Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Dziennik Urzędowy Województwa Wielkopolskiego rok 2013 poz. 50

Uchwała nr XXII/164/2012 Rady Gminy Zaniemyśl

z dnia 3 grudnia 2012r.

w sprawie uchwalenia statutu Ośrodka Pomocy Społecznej w Zaniemyslu

Na podstawie art. 40 ust. 2 pkt. 2 i 42 ustawy z dnia 08 marca 1990r. o samorządzie gminnym(tekst jednolity Dz. U. z 2001r. Nr 142, poz. 1591 ze zmianami) Rada Gminy uchwala Statut Ośrodka Pomocy Społecznej w Zaniemyślu

Rozdział 1.
Postanowienia ogólne

§ 1. Ilekroć w niniejszej uchwale jest mowa o:

1) Ośrodku - należy przez to rozumieć Ośrodek Pomocy Społecznej w Zaniemyślu.

2) Gminie - należy przez to rozumieć Gminę Zaniemyśl.

3) Radzie - należy przez to rozumieć Radę Gminy Zaniemyśl.

4) Wójcie - należy przez to rozumieć Wójta Gminy Zaniemyśl.

5) Statucie - należy przez to rozumieć Statut Ośrodka Pomocy Społecznej w Zaniemyślu.

6) Kierowniku- należy przez to rozumieć Kierownika Ośrodka Pomocy Społecznej w Zaniemyślu.

§ 2. 1) Ośrodek Pomocy Społecznej w Zaniemyślu został utworzony na mocy Uchwały Nr XI/53/90 z dnia 30 kwietnia 1990r. Gminnej Rady Narodowej w Zaniemyślu, celem realizacji własnych i zleconych gminie zadań z zakresu pomocy społecznej, określonych ustawą z dnia 12 marca 2004r. o pomocy społecznej (tekst jednolity Dz. U. z 2009r. Nr 175, poz. 1362 ze zmianami).

2) Ośrodek jest gminną placówką pomocy społecznej działającą na podstawie ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (tekst jednolity Dz. U. z 2009r. Nr 175, poz. 1362 ze zmianami ) oraz niniejszego Statutu i innych przepisów szczegółowych dotyczących placówek pomocy społecznej oraz samorządowych jednostek budżetowych.

§ 3. 1) Siedzibą Ośrodka jest Zaniemyśl ul. Sienkiewicza 4, a obszarem teren Gminy.

2) Ośrodek jest jednostką budżetową i organizacyjną systemu pomocy społecznej.

3) Bieżący nadzór ogólny nad działalnością Ośrodka sprawuje Wójt.

4) Merytoryczny nadzór nad realizacją zadań zleconych sprawuje w imieniu Wojewody właściwy Wydział Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Rozdział 2.
Organy Ośrodka i jego organizacja

§ 4. 1) Ośrodkiem kieruje Kierownik, który zarządza powierzonym majątkiem i reprezentuje Ośrodek na zewnątrz.

2) Kierownik wykonuje wobec pracowników Ośrodka czynności z zakresu prawa pracy, zatrudnia i zwalnia pracowników.

3) Pracownicy Ośrodka są pracownikami samorządowymi, prawa i obowiązki pracowników określa ustawa o pracownikach samorządowych oraz ustawa o pomocy społecznej.

4) Kierownika zatrudnia i zwalnia Wójt.

5) Kierownik wydaje decyzje administracyjne w indywidualnych sprawach z zakresu pomocy społecznej, z świadczeń rodzinnych oraz z zakresu ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów i ustawy o wspieraniu rodziny i pieczy zastępczej.

6) Na wniosek Kierownika Wójt może udzielić upoważnienia także innej osobie do wydawania decyzji w indywidualnych sprawach z zakresu pomocy społecznej oraz do prowadzenia postępowań w sprawach z zakresu wspierania rodziny i do wydawania w tych sprawach decyzji.

§ 5. 1) Kierownik Ośrodka ustala Regulamin Organizacyjny, w którym określa strukturę organizacyjną oraz zakresy zadań pracowników na poszczególnych stanowiskach pracy.

2) W skład Ośrodka wchodzą następujące komórki:

a) " Administracji"- realizująca zadania organizacyjno - księgowe,

b) " Świadczeń i usług" - realizująca świadczenia z pomocy społecznej,

c) " Świadczeń dla rodziny"- realizująca świadczenia rodzinne, opiekuńcze i funduszu alimentacyjnego,

d) " Pomocy Społecznej" - realizująca zadania pomocy socjalnej oraz usługi opiekuńcze,

e) " Wspierania rodziny i pieczy zastępczej" - realizująca pracę z rodzinami przeżywającymi trudności w wypełnianiu funkcji opiekuńczo - wychowawczych,

f) " Gospodarcza" - zapewniająca porządek w pomieszczeniach Ośrodka.

3) Stanowiska w Ośrodku tworzy i znosi Kierownik Ośrodka.

4) Kierownik koordynuje i nadzoruje pracę pracowników Ośrodka.

5) Kierownik przygotowuje analizy i ocenę potrzeb, planuje środki finansowe na ich realizację oraz analizę i ocenę ich realizacji,a także skuteczności świadczonej pomocy.

6) Kierownik raz w roku przedstawia Radzie Gminy bilans potrzeb i środków oraz sprawozdanie z działalności Ośrodka i sposobu wykorzystania przyznanych dotacji budżetowych

Rozdział 3.
Cele i zadania Ośrodka

§ 6. 1) Ośrodek realizuje zadania z zakresu pomocy społecznej oraz świadczeń rodzinnych, świadczeń z funduszu alimentacyjnego, postępowania wobec dłużników i z zakresu ustawy o wspieraniu rodziny i pieczy zastępczej na terenie Gminy .

2) Ośrodek wspiera osoby i rodziny w wysiłkach zmierzających do zaspokojenia niezbędnych potrzeb i umożliwienia im życie w warunkach odpowiadających godności człowieka.

3) Umożliwia osobom i rodzinom przezwyciężenie trudnych sytuacji życiowych, których nie są one w stanie pokonać, wykorzystując własne uprawnienia, zasoby i możliwości.

4) Rodzaje, formy i rozmiar świadczeń przyznawanych przez Ośrodek określają przepisy ustawy o pomocy społecznej, o świadczeniach rodzinnych, o pomocy osobom uprawnionym do alimentów oraz o wspieraniu rodziny i pieczy zastępczej.

5) Szczegółowy zakres zadań, z podziałem na zadania własne i zlecone określają zapisy wyżej wymienionych ustaw i inne akty prawne.

§ 7. 1) Podstawowym zadaniem Ośrodka jest diagnozowanie i ocena potrzeb jednostek , grup lub środowisk wymagających pomocy społecznej.

2) Opracowanie i realizacja gminnej strategii rozwiązywania problemów społecznych ze szczególnym uwzględnieniem programów pomocy społecznej, profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych i innych, których celem jest integracja osób i rodzin z grup szczególnego ryzyka.

3) Sporządzanie bilansu potrzeb gminy w zakresie pomocy społecznej, świadczeń rodzinnych, funduszu alimentacyjnego oraz w zakresie wspierania rodziny i pieczy zastępczej.

4) Organizowanie i udzielanie świadczeń z zakresu zadań pomocy społecznej (usług opiekuńczych, świadczeń pieniężnych i w naturze ), z zakresu świadczeń rodzinnych, opiekuńczych , oraz świadczeń z funduszu alimentacyjnego.

5) Podejmowanie działań w zakresie spraw opiekuńczo - wychowawczych w tym tworzenie gminnego systemu profilaktyki i opieki nad dzieckiem i rodziną oraz działań z zakresu ustawy o wspieraniu rodziny i pieczy zastępczej.

6) Współpraca z Zespołem Interdyscyplinarnym, z organizacjami społecznymi i innymi instytucjami oraz mobilizowanie środowisk lokalnych do działań na rzecz pomocy społecznej.

7) Praca socjalna.

8) Obsługa administracyjna Zespołu Interdyscyplinarnego

9) Wykonywanie zadań zleconych na podstawie obowiązujących ustaw i realizacja innych zadań określonych uchwałami Rady.

Rozdział 4.
Postanowienia Końcowe

§ 8. 1) Rada zatwierdza Statut Ośrodka Pomocy Społecznej w Zaniemyślu.

2) Zmiany w Statucie Ośrodka są dokonywane przez Radę w drodze uchwały.

3) Traci moc Uchwała Nr XVI/122/2004 Rady Gminy z dnia 20 września 2004r. w sprawie uchwalenia Statutu Ośrodka Pomocy Społecznej w Zaniemyślu.

4) Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Wielkopolskiego.


Uzasadnienie

do uchwały Nr XXII/164/2012r. Rady Gminy Zaniemyśl z dnia 03 grudnia 2012. w sprawie uchwalenia statutu Ośrodka Pomocy Społecznej w Zaniemyślu.


Ustawa dnia 9 czerwca 2011r o wspieraniu rodziny i systemu pieczy zastępczej, nakłada na gminę obowiązek wspierania rodziny przeżywającej trudności w wypełnianiu funkcji opiekuńczo- wychowawczych oraz organizacji pieczy zastępczej, w zakresie ustalonym ustawą. Art. 10 ust.1 przedmiotowej ustawy pozwala gminie, nałożony zakres zadań, przekazać do wykonywania Ośrodkowi Pomocy Społecznej. Zgodnie z obowiązującymi przepisami realizację zadań w zakresie ustalonym ustawą przekazano Ośrodkowi Pomocy Społecznej co skutkuje koniecznością dostosowania statutu do zmian organizacyjno - prawnych poprzez wprowadzenie stosownych zapisów w statucie Ośrodka Pomocy Społecznej o dodatkowych zadaniach Ośrodka. Rada Gminy w drodze uchwały określa zakres zadań jednostki organizacyjnej samorządu, dlatego podjęcie uchwały w sprawie uchwalenia statutu Ośrodka Pomocy Społecznej w Zaniemyślu uważa się za zasadne.





sporządziła: A. Zimmer

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00