Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Dziennik Urzędowy Województwa Zachodniopomorskiego rok 2013 poz. 4508

Uchwała Nr XXXI/273/13 Rady Gminy Dolice

z dnia 5 grudnia 2013 r.

w sprawie ustalenia trybu udzielania i rozliczania dotacji dla publicznych szkół i placówek oświatowych prowadzonych przez inny niż samorządowy organ, oraz z zakresu i trybu kontroli prawidłowości ich wykorzystywania

Na podstawie art.18 ust.1 pkt 4 ustawy z dnia 8 marca 1990r. o samorządzie gminnym (tekst jednolity Dz. U. z 2013 r., poz. 594 zmiany: Dz. U. z 2013 r. poz. 645) Rada Gminy uchwala, co następuje:

§ 1. 1Ustala się tryb udzielania i rozliczania dotacji udzielanych z budżetu Gminy Dolice przedszkolom, szkołom, placówkom oświatowym prowadzonym przez osoby prawne inne niż jednostki samorządu terytorialnego.

2. Ilekroć w uchwale mowa jest o systemie oświaty rozumie się przez to ustawę z dnia 07.09.1991r. tekst jednolity.

§ 2. I. Finansowanie szkół i placówek publicznych

1. Dotacje dla publicznych przedszkoli prowadzonych przez osoby prawne inne niż Gmina Dolice lub osoby fizyczne, przysługują na każdego ucznia w wysokości równej wydatkom bieżącym przewidzianym na jednego ucznia w przedszkolach publicznych prowadzonych przez Gminę Dolice, z tym, że na ucznia niepełnosprawnego w wysokości nie niższej niż kwota przewidziana na niepełnosprawnego ucznia przedszkola i oddziału przedszkolnego w części oświatowej subwencji ogólnej otrzymywanej przez Gminę Dolice. W przypadku braku przedszkola prowadzonego przez gminę podstawą do naliczenia wysokości dotacji są wydatki bieżące ponoszone przez Miasto Stargard Szczeciński na prowadzenie przedszkoli publicznych.

2. Dotacje dla publicznych szkół, prowadzonych przez osoby inne niż jednostka samorząduterytorialnego lub przez osoby fizyczne, w których realizowany jest obowiązek szkolny, przysługują na każdego ucznia w wysokości równej wydatkom bieżącym przewidzianym na jednego ucznia w szkołach tego samego typu i rodzaju prowadzonych przez Gminę Dolice, nie niższej jednak niż kwota przewidziana na jednego ucznia szkoły danego typu i rodzaju w części oświatowej subwencji ogólnej otrzymywanej przez Gminę Dolice.

3. Dotacje dla osób prowadzących wychowanie przedszkolne w formach, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art.14 a ust.7 ustawy o systemie oświaty,otrzymują na każdego ucznia objętego tą formą wychowania przedszkolnego w wysokości 50% wydatków bieżących przewidzianych na jednego ucznia w przedszkolu publicznym prowadzonym przez Gminę Dolice, z tym że na ucznia niepełnosprawnego w wysokości nie niższej niż kwota przewidziana na niepełnosprawnego ucznia przedszkola i oddziału przedszkolnego w części oświatowej subwencji ogólnej otrzymywanej przez Gminę Dolice.

§ 3. II. Finansowanie szkół i placówek niepublicznych

1. Niepubliczne przedszkola, szkoły podstawoweotrzymują dotację z budżetu gminy w wysokości nie niższej niż kwota przewidziana na jedno dziecko objęte wczesnym wspomaganiem rozwoju w części oświatowej subwencji ogólnej dla jednostek samorządu terytorialnego, pod warunkiem, że osoba prowadząca przedszkole, szkołę, poda organowi właściwemu do udzielania dotacji planowaną liczbę dzieci, które mają być objęte wczesnym wspomaganiem rozwoju, nie później niż do dnia 30 września roku poprzedzającego rok udzielania dotacji.

2. Dotacje dla szkół niepublicznych o uprawnieniach szkół publicznych,w których realizowany jest obowiązek szkolny lub obowiązek nauki, przysługują na każdego ucznia w wysokości nie niższej niż kwota przewidziana na jednego ucznia danego typu i rodzaju szkoły w części oświatowej subwencji ogólnej otrzymywanej przez jednostkę samorządu terytorialnego, pod warunkiem, że osoba prowadząca szkołę poda organowi właściwemu do udzielania dotacji planowaną liczbę uczniów nie później niż do 30 września roku poprzedzającego rok udzielania dotacji.

3. Dotacje dla niepublicznych przedszkoliprzysługują na każdego ucznia w wysokości 75 % ustalonych w budżecie gminy wydatków bieżących ponoszonych w przedszkolach publicznych w przeliczeniu na jednego ucznia, z tym że na ucznia niepełnosprawnego w wysokości nie niższej niż kwota przewidziana na niepełnosprawnego ucznia przedszkola i oddziału przedszkolnego w części oświatowej subwencji ogólnej otrzymywanej przez jednostkę samorządu terytorialnego pod warunkiem, że osoba prowadząca niepubliczne przedszkole poda organowi właściwemu do udzielania dotacji planowaną liczbę uczniów nie później niż do dnia 30 września roku poprzedzającego rok udzielania dotacji. W przypadku braku na terenie gminy przedszkola publicznego, podstawą do ustalenia wysokości dotacji są wydatki bieżące ponoszone przez Miasto Stargard Szczeciński na prowadzenie przedszkola publicznego.

4. Osoba prowadząca wychowanie przedszkolne w formach, o których mowa w przepisachwydanych na podstawie art. 14 a ust. 7,ustawy o systemie oświaty otrzymuje na każdego ucznia objętego tą formą wychowania przedszkolnego dotację z budżetu gminy w wysokości 40 % wydatków bieżących ponoszonych na jednego ucznia w przedszkolu publicznym prowadzonym przez gminę, z tym, że na ucznia niepełnosprawnego w wysokości nie niższej niż kwota przewidziana na niepełnosprawnego ucznia przedszkola i oddziału przedszkolnego w części oświatowej subwencji ogólnej otrzymywanej przez gminę - pod warunkiem, że osoba prowadząca niepubliczną formę wychowania przedszkolnego poda organowi właściwemu do udzielania dotacji planowaną liczbę uczniów nie później niż do dnia 30 września roku poprzedzającego rok udzielania dotacji. W przypadku braku na terenie gminy przedszkola publicznego podstawą do ustalenia wysokości dotacji są wydatki bieżące ponoszone przez Miasto Stargard Szczeciński na prowadzenie przedszkola publicznego.

§ 4. Prowadzone przez osoby prawne inne niż jednostki samorządu terytorialnego i osoby fizyczne, publiczne przedszkola oraz szkoły podstawowe, które zgodnie z art.71b ust.2a ustawy o systemie oświaty prowadzą wczesne wspomaganie rozwoju dziecka, otrzymują dotację w wysokości nie niższej niż kwota przewidziana na jedno dziecko objęte wczesnym wspomaganiem rozwoju w części oświatowej subwencji ogólnej otrzymywanej przez Gminę Dolice.

§ 5. 1. Dotacji udziela się na pisemny wniosek osoby prawnej lub fizycznej prowadzącej przedszkole, szkołę lub placówkę uprawnioną do otrzymania dotacji, złożony do Wójta Gminy Dolice nie później niż do 30 września roku poprzedzającego rok udzielenia dotacji, według wzoru stanowiącego załącznik nr 1 do niniejszej uchwały.

2. .Osoba, o której mowa w§ 5ust.1 zgłasza wszelkie zmiany danych zawartych we wniosku, w terminie 14 dni od dnia ich wystąpienia.

3. .Wymogu złożenia wniosku o dotację w terminie określonym w ust.1 nie stosuje się w przypadku, gdy w trakcie roku budżetowego zlikwidowana zostaje placówka publiczna prowadzona przez Gminę Dolice, a w jej miejsce i przejmując jej działalność uruchomiona zostaje publiczna placówka prowadzona przez osobę prawną inną niż jednostka samorządu terytorialnego lub przez osobę fizyczną.

§ 6. 1. Z zastrzeżeniem ust.2, dotacja obliczana jest w poszczególnych miesiącach na każdego ucznia, wykazanego w informacji miesięcznej o aktualnej liczbie uczniów, składanej przez podmioty dotowane do 10 dnia każdego miesiąca. Zakres danych, które powinny być zawarte w informacji określa wzór stanowiący załącznik nr 2 do niniejszej uchwały.

2. . Dotacje przekazywane są w 12 -stu częściach, w terminie do ostatniego dnia każdego miesiąca na rachunek szkoły lub placówki wskazany w załączniku nr 1 do niniejszej uchwały.3. Dotacje mogą być wykorzystane wyłącznie na pokrycie wydatków, o których mowa w art.80 ust.3d ustawy o systemie oświaty.

§ 7. 1. Osoba prawna lub fizyczna prowadząca szkołę lub placówkę sporządza i przekazuje Wójtowi Gminy Dolice, nie później niż w ciągu 10 dni po upływie miesiąca, rozliczenie otrzymanych dotacji za okres od początku roku kalendarzowego do końca miesiąca sprawozdawczego, z uwzględnieniem aktualnej liczby uczniów.

2. Rozliczenie półroczne i roczne z wykorzystania dotacji osoba prawna lub fizyczna prowadząca szkołę lub placówkę przekazuje organowi właściwemu do udzielania dotacji, w terminie:

1) do 31 lipca - za okres od 1 stycznia do 30 czerwca;

2) do 31 stycznia - za okres od 1 stycznia do 31 grudnia, według wzoru stanowiącego załącznik nr 3 do niniejszej uchwały.

3. Organ dotujący ma prawo żądania wyjaśnień i dodatkowych informacji w zakresie złożonych rozliczeń oraz korekt tych rozliczeń.

4. W przypadku, gdy szkoła lub placówka kończy swoją działalność, rozliczenie należy złożyć w terminie 30 dni po otrzymaniu ostatniej transzy dotacji.

§ 8. 1. Dotującemu przysługuje prawo kontroli wykorzystania dotacji, a w szczególności w zakresie:

1) sposobu wykorzystania dotacji;

2) liczby i wykazu uczniów.

2. Kontrola obejmuje:

1) zgodność danych wykazywanych we wniosku o udzielenie dotacji, miesięcznej informacji o liczbie uczniów i w rozliczeniach dotacji - na podstawie dokumentacji przebiegu nauczania oraz dokumentacji organizacyjnej szkoły,

2) prawidłowość wykorzystania dotacji zgodnie z przeznaczeniem, o którym mowa art.80ust.3d ustawy o systemie oświaty- na podstawie dokumentacji finansowo - księgowej kontrolowanej jednostki oświatowej.

§ 9. 1. Kontrolę przeprowadzają pracownicy Urzędu Gminy Dolice na podstawie imiennego upoważnienia Wójta Gminy Dolice.

2. Upoważnienie zawiera:

1) oznaczenie organu, datę i miejsce wystawienia,

2) wskazanie podstawy prawnej kontroli,

3) imiona i nazwiska,

4) określenie nazwy kontrolowanego podmiotu i organu prowadzącego,

5) określenie zakresu kontroli, 6 ) datę rozpoczęcia i przewidywany termin zakończenia kontroli,

7) podpis osoby udzielającej upoważnienia z podaniem zajmowanego stanowiska i funkcji.

3. O zamiarze przeprowadzenia kontroli, kontrolujący zawiadamia kontrolowany podmiot telefonicznie lub pisemnie - nie później niż na 7 dni przed terminem rozpoczęcia kontroli.

4. Czynności kontrolne przeprowadza się w siedzibie podmiotu kontrolowanego lub organu prowadzącego w dniach i godzinach pracy obowiązujących w kontrolowanej jednostce oraz w obecności pracowników tej jednostki.

5. W przypadku nie posiadania dokumentów, objętych kontrolą w siedzibie podmiotu kontrolowanego lub organu prowadzącego, organ prowadzący zobowiązany jest dostarczyć i udostępnić kontrolującym dokumenty w miejscach, o których mowa wust.4, w terminie uzgodnionym z kontrolującym -nie później jednak niż w terminie 7dni od otrzymania pisemnego wezwania o okazanie dokumentów podlegających kontroli.

6. Kontrolujący mają prawo wglądu do dokumentacji, o której mowa w § 8 ust.2 uchwały.

7. Dokumenty okazane przez kontrolowanego i sprawdzane podczas kontroli podlegają parafowaniu przez kontrolujących.

§ 10. 1. Z przeprowadzonej kontroli sporządza się protokół kontroli w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, który podpisują kontrolujący i przedstawiciele kontrolowanego podmiotu.

2. Protokół kontroli powinien zawierać:

1) nazwę kontrolowanego podmiotu w pełnym brzmieniu i jej adres,

2) wskazanie osoby prowadzącej,

3) imiona, nazwiska i stanowiska służbowe osób przeprowadzających kontrolę,

4) datę rozpoczęcia i zakończenia kontroli,

5) określenie przedmiotowego zakresu kontroli i okresu objętego kontrolą,

6) imię i nazwisko osoby reprezentującej kontrolowany podmiot,

7) opis dokonanych ustaleń faktycznych,

8) opis stwierdzonych nieprawidłowości z uwzględnieniem ich przyczyn i skutków,

9) opis dokumentacji dotyczącej przeprowadzonych dowodów,

10) informację o sporządzonych załącznikach stanowiących dowody w stosunku do ustaleń protokołu kontroli,

11) informację o powiadomieniu przedstawiciela kontrolowanego podmiotu o przysługującym mu prawie odmowy podpisania protokołu i złożenia w terminie 3dni od daty jego otrzymania pisemnych wyjaśnień co do przyczyny tej odmowy,

12) dane o liczbie egzemplarzy protokołu oraz informację o doręczeniu jednego egzemplarza osobie reprezentującej kontrolowany podmiot,

13) podpisy osób kontrolujących oraz przedstawiciela kontrolowanego i głównego księgowego.

§ 11. 1. Jeżeli osoba reprezentująca kontrolowany podmiot odmawia podpisania protokołu - protokół podpisują jedynie osoby kontrolujące, czyniąc w nim adnotację o odmowie podpisania protokołu oraz dołączają pisemne wyjaśnienie przyczyn odmowy podpisu.

2. Odmowa podpisania protokołu nie wstrzymuje dochodzenia zwrotu dotacji w trybie określonym w odrębnych przepisach.

3. Kontrola zostaje zakończona w dniu doręczenia protokołu kontroli.

4. Osoba reprezentująca kontrolowany podmiot może zgłosić Wójtowi Gminy Dolice w terminie 7dni od dnia podpisania protokołu kontroli, pisemne wyjaśnienie co do ustaleń zawartych w protokole.

§ 12. Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy Dolice.

§ 13. Uchyla się Uchwałę nr XV/78/03 Rady Gminy Dolice z dnia 29.12.2003r w sprawie określenia zasad udzielenia dotacji szkołom niepublicznym.

§ 14. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia jej w Dzienniku Urzędowym Województwa Zachodniopomorskiego.

Przewodniczący Rady Gminy


Piotr Matkowski


Załącznik Nr 1 do Uchwały Nr XXXI/273/13
Rady Gminy Dolice
z dnia 5 grudnia 2013 r.
Zalacznik1.pdf

Załącznik Nr 2 do Uchwały Nr XXXI/273/13
Rady Gminy Dolice
z dnia 5 grudnia 2013 r.
Zalacznik2.pdf

Załącznik Nr 3 do Uchwały Nr XXXI/273/13
Rady Gminy Dolice
z dnia 5 grudnia 2013 r.
Zalacznik3.pdf

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00