Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Dziennik Urzędowy Województwa Zachodniopomorskiego rok 2014 poz. 4942

Uchwała Nr II/14/14 Rady Miejskiej w Gościnie

z dnia 5 grudnia 2014 r.

w sprawie wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ustalenia stawki opłaty i ustalania stawki opłaty za pojemniki

Na podstawie art. 18 ust 2 pkt. 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2013 roku poz. 594, poz. 645, poz. 1318, z 2014r. poz. 379, poz. 1072) oraz art. 6k ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2013r. poz. 1399 t.j., poz. 1593) Rada Miejska w Gościnie uchwala, co następuje:

§ 1. Dokonuje się wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi od właścicieli nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy, określonej w art. 6j ust. 1 pkt. 1 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, zgodnie z którą opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi stanowi iloczyn liczby mieszkańców danej nieruchomości oraz stawki opłaty określonej w § 2.

§ 2. 1. Ustala się stawkę opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, o której mowa w § 1 w wysokości 20,00 zł miesięcznie od jednego mieszkańca,

2. Ustala się niższą stawkę opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, o której mowa w § 1 w wysokości 10,00 zł miesięcznie od jednego mieszkańca, jeżeli odpady są zbierane w sposób selektywny.

§ 3. 1. Dla nieruchomości niezamieszkałych opłata za jeden pojemnik o pojemności:

- 120 l-wynosi 40,00

- 240 l-wynosi 80,00 zł

- 1100 l-wynosi 360,00 zł

- 7000 l-wynosi 2.320,00 zł

2. Jeżeli odpady są zbierane i odbierane w sposób selektywny, ustala się niższą stawkę opłaty za pojemnik o pojemności:

- 120 l-wynosi 20,00 zł

- 240 l-wynosi 40,00 zł

- 1100 l-wynosi 180,00 zł

- 7000 l-wynosi 1.160,00 zł

§ 4. W przypadku nieruchomości o charakterze mieszanym tj. w części nieruchomościami zamieszkałych i w części nieruchomości, na której nie zamieszkują mieszkańcy , a powstają odpady komunalne opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi stanowić będzie sumę opłat obliczonych z § 2 i § 3.

§ 5. 1. Miesięczna opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi od właścicieli nieruchomości zamieszkałych wynika ze złożonej deklaracji.

2. Miesięczna opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi pochodzącymi z nieruchomości na której nie zamieszkują mieszkańcy, a powstają odpady komunalne wynika ze złożonej deklaracji.

3. Punktem wyjścia do ustalania wysokości miesięcznej opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi na nieruchomości niezamieszkałej jest zadeklarowana w deklaracji o wysokości za gospodarowanie odpadami przez właściciela nieruchomości miesięczna ilość powstałych odpadów.

4. Miesięczna opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi pochodzącymi z nieruchomości o charakterze mieszanym tj. w części nieruchomości zamieszkałych i w części nieruchomości, na której nie zamieszkują mieszkańcy, a powstają odpady komunalne stanowić będzie sumę opłat obliczonych zgodnie z § 2 i § 3.

5. Ustala się minimalną ilość pojemników na nieruchomości niezamieszkałej na której powstają odpady komunalne jeden o pojemności 120 l.

6. Wzór deklaracji, o których mowa w ust. 1 i 2 określa odrębna uchwała.

§ 6. Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Gościna.

§ 7. Traci moc Uchwała Nr XXIV/153/2012 Rady Miejskiej w Gościnie z dnia 6 grudnia 2012 roku w sprawie ustalenia wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi na terenie Gminy Gościno.

§ 8. Uchwała podlega ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Województwa Zachodniopomorskiego i wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia.

Przewodnicząca Rady Miejskiej


Barbara Koleśnikow


Uzasadnienie

Zgodnie z art. 6k ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2013 r. poz. 1399) Rada Miejska w drodze uchwały zobligowana jest dokonać wyboru jednej z metod ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ustalić stawkę tej metody. Jednym z zadań Gminy jest ustalenie selektywnej zbiórki odpadów w przypadku jej prowadzenia stawka opłaty będzie niższa. W akcie przyjęto następującą metodę obliczania stawki za gospodarowanie odpadami komunalnymi:

· dla nieruchomości zamieszkałych wg osób faktycznie zamieszkałych,

· dla nieruchomości, na których nie zamieszkują mieszkańcy, a powstają odpady komunalne jako iloczyn liczby pojemników z odpadami komunalnymi powstałymi na danej nieruchomości oraz stawki opłaty określonej w niniejszej uchwale,

· dla nieruchomości mieszanych tj. w części zamieszkalnej, a w części niezamieszkalnej przyjęto metodę obliczania jako sumę opłat obliczonych osobno dla nieruchomości zamieszkałej i osobno dla nieruchomości, na której nie zamieszkują, a powstają odpady komunalne.

Zaproponowana w projekcie uchwały metoda ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi dla nieruchomości zamieszkałych według ilości osób zamieszkujących daną nieruchomość jest najbardziej zasadna, gdyż ilość powstających odpadów na nieruchomości zależna jest przede wszystkim od liczby zamieszkujących w niej osób. Uzależnianie wysokości stawki opłaty od powierzchni nieruchomości czy od ilości zużytej wody byłoby nieuzasadnione z uwagi na uwarunkowania lokalne uniemożliwiające takie wyliczenia (brak liczników wody lub zróżnicowana liczba mieszkańców w poszczególnych mieszkaniach).

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00