Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Dziennik Urzędowy Województwa Wielkopolskiego rok 2013 poz. 103

Uchwała nr XXVII/169/2012 Rady Miejskiej Ostrzeszów

z dnia 29 listopada 2012r.

w sprawie: określenia metody ustalania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ustalenia stawki opłaty

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym (Dz.U. z 2001r. nr 142, poz. 1591 ze zm.), art. 6k ust. 1 pkt. 1, art. 6k ust. 1 pkt. 2 oraz art. 6j ust. 2 i art. 6j ust. 3 ustawy z dnia 13 września 1996 roku o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 391), Rada Miejska Ostrzeszów uchwala, co następuje:

§ 1. Dokonuje się wyboru metody ustalania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi na terenie Miasta i Gminy Ostrzeszów dla nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy polegającej na ustaleniu jednej stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi od gospodarstwa domowego.

§ 2. Za gospodarstwo domowe uznaje się zespół osób spokrewnionych lub niespokrewnionych, mieszkających razem w jednym lokalu mieszkalnym budynku wielolokalowego lub w jednym budynku jednorodzinnym i wspólnie utrzymujących się.

§ 3. 1. Ustala się stawkę opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi zbieranymi i odbieranymi w sposób nieselektywny w wysokości 32 złotych miesięcznie od gospodarstwa domowego.

2. Ustala się niższą stawkę opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi zbieranymi i odbieranymi w sposób selektywny w wysokości 16 złotych miesięcznie od gospodarstwa domowego

§ 4. W przypadku nieruchomości, na których nie zamieszkują mieszkańcy, a na których powstają odpady komunalne opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi powstałymi na danej nieruchomości stanowi iloczyn liczby pojemników oraz stawki opłaty, o której mowa w § 5.

§ 5. 1. Stawka opłaty za pojemnik gdy odpady komunalne są zbierane i odbierane w sposób nieselektywny wynosi:

a) dla pojemnika o pojemności 0,12 m3 -32 zł;

b) dla pojemnika o pojemności 0,24 m3 -56 zł;

c) dla pojemnika o pojemności 1,1 m3 -140 zł

d) dla pojemnika o pojemności 6,0 m3 -800 zł

e) dla pojemnika o pojemności 7,0 m3 -800 zł

2. Stawka opłaty za pojemnik, gdy odpady komunalne są zbierane i odbierane w sposób selektywny wynosi:

a) dla pojemnika o pojemności 0,12 m3 -16 zł;

b) dla pojemnika o pojemności 0,24 m3 -28 zł;

c) dla pojemnika o pojemności 1,1 m3 -70 zł

d) dla pojemnika o pojemności 6,0 m3 -400 zł

e) dla pojemnika o pojemności 7,0 m3 -400 zł

§ 6. W przypadku nieruchomości, której część stanowi nieruchomość, o której mowa w § 1 a część nieruchomość, o której mowa w § 4, opłata za gospodarowanie odpadami stanowi sumę opłat obliczonych wg zasad określonych w §1, §3 i § 4.

§ 7. Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Miasta i Gminy Ostrzeszów.

§ 8. Uchwała podlega ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Województwa Wielkopolskiego i wchodzi w życie od 1. lipca 2013 r.

Przewodniczący Rady Miejskiej Ostrzeszów


mgr Edward Skrzypek


Uzasadnienie do Uchwały Nr XXVII/169/2012
Rady Miejskiej Ostrzeszów
z dnia 29 listopada 2012 r.

Zgodnie z nowelizacją ustawy z dnia 13 września 1996 roku o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, od dnia 1 stycznia 2012 roku zaczęły obowiązywać nowe zasady gospodarowania odpadami komunalnymi. Zgodnie z art. 6k ustawy - rada gminy, w drodze uchwały zobowiązana jest dokonać wyboru jednej z określonych w art. 6j ust. 1 i 2 metod ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi powstającymi na nieruchomościach zamieszkałych oraz ustalić stawkę takiej opłaty. W przypadku nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy, opłatę za gospodarowanie odpadami określa się w oparciu o jedną z trzech wymienionych w treści art. 6j ust. 1 metod tj. jako iloczyn:

1) liczby mieszkańców zamieszkujących daną nieruchomość, albo

2) ilości zużytej wody z danej nieruchomości, albo

3) powierzchni lokalu mieszkalnego

- oraz stawki opłaty ustalonej na podstawie art. 6k ust. 1.

Dla nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy, rada gminy może także uchwalić jedną stawkę opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi od gospodarstwa domowego.

W projekcie uchwały jako metodę ustalania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi przyjęto ustalenie jednej stawki opłaty od gospodarstwa domowego. Uchwalenie jednej stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi od gospodarstwa domowego jest stabilną i czytelną metodą, która chroni przede wszystkim gospodarstwa wieloosobowe przed drastycznym wzrostem opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Metoda ta pozwoli ponadto na sprawne i miarodajne naliczanie opłat oraz nieskomplikowaną weryfikację danych zawartych w składanych deklaracjach. Możliwość weryfikacji danych w oparciu o dane z ewidencji gruntów i budynków ułatwi naliczanie opłat i uprości ich egzekwowanie co ma szczególne znaczenie w sytuacji wprowadzania zmian systemu gospodarki odpadami w gminach. Relatywnie stała liczba gospodarstw domowych ograniczy liczbę deklaracji składanych w związku z zaistniałymi zmianami. Przy ustalaniu stawki opłaty wzięto pod uwagę liczbę mieszkańców zamieszkujących na terenie miasta i gminy, ilość wytwarzanych na jej terenie odpadów komunalnych, koszty funkcjonowania systemu gospodarowania odpadami komunalnymi oraz przypadki, w których właściciele nieruchomości wytwarzają odpady nieregularnie lub sezonowo.

W związku z powyższym podjęcie niniejszej uchwały jest uzasadnione.

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00