Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Dziennik Urzędowy Województwa Wielkopolskiego rok 2013 poz. 6000

Rozporządzenie Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Poznaniu

z dnia 4 listopada 2013r.

w sprawie ustanowienia strefy ochronnej ujęcia wody podziemnej Józefowo, gmina Lwówek

Na podstawie art. 58 ust. 1 ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne (Dz. U. z 2012 r. poz. 145, z późn. zm.), zarządza się, co następuje:

§ 1. 1. Ustanawia się strefę ochronną ujęcia wody podziemnej z utworów czwartorzędowych, zlokalizowanego w miejscowości Józefowo, gmina Lwówek, powiat nowotomyski, województwo wielkopolskie, na wniosek Zakładu Gospodarki Komunalnej w Lwówku Sp. z o.o. z siedzibą w Lwówku.

2. Strefę ochronną dzieli się na teren ochrony:

1) bezpośredniej, składający się z dwóch części o łącznej powierzchni 1,0434 ha, przedstawiony na mapie stanowiącej załącznik nr 1 oraz załącznik nr 2a i załącznik nr 2b do rozporządzenia;

2) pośredniej, o powierzchni 142,0366 ha, przedstawiony na mapie stanowiącej załącznik nr 1 i załącznik nr 3 do rozporządzenia oraz opisany w załączniku nr 4 do rozporządzenia.

§ 2. 1. Na terenie ochrony pośredniej ujęcia wody zabronione jest:

1) składowanie i przechowywanie odpadów promieniotwórczych;

2) lokalizowania inwestycji dla których prowadzenia wymagane jest pozwolenie zintegrowane, o którym mowa w art. 201 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (Dz.U. z 2008 r. Nr 25 poz. 150 z późn. zm.);

3) lokalizowanie składowisk odpadów komunalnych, niebezpiecznych, innych niż niebezpieczne i obojętne oraz obojętnych;

4) lokalizowanie oczyszczalni ścieków;

5) rolnicze wykorzystanie ścieków oraz nawożenie gnojówką lub gnojowicą;

6) składowanie chemicznych środków zimowego utrzymania dróg;

7) lokalizowanie cmentarzy oraz grzebanie zwłok zwierzęcych;

8) składowanie środków ochrony roślin i opakowań po tych środkach;

9) budowanie autostrad i nowych dróg publicznych, z wyjątkiem dróg lokalnych;

10) wydobywanie kopalin;

11) lokalizowanie ferm chowu lub hodowli zwierząt;

12) lokalizowanie nowych ujęć wody eksploatujących utwory czwartorzędowe, z wyjątkiem ujęć służacych zbiorowemu zaopatrzeniu ludności w wodę lub służących zwykłemu korzystaniu z wód;

13) lokalizowanie magazynów, baz i stacji paliw płynnych oraz magazynów innych substancji niebezpiecznych dla wód podziemnych;

14) wprowadzanie ścieków do wód lub do ziemi, z wyjątkiem wód opadowych lub roztopowych ujętych w otwarte lub zamknięte systemy kanalizacyjne, pochodzących z powierzchni zanieczyszczonych o trwałej nawierzchni;

15) stosowanie środków ochrony roślin, które według zezwolenia na wprowadzenie ich do obrotu, są klasyfikowane jako niebezpieczne dla środowiska;

16) wykonywanie odwodnień budowlanych oddziałujących niekorzystnie na ujęcie wody.

2. Granice terenu ochrony pośredniej ujęcia wody należy oznaczyć przez umieszczenie tablic informacyjnych, rozmieszczonych zgodnie z lokalizacją przedstawioną w załączniku nr 3 do rozporządzenia.

§ 3. Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Wielkopolskiego.

DYREKTOR REGIONALNEGO ZARZĄDU GOSPODARKI WODNEJ W POZNANIU


Dariusz Krzyżański


Załącznik Nr 1 do Rozporządzenia
Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Poznaniu
z dnia 4 listopada 2013 r.
Zalacznik1.pdf

Mapa strefy ochronnej ujęcia wody podziemnej Józefowo

Załącznik Nr 2a do Rozporządzenia
Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Poznaniu
z dnia 4 listopada 2013 r.
Zalacznik2a.pdf

Teren ochrony bezpośredniej ujęcia wody podziemnej Józefowo - cz.1

Załącznik Nr 2b do Rozporządzenia
Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Poznaniu
z dnia 4 listopada 2013 r.
Zalacznik2b.pdf

Teren ochrony bezpośredniej ujęcia wody podziemnej Józefowo - cz.2

Załącznik Nr 3 do Rozporządzenia
Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Poznaniu
z dnia 4 listopada 2013 r.
Zalacznik3.pdf

Szczegółowy podział granic terenu ochrony pośredniej ujęcia wody podziemnej Józefowo

Załącznik Nr 4 do Rozporządzenia
Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Poznaniu
z dnia 4 listopada 2013 r.
Zalacznik4.pdf

Opis przebiegu granicy terenu ochrony pośredniej ujęcia wody podziemnej Józefowo


Uzasadnienie

DO ROZPORZĄDZENIA

DYREKTORA REGIONALNEGO ZARZĄDU GOSPODARKI WODNEJ W POZNANIU

z dnia 4 listopada 2013 r.

w sprawie ustanowienia strefy ochronnej ujęcia wody podziemnej Józefowo, gmina Lwówek

Do biura Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Poznaniu wpłynęło pismo Zakładu Gospodarki Komunalnej w Lwówku Sp. z o.o. z dnia 20.09.2013 r. (data wpływu do RZGW w Poznaniu 23.09.2013 r.), znak: ZGK/WiK/629/2013, z Wnioskiem o ustanowienie strefy ochronnej ujęcia wód podziemnych Józefowo. Do Wniosku dołączono Dokumentację hydrogeologiczną ujęcia wód podziemnych z utworów czwartorzędowych dla potrzeb weryfikacji zasobów eksploatacyjnych i terenów ochrony pośredniej ujęcia wody w Józefowie dla gminy Lwówek, opracowaną w kwietniu 2003 r. w firmie Hydroconsult Sp. z o.o. Oddział w Poznaniu, przyjętą bez zastrzeżeń pismem Wojewody Wielkopolskiego z dnia 29.06.2005 r., znak: SR.IV-3-7441-8/05.

Ujęcie wody Józefowo, dla którego zawnioskowano o ustanowienie strefy ochronnej, położone jest na dwóch działkach w obrębie miejscowości Józefowo w gminie Lwówek, powiat nowotomyski, województwo wielkopolskie, i obsługiwane jest przez Zakład Gospodarki Komunalnej w Lwówku Sp. z o.o. z siedzibą w Lwówku. Ujęcie to służy zbiorowemu zaopatrzeniu w wodę mieszkańców znacznej części gminy Lwówek - obecnie wodociąg zasila 17 miejscowości tej gminy, oraz po jednej miejscowości w gminie Pniewy i gminie Miedzichowo. Obecnie ujęcie składa się z trzech studni i jest eksploatowane w ramach zasobów eksploatacyjnych czwartorzędowych wód podziemnych, w wysokości Q = 120 m3/h, przy depresji w studniach Sc= 2,8-2,9 m i depresji rejonowej Sr= 2,2 m. Wnioskodawca posiada pozwolenie wodnoprawne na pobór wód podziemnych z utworów czwartorzędowych w wielkości 1,054 mln m3/rok, wydane decyzją Starosty Nowotomyskiego z dnia 22.07.2009 r., znak: RŚ.6221-12/2009, z datą ważności w zakresie poboru wody do 31.07.2029 r. Ponadto, ujęcie wody Józefowo posiadało ustanowioną strefę ochronną, decyzją Starosty Nowotomyskiego z dnia 9.07.2001 r., znak: RŚ.6221-13/2001, zmienioną decyzją Wojewody Wielkopolskiego z dnia 24.09.2001 r., znak: OS-II-2-6812-0/7/01 - zmiana dotyczyła usunięcia z treści decyzji Starosty daty jej obowiązywania, ponieważ strefy ochronne ustanawia się bezterminowo. Strefa ochronna została ustanowiona w zakresie terenu ochrony bezpośredniej oraz terenu ochrony pośredniej wewnętrznej i zewnętrznej.

Na mocy art. 21 ust. 1 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o zmianie ustawy - Prawo wodne oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2011 r. Nr 32, poz. 159) "Strefy ochronne ujęć wody ustanowione przed dniem 1 stycznia 2002 r. wygasają z dniem 31 grudnia 2012 r.". Niniejszy przepis skłonił właściciela ujęcia do sporządzenia oraz przedłożenia wniosku o ponowne ustanowienie strefy ochronnej ujęcia wody Józefowo, na mocy obecnie obowiązujących przepisów w tym względzie.

Uzasadnieniem do ustanowienia strefy ochronnej przedmiotowego ujęcia wody jest cel poboru wody (zaopatrzenie zbiorowe ludności w wodę), budowa geologiczna i warunki hydrogeologiczne, oraz kierunki zagospodarowania przestrzennego w obszarze zasilania ujęcia wody.

Specyfika tego terenu sprawia, że ujmowane piaski tworzące warstwę wodonośną są na zdecydowanej większości powierzchni obszaru zasilania całkowicie pozbawione naturalnej ochrony przed przedostawaniem się ewentualnych zanieczyszczeń w głąb ujmowanej struktury wodonośnej, co może powodować zanieczyszczenie ujmowanych wód. Swobodne zwierciadło wody występujące w obrębie utworów piaszczystych również wskazuje na to, że ujmowany wodonosiec posiada minimalną odporność na wpływ zanieczyszczeń powierzchniowych. Wg obliczeń wykonanych w Dokumentacji hydrogeologicznej, czas migracji z powierzchni terenu do zwierciadła wód ujmowanego poziomu wynosi od roku do 3 lat. Ponadto ujęcie Józefowo położone jest w rejonie okna hydrogeologicznego. Szczegółowa budowa geologiczna została omówiona we Wniosku oraz przedstawiona na przekroju geologicznym, stanowiącym załącznik do Wniosku. Ujmowana woda jest narażona na wpływ czynników zewnętrznych, jej stan jest zależny od jakości wody infiltrującej w głąb warstwy wodonośnej w obrębie obszaru zasilania. Niewłaściwe gospodarowanie powierzchnią terenu objętego obszarem zasilania ujęcia, może prowadzić do transportowania zanieczyszczeń wraz z infiltrującą wodą opadową i powierzchniową wprost do warstwy wodonośnej w strefie prowadzonej eksploatacji przez ujęcie Józefowo.

Dodatkowym zagrożeniem dla jakości ujmowanych wód jest eksploatacja kruszywa odbywająca się w rejonie Józefowa. Kopalnie kruszywa prowadzą do zdjęcia znacznej części nadkładu warstwy wodonośnej osłabiając dodatkowo jej ochronę od czynników zewnętrznych i skracając czas migracji ewentualnych zanieczyszczeń w głąb struktury wodonośnej. Obszar zasilania ujęcia Józefowo może podlegać coraz większej antropopresji, związanej z gospodarowaniem powierzchnią ziemi, które wiąże się z prowadzoną działalnością gospodarczą, rolniczą i wydobywczą. Intencją Wnioskodawcy nie jest wykluczenie podejmowania jakiejkolwiek działalności w obrębie obszaru zasilania ujęcia Józefowo, jednak obszar ten będzie musiał być użytkowany w sposób umożliwiający skuteczną ochronę zasobów wód podziemnych, polegającą na świadomym nią gospodarowaniu oraz planowaniu przestrzennym. W ten sposób traktowana strefa ochronna będzie skutecznym narzędziem formalnym służącym ochronie ujmowanych wód.

Teren ochrony bezpośredniej ujęcia obejmuje dwie, ogrodzone płotem, działki o nr ewid. 11/4 i 27/1 obręb Józefowo, o powierzchniach odpowiednio 9834 m2i 600 m2. Na terenie tym obowiązują zakazy, nakazy i ograniczenia wynikające z art. 53 ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne (Dz. U. z 2012 r. poz. 145 z późn. zm.).

Teren ochrony pośredniej został wyznaczony na podstawie ustaleń zawartych w Dokumentacji hydrogeologicznej ujęcia wody Józefowo, i obejmuje część obszaru zasilania ujęcia ograniczony izochroną 25-letniego czasu wymiany wody w ujmowanej warstwie wodonośnej. We Wniosku o ustanowienie strefy ochronnej ujęcia wody dokonano korekty przebiegu granic terenu ochrony pośredniej i uaktualnienia w odniesieniu do obecnie obowiązującego podziału ewidencyjnego, z uwzględnieniem charakterystycznych punktów występujących w terenie. Proponowane granice, w maksymalny możliwy sposób, dopasowano do obszaru zasilania wskazanego w Dokumentacji hydrogeologicznej oraz do podziału ewidencyjnego gruntów. W kilku rejonach strefy Wnioskodawca zdecydował poprowadzić granicę przez działki ewidencyjne, zachowując przy tym zasadę prowadzenia jej linią prostą pomiędzy charakterystycznymi punktami. Tak wyznaczony teren ochrony pośredniej ujęcia wody objął swym zasięgiem 142,0366 ha gruntów.

Po przeanalizowaniu całości materiału przedstawionego przez właściciela ujęcia Józefowo, Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Poznaniu postanowił przychylić się do wniosku, i ustanowić strefę ochronną ujęcia wody w brzmieniu nadanym niniejszym rozporządzeniem.

Zgodnie z zasadami techniki prawodawczej, w aktach prawa miejscowego nie powtarza się przepisów ustawy upoważniającej oraz przepisów innych aktów normatywnych, w związku z czym w niniejszym rozporządzeniu nie zamieszczono zakazów, nakazów i ograniczeń obowiązujących na terenie ochrony bezpośredniej. Natomiast obostrzenia wprowadzone niniejszym rozporządzeniem na teren ochrony pośredniej ujęcia, obejmują zakazy wykonywania robót oraz innych czynności powodujących zmniejszenie przydatności ujmowanej wody lub wydajności ujęcia wody Józefowo, wyszczególnionych we Wniosku oraz Dokumentacji hydrogeologicznej ujęcia.

Projekt niniejszego rozporządzenia został uzgodniony przez Wojewodę Wielkopolskiego, pismem z dnia 24 października 2013 r., znak: KN-III.0521.11.2013.1.

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00