Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Dziennik Urzędowy Województwa Wielkopolskiego rok 2013 poz. 145

Uchwała nr XXIV/193/2012 Rady Powiatu Konińskiego

z dnia 28 grudnia 2012r.

w sprawie ustalenia trybu udzielania i rozliczania dotacji dla szkół niepublicznych i placówek niepublicznych oraz trybu i zakresu kontroli prawidłowości ich wykorzystywania

w sprawie ustalenia trybu udzielania i rozliczania dotacji dla szkół niepublicznych
i placówek niepublicznych oraz trybu i zakresu kontroli prawidłowości ich wykorzystywania

Na podstawie art. 12 pkt 11 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym
(Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz.1592, z późn. zm.) art. 90 ust. 4 ustawy z dnia 7 września1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572, z późn. zm.) uchwala się, co następuje:

Rozdział 1.
Postanowienia ogólne

§ 1. 1. Uchwała określa tryb udzielania i rozliczania dotacji przekazywanych z budżetu Powiatu Konińskiego dla szkół niepublicznych i placówek niepublicznych, oraz zakres i tryb kontroli prawidłowości ich wykorzystywania uwzględniając w szczególności podstawę obliczania dotacji, zakres danych, które powinny być zawarte we wniosku o udzielenie dotacjii w rozliczeniu jej wykorzystania, oraz termin i sposób rozliczenia dotacji.

2. Ilekroć w uchwale jest mowa o:

1) ustawie - należy przez to rozumieć ustawę z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty
(Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572, z późn. zm.);

2) powiecie - należy przez to rozumieć Powiat Koniński;

3) ewidencji - należy przez to rozumieć ewidencję szkół i placówek niepublicznych,
o której mowa w art. 82 ustawy, prowadzoną przez Powiat Koniński;

4) dotacji - należy przez to rozumieć dotację podmiotową, udzielaną szkole niepublicznej i placówce niepublicznej, wpisanej do ewidencji;

5) uczniu - należy przez to rozumieć ucznia lub słuchacza szkoły, wychowanka w placówce;

6) organie dotującym - należy przez to rozumieć Powiat Koniński;

7) wydatkach bieżących - należy przez to rozumieć wydatki, o których mowa w art. 236
ust. 2 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 157, poz.1240, z późn. zm.).

Rozdział 2.
Podstawa obliczenia dotacji

§ 2. 1. Podstawę obliczenia dotacji dla szkół niepublicznych o uprawnieniach szkół publicznych, w których realizowany jest obowiązek szkolny lub obowiązek nauki, stanowi wysokość kwoty subwencji przewidzianej na jednego ucznia danego typu i rodzaju szkoły w części oświatowej subwencji ogólnej otrzymywanej przez organ dotujący.

2. Podstawę obliczenia dotacji dla szkół niepublicznych o uprawnieniach szkół publicznych, niewymienionych w ust. 1, stanowi wysokość ustalonych w budżecie Powiatu Konińskiego wydatków bieżących ponoszonych w szkołach tego samego typu i rodzaju, w przeliczeniu na jednego ucznia.

3. Podstawę obliczenia dotacji dla placówek niepublicznych, o których mowa w art. 2 pkt 5
i 7 ustawy, stanowi wysokość kwoty przewidzianej na jednego wychowanka tego rodzaju placówki w części oświatowej subwencji ogólnej dla organu dotującego, a w przypadku niepublicznych ośrodków umożliwiających realizację obowiązku, o którym mowa w art. 14 ust. 3 ustawy, obowiązku szkolnego i obowiązku nauki dzieciom i młodzieży, o których mowa w art. 16 ust. 7 ustawy, a także dzieciom i młodzieży z upośledzeniem umysłowym ze sprzężonymi niepełnosprawnościami, stanowi wysokość kwoty przewidzianej na jednego wychowanka tego rodzaju ośrodków w części oświatowej subwencji ogólnej dla organu dotującego.

4. Podstawę obliczenia dotacji dla placówek niepublicznych, o których mowa w art. 2
ust. 4 ustawy, stanowi wysokość ustalonych w budżecie Powiatu Konińskiego wydatków bieżących ponoszonych w poradni psychologiczno-pedagogicznej, w przeliczeniu na jedno badane dziecko/ucznia.

5. Podstawę obliczenia dotacji dla niepublicznych szkół ponadgimnazjalnych prowadzących kwalifikacyjne kursy zawodowe otrzymywanej na każdego słuchacza kursu, który zdał egzamin potwierdzający kwalifikacje w zawodzie w zakresie danej kwalifikacji, stanowi wysokość kwoty przewidzianej na jednego słuchacza kwalifikacyjnego kursu zawodowego w części oświatowej subwencji ogólnej dla organu dotującego.

6. Podstawę obliczenia dotacji dla ośrodków, o których mowa w art. 2 pkt 5 ustawy, a także dla niepublicznych poradni psychologiczno-pedagogicznych, które zgodnie z art. 71 b ust. 2a ustawy, prowadzą wczesne wspomaganie rozwoju dziecka, stanowi wysokość kwoty subwencji przewidzianej na jedno dziecko objęte wczesnym wspomaganiem rozwoju w części oświatowej subwencji ogólnej otrzymywanej przez organ dotujący.

7. W przypadku braku na terenie powiatu szkoły publicznej tego samego typu i rodzaju,
o której mowa w § 2 ust. 2, podstawą do ustalenia wysokości dotacji są wydatki bieżące ponoszone przez najbliższy powiat na prowadzenie szkoły publicznej danego typu lub rodzaju. Przez "najbliższy powiat" należy rozumieć powiaty sąsiadujące i graniczące z Powiatem Konińskim.

8. W przypadku, gdy powiaty, o których mowa w ust. 7 nie prowadzą szkoły publicznej danego typu lub rodzaju, podstawą do ustalenia wysokości dotacji są wydatki bieżące ponoszone przez inny powiat lub inną jednostkę samorządu terytorialnego, o której wiadomo, że prowadzi szkołę publiczną danego typu lub rodzaju.

§ 3. 1. W szkołach niepublicznych o uprawnieniach szkół publicznych, w których realizowany jest obowiązek szkolny lub obowiązek nauki, dotacja przysługuje na każdego ucznia w wysokości równej kwocie przewidzianej na ucznia danego typu i rodzaju szkoły w części oświatowej subwencji ogólnej otrzymywanej przez organ dotujący.

2. W szkołach niepublicznych o uprawnieniach szkół publicznych, niewymienionych
w ust. 1, przysługuje dotacja na każdego ucznia uczestniczącego w co najmniej 50% obowiązkowych zajęć edukacyjnych w danym miesiącu, w wysokości 50% ustalonychw budżecie Powiatu Konińskiego wydatków bieżących ponoszonych w szkołach publicznych danego typu i rodzaju, w przeliczeniu na jednego ucznia.

3. Placówki niepubliczne, o których mowa w art. 2 pkt 5 i 7 ustawy otrzymują dotację na każdego wychowanka w wysokości równej kwocie przewidzianej na jednego wychowanka tego rodzaju placówki w części oświatowej subwencji ogólnej dla organu dotującego, a w przypadku niepublicznych ośrodków umożliwiających realizację obowiązku, o którym mowa w art. 14 ust. 3 ustawy, obowiązku szkolnego i obowiązku nauki dzieciom i młodzieży, o których mowa w art. 16 ust. 7 ustawy, a także dzieciom i młodzieży z upośledzeniem umysłowym ze sprzężonymi niepełnosprawnościami otrzymują dotację na każdego wychowanka w wysokości równej kwocie przewidzianej na jednego wychowanka tego rodzaju ośrodków w części oświatowej subwencji ogólnej dla organu dotującego.

4. Placówki niepubliczne, o których mowa w art. 2 ust. 4 ustawy mogą otrzymywać dotację na każde badane dziecko/ucznia w wysokości 50% ustalonych w budżecie Powiatu Konińskiego wydatków bieżących ponoszonych w poradni psychologiczno-pedagogicznej, w przeliczeniu na jedno badane dziecko/ucznia.

5. Niepubliczne szkoły ponadgimnazjalne prowadzące kwalifikacyjne kursy zawodowe otrzymują na każdego słuchacza kursu, który zdał egzamin potwierdzający kwalifikacje w zawodzie w zakresie danej kwalifikacji, dotację w wysokości równej kwocie przewidzianej na jednego słuchacza kwalifikacyjnego kursu zawodowego w części oświatowej subwencji ogólnej dla organu dotującego.

6. Ośrodki, a także niepubliczne poradnie psychologiczno-pedagogiczne, o których mowa w § 2
ust. 6, otrzymują dotację na jedno dziecko objęte wczesnym wspomaganiem rozwoju w wysokości równej kwocie przewidzianej w części oświatowej subwencji ogólnej dla organu dotującego.

Rozdział 3.
Tryb udzielania i rozliczania dotacji

§ 4. 1. Powiat Koniński udziela dotacji z budżetu powiatu szkołom niepublicznym
i placówkom niepublicznym wpisanym do ewidencji pod warunkiem, że osoba prowadząca szkołę lub placówkę poda Zarządowi Powiatu Konińskiego planowaną liczbę uczniów lub wychowanków nie później niż do 30 września roku poprzedzającego rok udzielania dotacji, zgodnie z wnioskiem stanowiącym załącznik nr 1 do niniejszej uchwały, z zastrzeżeniem ust. 3.

2. Wniosek o udzielenie dotacji, o którym mowa w ust.1 zawiera następujące dane:

1) nazwę i adres szkoły;

2) typ i rodzaj szkoły;

3) profil, zawód w jakim kształci szkoła;

4) nazwę i adres osoby prowadzącej szkołę;

5) numer zaświadczenia o wpisie do ewidencji szkół i placówek niepublicznych;

6) numer decyzji o nadaniu uprawnień szkoły publicznej;

7) planowaną liczbę uczniów;

8) nazwę banku i numer rachunku bankowego szkoły, na który będzie przekazywana dotacja.

3. Powiat Koniński udziela dotacji szkołom niepublicznym ponadgimnazjalnym prowadzącym kwalifikacyjne kursy zawodowe, jeżeli osoba prowadząca szkołę:

1) poda Zarządowi Powiatu Konińskiego planowaną liczby słuchaczy kursu nie później niż do dnia
30 września roku poprzedzającego rok udzielania dotacji, zgodnie z załącznikiem nr 2 do niniejszej uchwały;

2) udokumentuje zdanie egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie w zakresie danej kwalifikacji przez słuchaczy kursu, w terminie 30 dni od daty ogłoszenia wyników tego egzaminu przez okręgową komisję egzaminacyjną, zgodnie z załącznikiem nr 3 do niniejszej uchwały.

4. Dotacje przekazywane są na rachunek bankowy szkoły lub placówki, wskazany we wniosku,
w 12 częściach, nie później niż do ostatniego dnia każdego miesiąca.

5. Dotacje, o których mowa w § 4 ust. 3, są przekazywane jednorazowo na rachunek bankowy wskazany we wniosku, w terminie 30 dni od dnia złożenia przez osobę prowadzącą szkołę zaświadczenia o zdaniu egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie w zakresie danej kwalifikacji przez słuchaczy, którzy ukończyli kwalifikacyjny kurs zawodowy w tej szkole, wydanego przez okręgową komisję egzaminacyjną na wniosek osoby prowadzącej szkołę.

6. Wysokość udzielanej dotacji obliczana jest na podstawie informacji miesięcznej
o liczbie uczniów w szkole/placówce, liczbie badanych dzieci/uczniów w niepublicznej poradni psychologiczno-pedagogicznej, liczbie dzieci objętych wczesnym wspomaganiem rozwoju dziecka wg stanu na pierwszy dzień roboczy danego miesiąca, składanej na wzorze stanowiącym załącznik nr 4
do niniejszej uchwały.

7. Uczestnictwo uczniów w obowiązkowych zajęciach edukacyjnych należy udokumentować do dnia 7 następnego miesiąca za miesiąc poprzedni, natomiast za miesiąc grudzień w terminie 3 dni
od zakończenia obowiązkowych zajęć edukacyjnych w miesiącu grudniu, na wzorze stanowiącym załącznik nr 5 do niniejszej uchwały.

8. Informację zbiorczą za dany miesiąc o liczbie uczniów dla danego typu i rodzaju szkoły/placówki należy przedłożyć w terminie do dnia 7 następnego miesiąca za miesiąc poprzedni, a za miesiąc grudzień w terminie 3 dni od zakończenia obowiązkowych zajęć edukacyjnych w miesiącu grudniu,
na wzorze stanowiącym załącznik nr 6 do niniejszej uchwały.

9. Dotacje dla szkół przysługują również za lipiec i sierpień na każdego ucznia, który
w czerwcu spełnił warunek uczestnictwa w co najmniej 50 % obowiązkowych zajęć edukacyjnych.
Za miesiąc lipiec i sierpień należy przedłożyć tylko informację zbiorczą, o której mowa w ust. 8.

10. W przypadku szkół, w których zajęcia dydaktyczno-wychowawcze w klasach (semestrach) programowo najwyższych kończą się w kwietniu lub czerwcu, dotacja przysługuje również na każdego absolwenta szkoły w okresie od miesiąca następującego po miesiącu, w którym ukończył szkołę, do końca roku szkolnego, w którym absolwent ukończył szkołę na podstawie zbiorczej informacji o liczbie uczniów za dany miesiąc, o której mowa w ust. 8.

11. Liczba uczniów uczęszczających w obowiązkowych zajęciach edukacyjnych musi być zgodna ze stanem wykazanym w dokumentacji przebiegu nauczania.

§ 5. 1. Rozliczenie dotacji udzielonej przez organ dotujący będzie następowało raz na kwartał do
15 dnia po zakończeniu kwartału, na podstawie wzoru stanowiącego załącznik nr 7 do niniejszej uchwały. Rozbieżność pomiędzy dotacją wypłaconą a należną zostanie skorygowana przy wypłacie kolejnej raty dotacji.

2. Rozliczenia udzielonej dotacji za okres roczny należy dokonać w terminie do 15 stycznia następnego roku, na wzorze stanowiącym załącznik nr 8 do niniejszej uchwały.

3. Wypłatę dotacji wstrzymuje się w przypadku:

1) zaprzestania działalności przez szkołę;

2) utraty uprawnień szkoły publicznej.

4. W przypadkach określonych w ust. 3, jeśli mają one miejsce w trakcie roku budżetowego, roczne rozliczenie otrzymanej dotacji należy przekazać nie później niż 14 dni po dniu powstania zdarzeń określonych w ust. 3 i sporządzić za okres od początku roku do dnia poprzedzającego dzień wystąpienia tych zdarzeń, na wzorze o którym mowa w ust. 2.

Rozdział 4.
Tryb i zakres kontroli prawidłowości wykorzystywania dotacji

§ 6. 1. Kontrolę w zakresie prawidłowości wykorzystania dotacji zarządza Starosta Koniński określając: kontrolowany podmiot, termin przeprowadzenia kontroli, zakres i czas jej trwania, okres objęty kontrolą oraz sposób przeprowadzenia.

2. Kontrola może być przeprowadzona jednoosobowo lub przez zespół upoważnionych pracowników Starostwa Powiatowego w Koninie.

3. Kontrola może być przeprowadzona:

1) okresowo - w ciągu roku, po uprzednim powiadomieniu osoby prowadzącej szkołę lub placówkę;

2) doraźnie - w przypadku, gdy okoliczności wskazują na konieczność podjęcia natychmiastowych czynności kontrolnych.

4. Kontrolę, o której mowa w ust. 3 pkt 1, przeprowadza się po uprzednim, co najmniej
7-dniowym pisemnym powiadomieniu osoby prowadzącej szkołę lub placówkę o zakresie, przewidywanym czasie oraz miejscu kontroli.

5. Zakres kontroli prawidłowości wykorzystania dotacji obejmuje w szczególności:

1) zgodność ze stanem faktycznym liczby i frekwencji uczniów, będącej podstawą naliczenia dotacji, na podstawie danych zawartych w załącznikach do niniejszej uchwały, dziennikach zajęć lekcyjnych oraz księdze uczniów;

2) dokumentację potwierdzającą wykorzystanie dotacji wyłącznie na pokrycie wydatków bieżących szkoły lub placówki.

6. Kierownik kontrolowanej jednostki lub upoważniony przez niego pracownik, potwierdza zgodność odpisów, wyciągów, zestawień, obliczeń i wydruków, a także udziela informacji i wyjaśnień.

§ 7. 1. Wynik przeprowadzonej kontroli kontrolujący przedstawia w protokole kontroli, który sporządzany jest w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, po jednym dla kontrolowanej szkoły oraz kontrolującego.

2. Organ prowadzący kontrolowaną szkołę lub placówkę może złożyć do Starosty Konińskiego pisemne zastrzeżenia do protokołu kontroli w terminie 7 dni od dnia jego doręczenia.

3. W razie zgłoszenia zastrzeżeń kontrolujący jest zobowiązany dokonać ich analizy i w miarę potrzeby podjąć dodatkowe czynności kontrolne, a w razie stwierdzenia zasadności zastrzeżeń - zmienić lub uzupełnić odpowiednią część protokołu kontroli.

4. W razie nieuwzględnienia zastrzeżeń w całości lub części, kontrolujący przekazuje na piśmie swoje stanowisko zgłaszającemu zastrzeżenia. Zgłaszający zastrzeżenia podpisuje protokół w terminie 7 dni od dnia otrzymania stanowiska kontrolującego.

5. W przypadku odmowy podpisania protokołu z kontroli i złożenia wyjaśnień kontrolujący czyni zapis w protokole.

6. Odmowa podpisania protokołu przez kontrolowanego nie stanowi przeszkody do realizacji ustaleń kontroli.

§ 8. Dotacja wykorzystana niezgodnie z przeznaczeniem, pobrana nienależnie lub w nadmiernej wysokości, podlega zwrotowi w trybie przewidzianym w ustawie z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 157, poz. 1240, z późn. zm.).

Rozdział 5.
Postanowienia końcowe

§ 9. Traci moc uchwała Nr XXXVI/202/06 Rady Powiatu Konińskiego z dnia 8 lutego 2006 roku w sprawie trybu udzielania i rozliczania dotacji niepublicznym szkołom i placówkom.

§ 10. Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Powiatu Konińskiego.

§ 11. Uchwała ma zastosowanie do trybu udzielania i rozliczania dotacji dla szkół niepublicznych o uprawnieniach szkół publicznych i placówek niepublicznych oraz trybu i zakresu kontroli prawidłowości ich wykorzystywania - od dnia 1 stycznia 2013 r.

§ 12. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Wielkopolskiego.

Przewodniczący Rady


Janusz Stankiewicz


Załącznik Nr 1 do Uchwały Nr XXIV/193/2012
Rady Powiatu Konińskiego
z dnia 28 grudnia 2012 r.
Zalacznik1.pdf

Załącznik Nr 2 do Uchwały Nr XXIV/193/2012
Rady Powiatu Konińskiego
z dnia 28 grudnia 2012 r.
Zalacznik2.pdf

Załącznik Nr 3 do Uchwały Nr XXIV/193/2012
Rady Powiatu Konińskiego
z dnia 28 grudnia 2012 r.
Zalacznik3.pdf

Załącznik Nr 4 do Uchwały Nr XXIV/193/2012
Rady Powiatu Konińskiego
z dnia 28 grudnia 2012 r.
Zalacznik4.pdf

Załącznik Nr 5 do Uchwały Nr XXIV/193/2012
Rady Powiatu Konińskiego
z dnia 28 grudnia 2012 r.
Zalacznik5.pdf

Załącznik Nr 6 do Uchwały Nr XXIV/193/2012
Rady Powiatu Konińskiego
z dnia 28 grudnia 2012 r.
Zalacznik6.pdf

Załącznik Nr 7 do Uchwały Nr XXIV/193/2012
Rady Powiatu Konińskiego
z dnia 28 grudnia 2012 r.
Zalacznik7.pdf

Załącznik Nr 8 do Uchwały Nr XXIV/193/2012
Rady Powiatu Konińskiego
z dnia 28 grudnia 2012 r.
Zalacznik8.pdf

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00