Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Dziennik Urzędowy Województwa Wielkopolskiego rok 2012 poz. 6259

Uchwała nr XXVII / 186 / 2012 Rady Miejskiej w Lwówku

z dnia 25 października 2012r.

w sprawie: podziału Gminy Lwówek na okręgi wyborcze, określenia ich granic i numerów oraz ustalenia liczby radnych wybieranych w okręgach wyborczych

Na podstawie art. 18 ust 2 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jednolity Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 z późn. zm.) oraz art. 13 ust. 1 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. Przepisy wprowadzające ustawę - Kodeks wyborczy (Dz. U. Nr 21, poz. 113 z późn. zm.) w związku z art. 419 § 2 i 4 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. Kodeks wyborczy (Dz. U. Nr 21, poz. 112 z późn. zm.), na wniosek Burmistrza Miasta i Gminy Lwówek, Rada Miejska w Lwówku uchwala, co następuje:

§ 1. Dokonuje się podziału Gminy Lwówek na 15 okręgów wyborczych, określa się ich granice i numery oraz ustala liczbę radnych wybieranych w każdym okręgu wyborczym zgodnie z załącznikiem do niniejszej uchwały.

§ 2. Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Miasta i Gminy Lwówek

§ 3. Z zastrzeżeniem art. 16 ust. 3 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. Przepisy wprowadzające ustawę - Kodeks wyborczy (Dz. U. Nr 21, poz. 113 z późn. zm.), traci moc Uchwała Nr XLIV/295/2002 Rady Miejskiej w Lwówku z dnia 22 maja 2002 r. w sprawie podziału Gminy Lwówek na okręgi wyborcze i utworzenia obwodów głosowania, ustalenia ich numerów i granic oraz siedzib obwodowych komisji wyborczych.

§ 4. 1. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia, podlega ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Województwa Wielkopolskiego oraz podaniu do publicznej wiadomości poprzez wywieszenie na tablicy ogłoszeń Urzędu Miasta i Gminy w Lwówku i opublikowaniu w Biuletynie Informacji Publicznej.

2. Egzemplarz uchwały przekazuje się niezwłocznie Wojewodzie Wielkopolskiemu i Komisarzowi Wyborczemu w Lesznie.

Przewodniczący Rady Miejskiej w Lwówku


Andrzej Kasperczak


Załącznik do Uchwały Nr XXVII / 186 / 2012
Rady Miejskiej w Lwówku
z dnia 25 października 2012 r.
Zalacznik..pdf

Podział Gminy Lwówek na okręgi wyborcze


Uzasadnienie

do uchwały Nr XXVII/186/2012

Rady Miejskiej w Lwówku

z dnia 25 października 2012 r.

              Zgodnie z art. 419 § 2 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. Kodeks wyborczy (Dz. U. Nr 21, poz. 112 z późn. zm.) rada gminy na wniosek burmistrza ustala podział na okręgi wyborcze, ich granice i numery oraz liczbę radnych wybieranych w każdym okręgu. Powyższy podział dokonuje się według jednolitej normy przedstawicielstwa otrzymanej w wyniku podzielenia liczby mieszkańców gminy przez liczbę radnych wybieranych do danej rady z uwzględnieniem art. 417 Kodeksu wyborczego i następujących zasad:

1) ułamki liczby mandatów wybieranych w okręgu wyborczym równe lub większe od 1/2, jakie wynikają z zastosowania normy przedstawicielstwa, zaokrągla się w górę do liczby całkowitej;

2) jeżeli w wyniku postępowania, o którym mowa w pkt 1, liczba radnych wybieranych w okręgach przewyższa 15, mandaty nadwyżkowe odejmuje się w tych okręgach wyborczych, w których norma przedstawicielstwa jest najmniejsza; w przypadku gdy liczba mandatów jest mniejsza od 15, dodatkowe mandaty przydziela się tym okręgom wyborczym, w których norma przedstawicielstwa jest największa.

W art. 417 Kodeksu wyborczego zapisano natomiast:

„§ 1. Okręg wyborczy obejmuje część obszaru gminy.

§ 2. W gminach na terenach wiejskich okręgiem wyborczym jest jednostka pomocnicza gminy. Jednostki pomocnicze gminy łączy się w celu utworzenia okręgu lub dzieli się na dwa lub więcej okręgów wyborczych, jeżeli wynika to z konieczności zachowania jednolitej normy przedstawicielstwa.

§ 3. Jednostkę pomocniczą gminy dzieli się na dwa lub więcej okręgów wyborczych również wtedy, gdy:

1)               w gminie niebędącej miastem na prawach powiatu liczba radnych wybieranych w danej jednostce pomocniczej byłaby większa niż 1;

2)               w mieście na prawach powiatu liczba radnych wybieranych w danej jednostce pomocniczej byłaby większa niż 10.

§ 4. W miastach przy tworzeniu okręgów wyborczych uwzględnia się utworzone jednostki pomocnicze.”

Bardzo istotną regułę zawiera również art. 418 § 1 Kodeksu. Mówi on, że w każdym okręgu wyborczym tworzonym dla wyboru rady w gminie niebędącej miastem na prawach powiatu wybiera się tylko 1 radnego.

              Uwzględniając powyższe zasady, biorąc pod uwagę liczbę mieszkańców gminy Lwówek oraz fakt, że liczba radnych wybierana na terenie tej gminy wynosi 15 osób, ustalono podział na okręgi wyborcze zgodny z załącznikiem do niniejszej uchwały. Jednolite normy przedstawicielstwa w poszczególnych okręgach prezentują się następująco:

Numer okręgu wyborczego

Jednolita norma przedstawicielstwa

1

0,99

2

1,01

3

0,96

4

0,97

5

0,93

6

0,90

7

0,83

8

0,82

9

0,80

10

0,97

11

1,53

12

1,32

13

0,60

14

1,38

15

1,01

              Analizując tabelę można zauważyć, że w okręgu wyborczym nr 11 (Sołectwo Pakosław) jednolita norma przedstawicielstwa przekracza dopuszczalną granicę (1,5). Należałoby więc okręg ten podzielić na dwa mniejsze. Spowoduje to jednak przekroczenie pozostałych przepisów, w tym najważniejszego - ustalonej dla gminy Lwówek liczby 15 radnych wybieranych w tej gminie. Zgodnie z Uchwałą Państwowej Komisji Wyborczej z dnia 7 maja 2012 r. w sprawie wytycznych i wyjaśnień dotyczących podziału jednostek samorządu terytorialnego na okręgi wyborcze nie powinno się tworzyć okręgów wyborczych składających się z jednostki pomocniczej gminy i części innej jednostki pomocniczej gminy, niegraniczących ze sobą jednostek pomocniczych oraz jednostki pomocniczej gminy i części miasta. Patrząc na lokalną strukturę osadniczą i układ przestrzenny gminy Lwówek przyjęcie powyższych wytycznych jest nad wyraz zasadne. Sołectwo Pakosław, od momentu ustalenia dla gminy Lwówek składu rady w liczbie 15 radnych, zawsze tworzyło jeden okręg wyborczy, w którym wybierano 1 radnego. Podział sołectwa na dwa okręgi spowoduje, że w jednym z utworzonych w ten sposób okręgów norma przedstawicielstwa tylko w sposób nieznaczny przekroczy dopuszczalną wartość 0,5 (mniejsza niż w okręgu nr 13 - Sołectwo Bródki). Powstały mandat nadwyżkowy, zgodnie z art. 419 § 2 pkt 2 Kodeksu, będzie trzeba usunąć. W efekcie podział na okręgi będzie zbieżny z zaprezentowanym w załączniku do uchwały.

Przedmiotowa uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia. Podlega ona ogłoszeniu w wojewódzkim dzienniku urzędowym oraz podaniu do publicznej wiadomości w sposób zwyczajowo przyjęty. Po jednym egzemplarzu uchwały przekazuje się niezwłocznie wojewodzie i komisarzowi wyborczemu. Na ustalenia rady gminy wyborcom w liczbie co najmniej 15 przysługuje prawo wniesienia skargi do komisarza wyborczego, w terminie 5 dni od daty podania uchwały do publicznej wiadomości. Komisarz wyborczy rozpoznaje sprawę w ciągu 5 dni i wydaje postanowienie. Od postanowienia komisarza wyborczego przysługuje odwołanie do Państwowej Komisji Wyborczej w terminie 5 dni od daty jego doręczenia. Na orzeczenie Państwowej Komisji Wyborczej nie przysługuje środek zaskarżenia.

Biorąc pod uwagę art. 13 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. Przepisy wprowadzające ustawę - Kodeks wyborczy (Dz. U. Nr 21, poz. 113 z późn. zm.):

„Art. 13. 1. Rada gminy dokona podziału gminy na okręgi wyborcze w wyborach do rady gminy w terminie 15 miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy.

2. Przy ustalaniu podziału gminy na okręgi wyborcze uwzględnia się liczbę mieszkańców ujętych w stałym rejestrze wyborców danej gminy na koniec kwartału poprzedzającego kwartał, w którym rada gminy dokonuje podziału gminy na okręgi wyborcze.”

do podziału wykorzystano dane z dnia 30 września 2012 r. Uchwała musi zostać podjęta do 1 listopada 2012 r.

              Z dniem wejścia w życie uchwały traci moc uchwała nr XLIV/295/2002 Rady Miejskiej w Lwówku z dnia 22 maja 2002 r. w sprawie podziału Gminy Lwówek na okręgi wyborcze i utworzenia obwodów głosowania, ustalenia ich numerów i granic oraz siedzib obwodowych komisji wyborczych. Zgodnie jednak z art. 16 ust. 3 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. Przepisy wprowadzające ustawę - Kodeks wyborczy (Dz. U. Nr 21, poz. 113 z późn. zm.) do nowych, przedterminowych i uzupełniających wyborów organów stanowiących jednostek samorządu terytorialnego przeprowadzanych w trakcie kadencji, w czasie której Kodeks wyborczy wszedł w życie, stosuje się przepisy dotychczasowe. Zatem do końca trwającej obecnie kadencji zastosowanie mają obowiązujące uchwały i ewentualne przeprowadzane w tym czasie wybory do organów władzy samorządu terytorialnego winny odbyć się w obwodach i okręgach ustalonych w dotychczasowych uchwałach rad gmin.

              W związku z powyższym podjęcie przedmiotowej uchwały w niniejszym kształcie jest zasadne.

Burmistrz Miasta i Gminy  Lwówek


Piotr Długosz

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00