Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Dziennik Urzędowy Województwa Wielkopolskiego rok 2012 poz. 6186

Uchwała nr xxii/265/2012 Rady Miejskiej w Pleszewie

z dnia 31 października 2012r.

w sprawie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, na których nie zamieszkują mieszkańcy, a powstają odpady komunalne

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15, art. 40 ust. 1 i art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. nr 142, poz. 1591 ze zm.), art. 6c ust. 2 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2012 r., poz. 391), Rada Miejska w Pleszewie uchwala, co następuje:

§ 1. Postanawia się o odbieraniu z dniem 1 lipca 2013 r. odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, na których nie zamieszkują mieszkańcy, a powstają odpady komunalne.

§ 2. Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Miasta i Gminy Pleszew.

§ 3. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Wielkopolskiego.


Uzasadnienie

do uchwały Rady Miejskiej w Pleszewie nr XXII/265/2012 z dnia 31 października 2012 r.

W wyniku zmian ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach z dnia 13 września 1996r. (Dz.U. z 2012r. poz. 391 t.j.) zgodnie z art. 6c ust. 1 gminy zostały zobowiązane do zorganizowania odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy. Stosownie do art. 6c ust. 2 Rada Miasta może, w drodze uchwały stanowiącej akt prawa miejscowego, postanowić o odbieraniu odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, na których nie zamieszkują mieszkańcy, a powstają odpady komunalne. Do kategorii nieruchomości, na których nie zamieszkują mieszkańcy, a powstają odpady komunalne możemy zaliczyć m.in. budynki użyteczności publicznej, lokale gastronomiczne i handlowe, ogrody działkowe, obiekty przemysłowe, cmentarze, a także nieruchomości, na których nie zamieszkują mieszkańcy, a prowadzona jest działalność gospodarcza. Odpady komunalne z infrastruktury stanowią znaczącą część wszystkich odpadów komunalnych wytworzonych w gminie. Przejęcie przez Miasto i gminę zadania odbioru odpadów komunalnych także od tego rodzaju wytwórców pozwoli na uszczelnienie systemu gospodarowania odpadami komunalnymi, a tym samym na znaczące ograniczenie takich negatywnych zjawisk jak porzucanie odpadów w miejscach do tego nieprzeznaczonych, podrzucanie odpadów do "cudzych" pojemników (pojemników usytuowanych na nieruchomościach zamieszkałych z których odprowadzana będzie opłata za gospodarowanie odpadami) itp. Przejęcie obowiązku odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości na których nie zamieszkują mieszkańcy pozwoli również na ujednolicenie zasad odbioru odpadów gdyż zadanie to będzie realizowane przez jeden podmiot wybrany w drodze przetargu na wszystkich rodzajach nieruchomości (zamieszkałych, niezamieszkałych i mieszanych).

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00