne oraz zużyte opony,

b) chemikalia, zużyte baterie i akumulatory oraz zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny,

c) przeterminowane leki.

Do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych należy odpady dowieźć własnym transportem.

4. Odpady budowlane i rozbiórkowe stanowiące odpady komunalne właściciele nieruchomości mogą na bieżąco i nieodpłatnie przekazać do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK), przy użyciu własnego środka transportu, w ilości do 1Mg/rok przypadającą na jeden adres.

5. Odbiór odpadów przez podmiot wyłoniony w drodze postępowania przetargowego odbywa się zgodnie z harmonogramem udostępnionym właścicielom nieruchomości, z których odbiór ma być dokonany.

6. W ramach uiszczonej opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi właściciele nieruchomości samodzielnie przekazują odpady zebrane selektywnie, określone w Regulaminie utrzymania czystości i porządku na terenie miasta Będzina, do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych w sytuacji gdy ich przekazanie w wyznaczonym harmonogramem terminie jest dla właściciela nieruchomości niemożliwe. Do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych należy odpady dowieźć własnym transportem.

7. Jako część usługi w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, w zamian za uiszczoną przez właściciela opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi, gmina na zasadach określonych w Regulaminie utrzymania czystości i porządku na terenie miasta Będzina zapewnia wyposażenie nieruchomości w worki do selektywnej zbiórki odpadów. Rodzaje worków do selektywnej zbiórki określone zostały w Regulaminie utrzymania czystości i porządku na terenie miasta Będzina.

8. Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych jako miejsce odbioru i gromadzenia odpadów komunalnych zbieranych selektywnie, prowadzony przez podmiot wyłoniony w drodze postępowania przetargowego na odbieranie odpadów komunalnych z terenu miasta, świadczyć będzie usługi przyjmowania odpadów w dni robocze od poniedziałku do piątku w godzinach od 10.00 do 18.00.

§ 2. 1. Właściciele nieruchomości mogą zgłaszać przypadki niewłaściwego świadczenia usług przez przedsiębiorcę odbierającego odpady komunalne oraz prowadzącego Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych.

2. Zgłoszenie, o którym mowa w ust. 1 można wnieść: w terminie 5 dni od dnia zaistnienia sytuacji niewłaściwego świadczenia usług:

1) pisemnie na adres Urząd Miejski w Będzinie ul. 11 Listopada 20, 42-500 Będzin lub pocztą elektroniczną na adres: odpady@um.bedzin.pl;

2) telefonicznie pod numerem telefonu: 32 267 92 06, 32 267 92 01;

3) ustnie do protokołu w Urzędzie Miejskim w Będzinie ul. 11 Listopada 20, 42-500 Będzin

§ 3. Z dniem wejścia w życie niniejszej uchwały traci moc:

Uchwała Nr XV/119/2015 Rady Miejskiej Będzina z dnia 16 grudnia 2015 roku w sprawie szczegółowego sposobu i zakresu świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości i zagospodarowania tych odpadów w zamian za uiszczoną przez właściciela nieruchomości opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

§ 4. Wykonanie uchwały powierza się Prezydentowi Miasta Będzina.

§ 5. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego.


Uzasadnienie

W związku z ustawą z dnia 28 listopada 2014 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2015 r. poz. 87) Rada Gminy niniejszą uchwałą określa szczegółowy sposób i zakres świadczeń usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości oraz zagospodarowania tych odpadów, w zamian za uiszczoną przez nich opłatę, w szczególności częstotliwość odbierania odpadów komunalnych i sposób świadczenia usług przez Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych. Przedmiotowa uchwała określa także sposób w jaki właściciele nieruchomości mogą zgłaszać przypadki niewłaściwego świadczenia usług przez przedsiębiorcę odbierającego odpady komunalne od właścicieli oraz prowadzącego Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych. Jednocześnie do uchwały wprowadzono nowy zapis mówiący o odbieraniu odpadów komunalnych z obszarów nieruchomości, na których nie zamieszkują mieszkańcy, a powstają odpady komunalne. W myśl art. 6r ust. 3c ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach projekt Uchwały został zaopiniowany przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Dąbrowie Górniczej w dniu 6 grudnia 2016 r. w zakresie częstotliwości odbierania odpadów komunalnych. Projekt uchwały poddano konsultacjom społecznym zgodnie z Uchwałą Nr LIV/958/2010 Rady Miejskiej Będzina z dnia 28 czerwca 2010 r. w sprawie konsultowania z radą działalności pożytku publicznego lub organizacjami pozarządowymi i podmiotami wymienionymi w art.3 ust.3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie projektów aktów prawa miejscowego w dziedzinach dotyczących działalności statutowej tych organizacji.

Przewodniczący Rady Miejskiej Będzina


Krzysztof Dudziński

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00