Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Dziennik Urzędowy Województwa Wielkopolskiego rok 2013 poz. 7274

Uchwała nr XXVIII/241/2013 Rady Gminy Strzałkowo

z dnia 7 listopada 2013r.

w sprawie określenia zasad dofinansowania budowy przydomowych oczyszczalni ścieków na terenie Gminy Strzałkowo

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15, art. 40 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym ( tekst jednolity Dz. U. z 2013 poz. 594 z póź. zm.), art. 403 ust. 5 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 roku Prawo ochrony środowiska ( tekst jednolity Dz. U. z 2008 roku Nr 25, poz. 150 z późn. zm.) Rada Gminy Strzałkowo uchwala, co następuje:

Rozdział 1.
Postanowienia ogólne

§ 1. 1. Ustala się szczegółowe zasady udzielania dotacji i sposób jej rozliczenia mając na celu wspieranie przedsięwzięć zmierzających do poprawy stanu środowiska poprzez zainstalowanie przydomowych oczyszczalni ścieków, które zapewniają oczyszczenie ścieków bytowych w stopniu umożliwiającym odprowadzenie ich do gleby i wody zgodnie z obowiązującymi przepisami.

2. Dotacja może zostać udzielona podmiotom i jednostkom, o których mowa w art. 403 ust.4 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska.

§ 2. Dotacja przeznaczona jest na częściowe pokrycie kosztów budowy przydomowych oczyszczalni ścieków na terenie Gminy Strzałkowo .

§ 3. 1. Kwota dofinansowania jest jednorazowa i wynosi do 50% udokumentowanych kosztów realizacji przedsięwzięcia, nie więcej jednak niż 2 000,00 PLN. brutto (słownie: dwa tysiące złotych).

2. Dofinansowaniu nie podlegają:

1) koszty wykonania dokumentacji oraz uzyskania wymaganych decyzji i pozwoleń administracyjnych przewidzianych przepisami prawa,

2) koszty konserwacji i eksploatacji urządzeń,

3) koszty budowy sieci sanitarnej i przyłączy łączących kilka nieruchomości do wspólnej oczyszczalni,

4) zakupu pojedynczych elementów ( urządzeń) przydomowych oczyszczalni.

§ 4. Środki przeznaczone na dotowanie budowy przydomowych oczyszczalni ścieków pochodzą z budżetu Gminy Strzałkowo.

§ 5. Dotacja udzielana jest do wysokości środków zaplanowanych na ten cel w budżecie gminy, w danym roku budżetowym.

§ 6. Dotacja na budowę przydomowej oczyszczalni ścieków na tej samej nieruchomości przysługuje tylko jeden raz.

§ 7. Jeżeli na terenie nieruchomości istnieje zbiornik bezodpływowy na nieczystości ciekłe, wnioskodawca musi go zlikwidować.

§ 8. 1. Lokalizacja, budowa i eksploatacja przydomowej oczyszczalni musi spełniać wymogi zawarte w przepisach prawa budowlanego regulujących budowę przydomowych oczyszczalni, a także w przepisach ochrony środowiska i gospodarki wodnej określających warunki, jakie należy spełnić przy wprowadzaniu ścieków do wód lub ziemi oraz w sprawie substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska.

2. Przydomowa oczyszczalnia ścieków musi posiadać stosowne atesty lub certyfikaty potwierdzające zgodność z normami obowiązującymi w przepisach prawa.

Rozdział 2.
Tryb postępowania o udzielenie dotacji

§ 9. O dotację na budowę przydomowej oczyszczalni ścieków mogą ubiegać się Wnioskodawcy, przy łącznym spełnieniu poniższych warunków:

1) zostanie złożony pisemny wniosek o dofinansowanie inwestycji zawierający w szczególności:

a) dane Wnioskodawcy,

b) zapewnienie realizacji inwestycji zgodnie z obowiązującymi przepisami budowlanymi, prawa ochrony środowiska i innymi przepisami szczególnymi,

c) oznaczenie nieruchomości, na której realizowana będzie inwestycja,

d) informacje o rodzaju budowanej oczyszczalni ścieków,

e) w przypadku zastąpienia istniejącego zbiornika bezodpływowego na nieczystości ciekłe przydomową oczyszczalnią ścieków, informacje o sposobie likwidacji istniejącego zbiornika,

f) deklarację osiągnięcia efektu ekologicznego opisanego w § 1,

g) planowaną datę rozpoczęcia i zakończenia inwestycji.

2) częściowy zwrot poniesionych kosztów na zakup i montaż przydomowych oczyszczalni ścieków mogą uzyskać także Wnioskodawcy legitymujący się prawem do dysponowania nieruchomością przeznaczoną na cele budowlane, położoną na terenie gminy Strzałkowo, jeżeli zawarli porozumienie o wspólnej realizacji przedsięwzięcia budowy przydomowej oczyszczalni ścieków obsługującej sąsiadujące ze sobą nieruchomości.

3) do wniosku należy dołączyć:

a) aktualny dokument potwierdzający tytuł prawny do nieruchomości,

b) szkic lub rysunek przedstawiający plan działki i lokalizacji przydomowej oczyszczalni ścieków (w tym lokalizacja zbiornika, lokalizacja przyłącza do budynku, lokalizacja drenażu rozsączającego),

c) w przypadku budowy przydomowej oczyszczalni ścieków o wydajności powyżej 7,5 m3 na dobę - pozwolenie na budowę wydane przez właściwy organ albo,

d) w przypadku budowy przydomowej oczyszczalni ścieków o wydajności do 7,5 m3 na dobę - kopię zgłoszenia zamiaru budowy potwierdzoną przez właściwy organ,

e) pozwolenie wodnoprawne wydane przez właściwy organ na budowę przydomowej oczyszczalni ścieków o wydajności powyżej 5,0 m3 na dobę,

f) w przypadku inwestorów wymienionych w pkt. 2 odpowiednio, porozumienie o wspólnej realizacji inwestycji, a w przypadku wspólnot mieszkaniowych uchwałę wspólnoty.

§ 10. 1. Wnioski są przyjmowane do dnia 31 sierpnia każdego roku i rozpatrywane wg kolejności złożenia do Urzędu Gminy w Strzałkowie. Wnioski realizowane będą do czasu wyczerpania środków o których mowa w § 5. W przypadku większej liczby wniosków, ich realizacja nastąpi w pierwszej kolejności w roku następnym.

2. Wnioski złożone po 31 sierpnia zostaną przesunięte do rozpatrzenia na rok następny, o ile w budżecie Gminy Strzałkowo będą zaplanowane na ten cel środki.

3. Rozpatrywane są wyłącznie wnioski kompletne.

4. Wnioskodawcy ubiegającemu się o dotację, któremu odmówiono jej udzielenia po weryfikacji wniosku pod względem formalnym, merytorycznym lub rachunkowym nie przysługuje z tego tytułu roszczenie.

5. Wójt Gminy Strzałkowo zawiadamia pisemnie zainteresowanych o przyznaniu dotacji i terminie podpisania umowy na udzielenie dotacji celowej na budowę przydomowej oczyszczalni ścieków.

6. Wnioskodawca ma obowiązek poinformować pisemnie Urząd Gminy w Strzałkowie o zakończeniu budowy przydomowej oczyszczalni ścieków. Do zgłoszenia należy dołączyć:

1) kserokopie imiennych faktur/rachunków potwierdzających poniesione wydatki na budowę przydomowej oczyszczalni ścieków,

2) certyfikat zgodności z normami lub aprobatę techniczną wykazując, że zapewniono zgodność z kryteriami technicznymi.

Rozdział 3.
Kontrola i rozliczenie dotacji

§ 11. 1. Po dokonaniu zgłoszenia, o którym mowa w § 10 ust. 6 zostanie przeprowadzona kontrola Wójta Gminy Strzałkowo, który upoważni pracowników Urzędu Gminy w Strzałkowie do przeprowadzenia wizji lokalnej nieruchomości, na której prowadzona jest inwestycja, celem sprawdzenia, czy przedsięwzięcie zrealizowane zostało zgodnie z niniejszymi zasadami udzielania i rozliczania dotacji oraz umową.

2. Z kontroli zostanie sporządzony protokół stwierdzenia zakończenia budowy przydomowej oczyszczalni ścieków i likwidacji zbiornika bezodpływowego na nieczystości ciekłe.

3. W przypadku wykonania wszystkich zobowiązań wynikających z niniejszej uchwały, Gmina Strzałkowo wypłaca Wnioskodawcy przyznaną dotację w terminie przewidzianym w umowie.

4. Przelanie kwoty dotacji następuje po dostarczeniu faktur i rachunków za wykonanie zadania będącego przedmiotem umowy oraz po stwierdzeniu jego wykonania w trybie kontroli, o której mowa w ust.2.

Rozdział 4.
Postanowienia końcowe

§ 12. Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy Strzałkowo.

§ 13. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia jej opublikowania w Dzienniku Urzędowym Województwa Wielkopolskiego.

Przewodniczący Rady Gminy


Włodzimierz Musielak


Uzasadnienie

do uchwały nr XXVIII/241/2013 Rady Gminy Strzałkowo z dnia 7 listopada 2013 r. w sprawie określenia zasad dofinansowania budowy przydomowych oczyszczalni ścieków na terenie Gminy Strzałkowo.

W celu poprawienia stanu środowiska na terenie gminy poprzez ograniczenie ilości nieczyszczonych ścieków socjalno-bytowych odprowadzonych bezpośrednio do gruntu lub wód oraz rozwiązania problemu niewłaściwego pozbywania się ścieków szczególnie na obszarach o rozproszonej zabudowie, gdzie budowa zbiorczej sieci kanalizacyjnej jest ekonomicznie nieuzasadniona najbardziej optymalnym rozwiązaniem jest budowa przydomowych oczyszczalni ścieków. Zgodnie z obowiązującymi przepisami ustawy Prawo Ochrony Środowiska gmina może dofinansować zadania z zakresu realizacji przydomowych oczyszczalni ścieków na terenie gminy ze środków budżetowych, poprzez uchwalenie regulaminu dofinansowania budowy tych urządzeń. Zasady udzielania dofinansowania obejmujące w szczególności kryteria wyboru inwestycji do dofinansowania oraz tryb postępowania w sprawie udzielania dofinansowania poniesionych kosztów i sposób ich rozliczania określa odpowiednio Rada Gminy w drodze uchwały. Uchwala określa w sposób szczegółowy kto i na jakich zasadach może ubiegać się o dofinansowanie kosztów realizacji przydomowych oczyszczalni ścieków oraz precyzuje tok postępowania przy składaniu wniosków. Wobec powyższego podjęcie niniejszej uchwały jest uzasadnione.

Przewodniczący Rady Gminy


Włodzimierz Musielak

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00