Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Dziennik Urzędowy Województwa Wielkopolskiego rok 2014 poz. 6972

Uchwała nr 26/1311/2014 Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Poznaniu

z dnia 16 grudnia 2014r.

stwierdzająca częściową nieważność uchwały Nr IV/19/11 Rady Gminy Białośliwie z dnia 19 stycznia 2011 r. w sprawie określenia warunków i trybu finansowania zadania własnego w zakresie rozwoju sportu na terenie Gminy Białośliwie

Na podstawie art. 18 ust. 1 pkt 1 w związku z art. 11 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 7 października 1992 r. o regionalnych izbach obrachunkowych (Dz. U. z 2012 r. poz. 1113, z późn. zm.) oraz art. 91 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2013 r. poz. 594, z późn. zm.) Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej:

stwierdza nieważność

uchwały Nr IV/19/11 Rady Gminy Białośliwie z dnia 19 stycznia 2011 r. w sprawie określenia warunków i trybu finansowania zadania własnego w zakresie rozwoju sportu na terenie Gminy Białośliwie, w części obejmującej zapis postanowienia § 9 uchwały w zakresie wyrażenia "lub innych wad", z powodu sprzeczności z przepisami art. 27 ust. 2 ustawy z dnia 25 czerwca 2010 roku o sporcie (Dz. U. z 2014 r. poz. 715).

Uzasadnienie

Przedmiotową uchwałą, podjętą w dniu 19 stycznia 2011 r., a doręczoną tut. Izbie w dniu 5 grudnia 2014 r. Rada Gminy Białośliwie powołując się na przepisy art. 27 ust. 2 ustawy z dnia 25 czerwca 2010 roku o sporcie oraz art. 18 ust. 2 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym, określiła warunki i tryb finansowania zadania własnego w zakresie sprzyjania rozwojowi sportu.

Regionalna Izba Obrachunkowa w Poznaniu, działając na podstawie art. 61 § 1 i 4 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2013 r. poz. 267, z późn. zm.), zawiadomiła przedstawiciela Jednostki o wszczętym postępowaniu nadzorczym w odniesieniu do badanej uchwały z powodu sprzeczności jej postanowień z przepisami prawa, wyznaczając jednocześnie termin rozpatrzenia sprawy na dzień 16 grudnia 2014 r.

Rozpoznając sprawę przedmiotowej uchwały Kolegium ustaliło i zważyło, co następuje. Podstawę prawną podjęcia przez Radę Gminy Białośliwie przedmiotowej uchwały stanowi m.in. art. 27 ust. 2 ustawy z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie, zgodnie z którym organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego może określić, w drodze uchwały, warunki i tryb finansowania zadania własnego, o którym mowa w ust. 1, wskazując w uchwale cel publiczny z zakresu sportu, który jednostka ta zamierza osiągnąć.

Postanowieniem § 9 uchwały Rada ustaliła, że "W przypadku stwierdzenia uchybień formalno - prawnych lub innych wad wniosku, Wójt Gminy Białośliwie wyznacza dodatkowy termin i wzywa wnioskodawcę do ich usunięcia lub uzupełnienia wniosku pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia."

Zgodnie z przepisem art. 27 ust. 2 ustawy o sporcie, określenie warunków i trybu finansowania zadania własnego z zakresu sportu należy do kompetencji organu stanowiącego jednostki samorządu terytorialnego. Kolegium Izby nie kwestionuje możliwości wezwania przez Wójta do usunięcia uchybień formalno-prawnych lub uzupełnienia wniosku przez wnioskodawcę, wskazuje jednak, że z zapisów uchwały powinno jednoznacznie wynikać, o jakie inne wady wniosku chodzi. Rada Gminy nie może udzielić Wójtowi uprawnienia polegającego na żądaniu usunięcia wad nie precyzując, jakie wady wniosku są niedopuszczalne.

Zatem postanowieniem § 9 uchwały w części obejmującej wyrażenie "lub innych wad" Rada Gminy Białośliwie scedowała swoją kompetencję na organ wykonawczy - Wójta, czym naruszyła ww. przepis ustawy o sporcie. Formułowane w uchwale pojęcia nie mogą stwarzać możliwości "luzu interpretacyjnego" przez wykonujących i stosujących uchwałę. Przedmiotowa uchwała stanowi akt prawa miejscowego, jej regulacje winny być jasne i zrozumiałe.

Jednocześnie Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej przypomina, że art. 90 ustawy o samorządzie gminnym zobowiązuje Wójta do przedkładania w ciągu 7 dni od dnia podjęcia uchwał Rady Gminy i zarządzań Wójta do regionalnej izby obrachunkowej, objętych jej zakresem nadzoru. Termin ten nie został zachowany w odniesieniu do przedmiotowej uchwały

Biorąc pod uwagę wskazane wyżej naruszenie prawa, Kolegium Izby stwierdziło jak w sentencji uchwały.

Pouczenie: Na niniejsze rozstrzygnięcie nadzorcze przysługuje prawo wniesienia skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu w terminie 30 dni od daty jego doręczenia, za pośrednictwem Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Poznaniu.

Przewodnicząca Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Poznaniu


Grażyna Wróblewska

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00