Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Dziennik Urzędowy Województwa Wielkopolskiego rok 2013 poz. 84

Uchwała nr 22/1626/2012 Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Poznaniu

z dnia 12 grudnia 2012r.

stwierdzająca częsciową nieważność uchwały Nr XXVI/136/2012 Rady Miejskiej w Miłosławiu z dnia 28 listopada 2012 roku w sprawie: wzoru deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi

Na podstawie art. 18 ust. 1 pkt 1 i art. 11 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 7 października 1992 r. o regionalnych izbach obrachunkowych (Dz. U. z 2012 r., poz. 1113), w związku z art. 91 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001r. Nr 142, poz. 1591 ze zm.) Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Poznaniu:

stwierdza nieważność

uchwały Nr XXVI/136/2012 Rady Miejskiej w Miłosławiu z dnia 28 listopada 2012 roku w sprawie: wzoru deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi w części "F" dotyczącej oświadczenia o odpowiedzialności karnej za podanie danych niezgodnych ze stanem faktycznym, z powodu naruszenia przepisów wskazanych w uzasadnieniu.

Uzasadnienie

Przedmiotową uchwałą doręczoną tut. Izbie w dniu 29 listopada 2012 roku, Rada Miejska w Miłosławiu powołując się na przepisy ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach ustaliła wzór formularza deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

Regionalna Izba Obrachunkowa na podstawie przepisów art. 61 § 1 i 4 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2000 roku Nr 98, poz. 1071 ze zm.) w związku z art. 91 ust. 5 ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym zawiadomiła Gminę o wszczętym postępowaniu nadzorczym w odniesieniu do przedmiotowej uchwały.

Rozpatrując sprawę na posiedzeniu w dniu 12 grudnia 2012 roku Kolegium Izby ustaliło i zważyło, co następuje.

W uchwale Rada Miejska m.in. określiła wzór deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi składanej przez właścicieli nieruchomości, obejmujący objaśnienia dotyczące sposobu jej wypełnienia oraz pouczenie, że deklaracja stanowi podstawę do wystawienia tytułu wykonawczego.

Wzór uchwalonej przez Radę deklaracji zawiera m.in. rubryki dotyczące organu właściwego do złożenia deklaracji, dane dotyczące składającego deklaracje w tym imię i nazwisko, identyfikator PESEL, adres zamieszkania, adres siedziby. Adres nieruchomości, na której powstają odpady komunalne. Obliczenie wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz informację czy wskazana nieruchomość wyposażona jest w kompostownik. Ponadto oświadczenie i podpis składającego deklarację a w nim oświadczenie o odpowiedzialności karnej za podanie w deklaracji danych niezgodnych ze stanem faktycznym.

Zgodnie z art. 6n ust. 1 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach rada gminy, uwzględniając konieczność prawidłowego obliczenia wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, określi w drodze uchwały wzór deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi składanej przez właścicieli nieruchomości, obejmujący objaśnienia dotyczące sposobu jej wypełnienia terminu i miejsca jej złożenia oraz sposobu jej wypełnienia oraz pouczenie, że deklaracja stanowi podstawę do wystawienia tytułu wykonawczego na podstawie ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.

Żądanie we wzorze deklaracji złożenia oświadczenia o świadomości o odpowiedzialności karnej za podanie danych niezgodnych ze stanem faktycznym nie znajduje oparcia w przepisie art. 6n ust. 1 ustawy. Przepis ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach nie dają Radzie podstawy do żądania od osoby deklarującej wysokość opłaty za śmieci składania oświadczenia o świadomości o odpowiedzialności karnej za podanie danych niezgodnych ze stanem faktycznym. Odpowiedzialność karna wynika z mocy samej ustawy niezależnie od złożonego oświadczenia bowiem odpowiedzialność karna to odpowiedzialność sprawcy czynu (przestępstwa i wykroczenia) społecznie niebezpiecznego, zabronionego pod groźbą kary przez ustawę w czasie jej obowiązywania. Odpowiedzialność karna to powinność poniesienia przez daną osobę konsekwencji określonych w prawie karnym za konkretne przestępstwo.

Ponadto Kolegium Izby informuje, że zgodnie z postanowieniami art. 6n ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach deklaracja winna zawierać objaśnienia dotyczące sposobu jej wypełnienia. Z uwagi na powyższe w objaśnieniach należałoby podać, wskazać co należy rozumieć pod pojęciem "gospodarstwa domowego". Zatem na użytek deklaracji Rada winna zdefiniować pojęcie "gospodarstwa domowego" tak ażeby każdy składający deklarację nie miał wątpliwości, co do rozumienia tego wyrażenia. Wzór deklaracji powinien zawierać tylko takie dane i objaśnienia, które umożliwią samodzielne spełnienie przez składających deklaracje ustawowych obowiązków w zakresie zadeklarowania wysokości opłaty.

Biorąc powyższe od uwagę Kolegium Izby postanowiło jak w sentencji uchwały.

Pouczenie: Na niniejsze rozstrzygnięcie nadzorcze przysługuje prawo wniesienia skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu w terminie 30 dni od daty jego doręczenia za pośrednictwem Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Poznaniu.

Przewodnicząca Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Poznaniu


Grażyna Wróblewska

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00