Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Dziennik Urzędowy Województwa Wielkopolskiego rok 2012 poz. 6441

Uchwała nr 21/1528/2012 Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Poznaniu

z dnia 28 listopada 2012r.

stwierdzająca nieważność uchwały Nr XXIV/228/2012 Rady Miejskiej w Nowym Tomyślu z dnia 28 września 2012 r. w sprawie: ustalenia wzoru deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi składanej przez właścicieli nieruchomości

Na podstawie art. 18 ust. 1 pkt 1 i art. 11 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 7 października 1992 r. o regionalnych izbach obrachunkowych (Dz. U. z 2012 r., poz. 1113) oraz art. 91 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 ze zm.) Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Poznaniu

stwierdza nieważność

uchwały Nr XXIV/228/2012 Rady Miejskiej w Nowym Tomyślu z dnia 28 września 2012 r. w sprawie: ustalenia wzoru deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi składanej przez właścicieli nieruchomości.

Uzasadnienie

Przedmiotową uchwałą doręczoną tut. Izbie w dniu 29 października 2012 r. Rada Miejska w Nowym Tomyślu - powołując się na przepisy art. 6n ust. 1 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2012 r., poz. 391) oraz art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 ze zm.) - zadecydowała w sprawie wzoru deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

Regionalna Izba Obrachunkowa w Poznaniu na podstawie art. 61 § 1 i 4 Kodeksu postępowania administracyjnego w związku z art. 91 ust. 5 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 ze zm.) zawiadomiła przedstawiciela Gminy o wszczęciu postępowania nadzorczego w odniesieniu do przedmiotowej uchwały z powodu sprzeczności jej postanowień z przepisami prawa, wyznaczając jednocześnie termin rozpatrzenia sprawy na dzień 28 listopada 2012 r.

Rozpoznając sprawę Kolegium Izby ustaliło i zważyło, co następuje.

Przedmiotową uchwałą Rada określiła wzór deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi składanej przez właścicieli nieruchomości zamieszkałych położonych na obszarze gminy Nowy Tomyśl.

W § 2 uchwały postanowiono, że właściciele nieruchomości zamieszkałych w dniu podjęcia uchwały zobowiązani są złożyć do Burmistrza Nowego Tomyśla deklarację (pierwsza deklaracja) w nieprzekraczalnym terminie do dnia 15 marca 2013 r. Tymczasem uchwały Rady: Nr XXIV/230/2012 z dnia 28 września 2012 r. w sprawie ustalenia sposobu obliczania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz jej wysokości, Nr XXIV/231/2012 z dnia 28 września 2012 r. w sprawie określenia terminu, częstotliwości i trybu uiszczania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi wnoszonej przez właścicieli nieruchomości położonych na terenie gminy Nowy Tomyśl, zawierają postanowienia, że wchodzą w życie po upływie 14 dni od daty ich ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Województwa Wielkopolskiego (podobnie zresztą jak badana uchwała). Publikacja uchwał nastąpiła w dniu 22 października 2012 r., a zatem uchwały weszły w życie, co skutkuje tym, że właściciele nieruchomości zamieszkałych zobowiązani są do ponoszenia opłat w terminach ustalonych przez Radę, i tak: za pierwszy kwartał do 15 lutego, za drugi kwartał do 15 maja, za trzeci kwartał do 15 sierpnia, za czwarty kwartał do 15 listopada. Prowadzi to do sytuacji, że opłata po raz pierwszy winna być wniesiona przed terminem złożenia pierwszej deklaracji. Ustalenie zatem, w ramach dyspozycji wynikającej z art. 6n ust. 1 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, wzoru deklaracji, z jednoczesnym określeniem dnia 15 marca 2013 r. jako ostatecznego terminu złożenia pierwszej deklaracji, w ocenie Kolegium, uniemożliwia realizację uchwał: Nr XXIV/230/2012 i Nr XXIV/231/2012. Termin złożenia pierwszej deklaracji nie może być późniejszy niż data wniesienia opłaty. Złożenie deklaracji ma bowiem zapewniać prawidłowe ustalenie wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

Z tych względów Kolegium Izby postanowiło o stwierdzeniu nieważności uchwały Nr XXIV/228/2012 Rady Miejskiej w Nowym Tomyślu.

Pobocznie Kolegium Izby wskazuje, że we wzorze deklaracji brak jest objaśnień w zakresie zawartego w niej pojęcia "osoby zamieszkujące nieruchomość" (także nie zdefiniowanego w ustawie), co pozwala na dowolne jego rozumienie, co będzie miało wpływ na wypełnienie deklaracji przez osoby do tego zobowiązane.

Uchwała nie wypełnia zatem wymogu art. 6n ust. 1 cyt. ustawy w zakresie objaśnień dotyczących sposobu wypełniania deklaracji.

Za zbędny należy z kolei uznać, z uwagi na krąg podmiotów składających deklarację, wymóg podawania - w ramach danych osobowych - Nr Regon.

Przy sposobności Kolegium Izby wskazuje, że przepisy art. 90 ustawy o samorządzie gminnym nakładają na burmistrza (wójta, prezydenta miasta) obowiązek przekazania regionalnej izbie obrachunkowej uchwał rady gminy i zarządzeń burmistrza (wójta, prezydenta miasta), objętych zakresem nadzoru izby, w ciągu 7 dni od dnia ich podjęcia (wydania). Art. 11 ust. 1 ustawy o regionalnych izbach obrachunkowych przedstawia w jakiego rodzaju sprawach podjęte uchwały i wydane zarządzenia organów gminy podlegają działalności nadzorczej regionalnych izb obrachunkowych. Analiza tego przepisu pozwala stwierdzić, że do uchwał objętych nadzorem izb należą uchwały w sprawie opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi (w tym deklaracji).

Rada Miejska w Nowym Tomyślu badaną uchwałę podjęła w dniu 28 września 2012 r. Uchwała została przekazana Regionalnej Izbie Obrachunkowej w Poznaniu (tj. organowi nadzoru) w dniu 29 października 2012 r., czyli ze znacznym uchybieniem ustawowo określonego terminu.

Mając powyższe na względzie przypomina się o obowiązku przekazywania organowi nadzoru uchwał i zarządzeń organów gminy na zasadach określonych w art. 90 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym.

Pouczenie: Na niniejsze rozstrzygnięcie nadzorcze przysługuje prawo wniesienia skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu w terminie 30 dni od daty doręczenia, za pośrednictwem Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Poznaniu.

z up. Aniela Michalec
Przewodnicząca Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Poznaniu


Grażyna Wróblewska

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00