Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Dziennik Urzędowy Województwa Wielkopolskiego rok 2012 poz. 6181

Rozstrzygnięcie nadzorcze nr KN.I. 4131.1. 364.2012.11 Wojewody Wielkopolskiego

z dnia 13 listopada 2012r.

orzekające nieważność § 3 uchwały Nr XXII/188/2012 Rady Miejskiej w Wolsztynie z dnia 30 października 2012 r. w sprawie podziału Gminy Wolsztyn na okręgi wyborcze, ustalenia ich granic i numerów oraz liczby radnych wybieranych w każdym okręgu w zakresie wyrazów "po upływie 14 dni" oraz § 5 ww. uchwały

Na podstawie art. 91 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U z 2001 r. Nr 142, poz. 1591, ze zm.)

orzekam

nieważność § 3 uchwały Nr XXII/188/2012 Rady Miejskiej w Wolsztynie z dnia 30 października 2012 r. w sprawie podziału Gminy Wolsztyn na okręgi wyborcze, ustalenia ich granic i numerów oraz liczby radnych wybieranych w każdym okręgu w zakresie wyrazów „po upływie 14 dni” oraz § 5 ww. uchwały- ze względu na istotne naruszenie prawa.

Uzasadnienie do Rozstrzygnięcia nadzorczego Nr KN.I. 4131.1. 364.2012.11
Wojewody Wielkopolskiego
z dnia 13 listopada 2012 r.

Uchwała Nr XXII/188/2012 Rady Miejskiej w Wolsztynie z dnia 30 października
2012 r. została podjęta na podstawie art. 13 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. Przepisy wprowadzające ustawę Kodeks wyborczy (Dz. U. Nr 21, poz. 113, z późniejszymi zmianami) oraz art. 418 § 1 i art. 419 § 2 i 4 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. Kodeks wyborczy (Dz. U. Nr 21, poz. 112, z późniejszymi zmianami) oraz art. 17 pkt 2 ustawy z dnia 8 marca 1990 r.
o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 z późniejszymi zmianami).

WW. uchwałę doręczono organowi nadzoru w dniu 6 listopada 2012 r.

Dokonując oceny legalności przedłożonej uchwały organ nadzoru stwierdził,
co następuje:

Rada Miejska w Wolsztynie w dniu 30 października 2012 r. podjęła uchwałę w sprawie podziału Gminy Wolsztyn na 21 jednomandatowych okręgów wyborczych.

W § 3 badanej uchwały Rada Miejska Wolsztyna postanowiła, że „uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Wielkopolskiego oraz podaje się ją do publicznej wiadomości w sposób zwyczajowo przyjęty”. W toku badania legalności przedmiotowej uchwały organ nadzoru stwierdził, iż uchwała w części dotyczącej daty jej wejścia w życie podjęta została z istotnym naruszeniem prawa, a w szczególności art. 419 ww. ustawy Kodeks wyborczy.

Podjęta przez Radę Miejską w Wolsztynie uchwała, która jest aktem prawa wyborczego
o charakterze generalnym i powszechnie obowiązującym podlega ogłoszeniu w wojewódzkim dzienniku urzędowym oraz podaniu do publicznej wiadomości w sposób zwyczajowo przyjęty, o czym stanowi art. 419 § 4 Kodeksu wyborczego. Natomiast zgodnie z art. 420 § 1 Kodeksu wyborczego na ustalenia rady gminy w sprawach okręgów wyborczych wyborcom, w liczbie co najmniej 15, przysługuje prawo wniesienia skargi do komisarza wyborczego w terminie 5 dni od daty podania do publicznej wiadomości uchwały.

Zatem terminu wejścia w życie uchwały nie można wiązać z upływem 14 dni od jej ogłoszenia w wojewódzkim dzienniku urzędowym, gdyż Kodeks wyborczy wiąże obowiązywanie uchwały z podaniem jej do wiadomości publicznej w sposób zwyczajowo przyjęty i z upływem terminu zaskarżenia liczonym od daty podania do wiadomości publicznej bądź zakończeniem postępowania skargowego i odwoławczego, uregulowanego
w art. 420 Kodeksu wyborczego. Przedmiotowa uchwała wchodzić winna zatem w życie na ogólnych zasadach, czyli z dniem jej podjęcia. Z uwagi na powyższe organ nadzoru stwierdza, że w jego ocenie kwestionowany zapis uchwały w sposób istotny narusza obowiązujący porządek prawny, a powyżej podniesione argumenty czynią zasadnym stwierdzenie w części jej nieważności.

W § 5 przedmiotowej uchwały Rada Miejska w Wolsztynie postanowiła, iż „Traci moc uchwała Nr XLIII/354/2002 Rady Miejskiej w Wolsztynie z dnia 23 maja 2002 r. w sprawie utworzenia okręgów wyborczych dla wyboru Rady Miejskiej w Wolsztynie
i Nr XLI/338/2006 Rady Miejskiej w Wolsztynie z dnia 25 maja 2006 r. w sprawie zmiany uchwały Rady Miejskiej w Wolsztynie dotyczącej utworzenia okręgów wyborczych dla wyboru Rady Miejskiej w Wolsztynie.”

W ocenie organu nadzoru powyższy zapis stoi w sprzeczności z art. 16 ww. ustawy Przepisy wprowadzające ustawę - Kodeks wyborczy. Zgodnie z przywołanym przepisem do nowych, przedterminowych i uzupełniających wyborów organów stanowiących jednostek samorządu terytorialnego oraz przedterminowych wyborów wójta (burmistrza, prezydenta miasta) przeprowadzanych w trakcie kadencji, w czasie której Kodeks wyborczy wszedł w życie, stosuje się przepisy dotychczasowe. Zatem do końca trwającej obecnie kadencji zastosowanie mają obowiązujące uchwały i ewentualne przeprowadzane w tym czasie wybory winny odbyć się w obwodach i okręgach ustalonych w dotychczasowych uchwałach rad gmin. W związku z powyższym, rada gminy uchylając ww. uchwały w sposób istotny naruszyła prawo, zatem konieczne jest stwierdzenie nieważności przedmiotowego zapisu uchwały.

              W tym stanie rzeczy wydanie rozstrzygnięcia nadzorczego stało się konieczne i należało orzec jak w sentencji.

Niniejsze rozstrzygnięcie nadzorcze może być zaskarżone do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z powodu niezgodności z prawem w terminie 30 dni od daty jego doręczenia, za pośrednictwem Wojewody Wielkopolskiego.

                                                                                                                WOJEWODA WIELKOPOLSKI

                                                                                                                              /-/ Piotr Florek

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00