Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Dziennik Urzędowy Województwa Zachodniopomorskiego rok 2013 poz. 4454

Uchwała Nr XXV.192.K.2013 Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Szczecinie

z dnia 26 listopada 2013 r.

w sprawie stwierdzenia nieważności części uchwały Nr XLII/384/2013 Rady Miejskiej w Połczynie-Zdroju z dnia 30 października w sprawie wysokości stawek podatku od środków transportowych

Na podstawie art. 91 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2013 r. poz. 594 z późn. zm.) oraz art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 7 paź-dziernika 1992 r. o regionalnych izbach obrachunkowych (Dz. U. z 2012 r. poz. 1113) uchwala się, co następuje:

§ 1. Stwierdza się nieważność § 2 uchwały Nr XLII/384/2013 Rady Miejskiej w Połczynie-Zdroju z dnia 30 października 2013 r. w sprawie wysokości stawek podatku od środków transportowych.

§ 2. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

UZASADNIENIE

Rada Miejska w Połczynie Zdroju, działając na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 8 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym, i art. 10 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2010 r. Nr 95, poz. 613 ze zm.), podjęła w dniu 30 października 2013 r. uchwałę Nr XLII/384/2013 w sprawie wysokości stawek podatku od środków transportowych.

Uchwała została przekazana Izbie do zbadania w dniu 8 listopada 2013 r.

Badając wstępnie uchwałę w dniu 13 listopada 2013 r. Kolegium powzięło wątpliwość co do zgodności z prawem, co do zgodności z prawem ustanowionego przez Radę zapisu § 2 uchwały, którym Rada postanowiła, że: "Jeżeli podatnik posiada więcej naczep i przyczep jak ciągników siodło-wych, wówczas po zgłoszeniu w deklaracji zestawów (który ciągnik siodłowy i która naczepa) pozostałe naczepy lub przyczepy będą objęte 20% obniżką stawki podatku (dotyczy stawek pojazdów wykazanych w § 1 pkt 4)". We wstępnej ocenie Kolegium uznało, iż powyższe postanowienie narusza regulacje wynikające z art. 10 ust. 2 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych.

W związku z powyższym Izba wszczęła postępowanie nadzorcze w sprawie stwierdzenia nieważności przedmiotowej uchwały w zakresie § 2, a o wszczętym postępowaniu powiadomiony został Przewodniczący Rady Miejskiej w Połczynie-Zdroju pismem z dnia 18 listopada 2013 r. (znak pi-sma:K.0010.518.EW.13). W treści pisma wskazano, że do czasu zakończenia wszczętego postępowania przysługuje prawo wnosze¬nia wyjaśnień, a w posiedzeniu Kolegium Izby w dniu 26 listopada 2013 r. ma prawo uczestniczyć przedstawiciel podmiotu, którego sprawa jest rozpa-trywana.

W posiedzeniu Kolegium w dniu 26 listopada 2013 r. nie uczestniczył przedstawiciel Gminy Połczyn-Zdrój.

Kolegium Izby na posiedzeniu w dniu 26 listopada br. ostatecznie zbadało uchwałę Nr XLII/384/2013 Rady Miejskiej w Połczynie-Zdroju z dnia 30 października 2013 roku w sprawie wysokości stawek podatku od środków transportowych.

Oceniając zgodność przedmiotowej uchwały z prawem Kolegium Izby stwierdziło, iż Rada Miejska w Połczynie-Zdroju w § 2 badanej uchwały ustanawiając, iż: "Jeżeli podatnik posiada więcej naczep przyczep jak ciągników siodłowych, wówczas po zgłoszeniu w deklaracji zestawów (który ciągnik siodłowy i która naczepa) pozostałe naczepy lub przyczepy będą objęte 20% obniżką stawki podatku (dotyczy stawek pojazdów wykazanych w § 1 pkt 4)" naruszyła art. 10 ust. 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.

Zgodnie z ww. przepisem rada gminy, przy określaniu stawek o których mowa w ust. 1 pkt 1, 3, 5 i 7 ustawy, może różnicować wysokość stawek dla poszczególnych rodzajów przedmiotów opodatkowania, uwzględniając w szczególności wpływ środka transportowego na środowisko naturalne, rok produkcji albo liczbę miejsc do siedzenia. Różnicowanie wysokości stawek podatku dla określonych rodzajów przedmiotów opodatkowania ze względu na ilość posiadanych naczep i przyczep wykracza poza zakres ustawy.

Ponadto obniżenie stawki już ustalonej dla przedmiotu opodatkowania o pewien procent nie może być utożsamiane z uprawnieniem rady gminy do określenia stawek. Uchwała organu stanowiącego powinna być jednoznaczna i zrozumiała dla jej odbiorców, w tym dla podmiotów, na które nakłada się obowiązek podatkowy. Konieczne jest zatem wskazania jednoznacznie właściwej stawki kwotowej, bez konieczności jej samodzielnego obliczania przez podatnika.

Biorąc powyższe pod uwagę Kolegium stwierdziło nieważność § 2 uchwały.

Na niniejszą uchwałę przysługuje prawo wniesienia skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie, za pośrednictwem Regionalnej Izby Obrachunkowej w Szczecinie, w terminie 30 dni od daty jej doręczenia.

Przewodniczący Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Szczecinie


mgr Bogusław Staszewski

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00