Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Dziennik Urzędowy Województwa Zachodniopomorskiego rok 2012 poz. 3208

Uchwała Nr XIX/166/2012 Rady Gminy Dolice

z dnia 11 października 2012 r.

w sprawie zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla siłowni wiatrowych w rejonie wsi Pomietów - Gmina Dolice

Na podstawie art. 20 ust.1, w związku z art. 27 Ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (tekst jednolity Dz. U. z 2012 r. poz. 647)Rada Gminy w Dolicach uchwala, co następuje:

Rozdział 1.
USTALENIA OGÓLNE

§ 1. 1. Zgodnie z uchwałą Nr IX/76/11 Rady Gminy w Dolicach z dnia 2 września 2011 r. w sprawie przystąpienia do sporządzenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, oraz po stwierdzeniu, że zmiana planu nie narusza ustaleń studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Dolice, uchwalonego uchwałą Nr XXXI/180/02 Rady Gminy w Dolicach z dnia 27 września 2002 r., uchwala się zmianę miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla siłowni wiatrowych wraz z infrastrukturą techniczną i strefami oddziaływania w rejonie wsi Pomietów - Gmina Dolice.

2. Zmiana planu obejmuje obszar położony w rejonie wsi Pomietów o łącznej powierzchni 604,82 ha, oznaczony na załączniku graficznym 1 do niniejszej uchwały.

3. Integralną częścią uchwały jest:

1) rysunek zmiany planu w skali 1:5000 - załącznik 1,

2) rysunek zmiany planu w skali 1:2000 - załącznik 2 (arkusz 1 i 2),

3) wyrys ze studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Dolice dla terenu objętego zmianą planu -załącznik 3,

4) rozstrzygnięcie w sprawie realizacji zadań z zakresu infrastruktury technicznej oraz zasady ich finansowania - załącznik 4,

5) rozstrzygnięcie o sposobie rozpatrzenia uwag wniesionych do projektu zmiany planu - załącznik 5.

§ 2. Ustalenia w zakresie podstawowej funkcji terenu:

1. Tereny oznaczone na załączniku graficznym 1:

1) RP - tereny rolne objęte zakazem zabudowy na stały pobyt ludzi,

2) R - tereny rolne do zachowania w dotychczasowym użytkowaniu,

3) KDP, Kdw - tereny komunikacji: droga powiatowa, drogi wewnętrzne ogólnodostępne.

2. Tereny oznaczone na załączniku graficznym 2 (arkusz 1, 2):

1) E/RP - tereny lokalizacji siłowni wiatrowych wraz z terenami rolnymi (arkusz 1, 2)

2) RP - tereny rolne objęte zakazem zabudowy na stały pobyt ludzi (arkusz 2).

3. Tereny objęte zmianą planu do chwili ich zagospodarowania zgodnie z projektowaną funkcją mogą pełnić dotychczasową funkcję.

4. Dla istniejących sieci i obiektów infrastruktury technicznej znajdujących się na terenie planu należy zapewnić dostęp (na zasadach służebności) lub przebudować kolizyjne odcinki.

Rozdział 2.
USTALENIA SZCZEGÓŁOWE

§ 3. Ustalenia w zakresie podstawowej funkcji terenu dla terenów oznaczonych na załączniku graficznym 1:

1. Wyznacza się tereny rolne, z zakazem zabudowy na stały pobyt ludzi, o powierzchni 350,36 ha, oznaczone na rysunku planu symbolem RP , dla których ustala się:

1) zachowanie terenów w dotychczasowym użytkowaniu,

2) zakaz realizacji siłowni wiatrowych oraz innych obiektów kubaturowych przeznaczonych na stały pobyt ludzi. Dopuszcza się wykorzystanie terenów rolnych pod budowę stałych i tymczasowych placów i dróg montażowych. Po zakończeniu robót elementy tymczasowe należy rozebrać i przywrócić rolnicze wykorzystanie terenów.

2. Wyznacza się tereny rolne, o powierzchni 217,43 ha, oznaczone na rysunku planu symbolem R , do zachowania w dotychczasowym użytkowaniu.

3. Wyznacza się tereny komunikacji:

1) istniejącą drogę powiatową, klasy zbiorczej "Z", o powierzchni 1,80 ha, oznaczoną na rysunku planu symbolem KDP . Szerokość drogi 20,0 m w liniach rozgraniczających,

2) istniejące drogi wewnętrzne ogólnodostępne o powierzchni 4,52 ha, oznaczone na rysunku planu symbolem Kdw . Szerokość drogi minimum 6,0 m w liniach rozgraniczających.

§ 4. Ustalenia w zakresie podstawowej funkcji terenu dla terenów oznaczonych na załączniku graficznym 2 (arkusz 1, 2):

1. Wyznacza się tereny na lokalizację siłowni wiatrowych wraz z drogami dojazdowymi i niezbędną infrastrukturą techniczną, w obrębie terenów rolnych o łącznej powierzchni 29,66 ha, oznaczone na rysunku planu (załącznik 2, arkusz 1, 2) symbolem E/RP - dla których ustala się:

1) Lokalizację łącznie do dziewięciu siłowni wiatrowych o mocy do 3 MW, o łącznej mocy nie przekraczającej 27 MW, wraz z placami manewrowymi i drogami dojazdowymi o powierzchni 7,31 ha ( zał.1 i 2).

2) Pozostały teren, z wyjątkiem powierzchni zajmowanych pod konstrukcje wiatrowe wraz z infrastrukturą techniczną, będzie używany rolniczo.

3) Dopuszcza się budowę wież o konstrukcji rurowej o wysokości wieży (masztu) do 120 m od poziomu terenu, a wraz ze śmigłem w jego górnym położeniu do 165 m.

4) Odległość pomiędzy wieżami wiatrowymi - minimum 300 m.

5) Dojazd do terenów siłowni wiatrowych:

a) drogami publicznymi i drogami wewnętrznymi do pól,

b) wyznacza się drogi dojazdowe do siłowni wiatrowych o szerokości 5,0 m w liniach rozgraniczających.

6) Zachować minimalne odległości lokalizacji wieży siłowni wiatrowych od:

a) zabudowy przeznaczonej na stały pobyt ludzi zgodnie z obowiązującymi normami hałasu - minimum 500 m,

b) granicy administracyjnej gminy (gmina Przelewice) - 400 m,

c) obiektów kubaturowych niemieszkalnych - 100 m,

d) stale podmokłych obniżeń terenu (IN) - 200 m,

e) drogi powiatowej - 100 m,

f) istniejącej linii elektroenergetycznej średnich napięć - trzykrotną długość ramienia śmigła turbiny wiatrowej - 135 m,

g) gazociągu średniego ciśnienia - 50 m.

7) Siłownie wiatrowe - fabrycznie nowe - należy umieszczać na konstrukcjach o ujednoliconej kolorystyce (kolor jasny, pastelowy, nie kontrastujący z otoczeniem). Powierzchnia obiektu matowa, o ujednoliconym typie i kolorystyce elektrowni w obszarze całej farmy.

8) Zakaz umieszczania reklam na konstrukcjach siłowni wiatrowych za wyjątkiem symbolu producenta.

9) Konstrukcja wież powinna posiadać zabezpieczenia odgromowe, zabezpieczenie przed emisją fal elektromagnetycznych i porażeń prądem elektrycznym.

10) Oświetlenie wież nie powinno powodować nadmiernego podświetlenia tła zmniejszającego zasięg światła znaków nawigacyjnych oraz nie może przypominać znaków nawigacyjnych.

11) Przed wydaniem decyzji o pozwoleniu na budowę wymagane jest zgłoszenie do:

a) Szefostwa Służby Ruchu Lotniczego Sił Zbrojnych RP,

b) Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego w Warszawie podając dane o powstałych przeszkodach i terminie ukończenia budowy inwestycji, zgodnie z przepisami odrębnymi.

12) Posadowienie obiektów wymaga wykonania dokumentacji geologiczno-inżynierskich.

13) Dopuszcza się wykorzystanie terenów rolnych pod budowę tymczasowych placów montażowych i dróg dojazdowych. Po zakończeniu robót należy przywrócić rolnicze wykorzystanie terenów.

2. Wyznacza się tereny rolne z zakazem zabudowy na stały pobyt ludzi, o powierzchni 4,83 ha oznaczone na rysunku planu (załącznik 2, arkusz 2) symbolem RP , dla których ustala się:

1) zachowanie terenów w dotychczasowym użytkowaniu,

2) zakaz realizacji siłowni wiatrowych oraz innych obiektów kubaturowych przeznaczonych na stały pobyt ludzi. Dopuszcza się wykorzystanie terenów rolnych pod budowę stałych i tymczasowych placów i dróg montażowych. Po zakończeniu robót elementy tymczasowe należy rozebrać i przywrócić rolnicze wykorzystanie terenów.

§ 5. Ustalenia w zakresie ochrony środowiska i krajobrazu kulturowego.

1. Ustala się dla terenu planu:

1) siłownie wiatrowe lokalizować poza strefą ochrony krajobrazu kulturowego, poza cennymi obszarami przyrodniczymi i ich strefami oraz na terenach o najniższych klasach bonitacyjnych gruntu;

2) w przypadku nie eksploatowania siłowni wiatrowych przez okres powyżej dwóch lat wieże siłowni wiatrowych należy usunąć i przywrócić rolniczą funkcję terenu,

3) zakaz nasadzeń zielenią wysoką otoczenia siłowni wiatrowych (podkreśla gabaryty siłowni),

4) obiekty techniczne kubaturowe (przekaźniki energii) towarzyszące siłowniom sytuować w bezpośrednim sąsiedztwie siłowni wiatrowych.

2. Zobowiązuje się inwestora do prowadzenia w ciągu pierwszych pięciu lat eksploatacji siłowni wiatrowych monitoringu oddziaływania inwestycji na środowisko przyrodnicze, a w szczególności na migrujące zwierzęta, ostoje ich bytowania oraz poziom hałasu. Zakres monitoringu ustalić z Regionalnym Dyrektorem Ochrony Środowiska. W przypadku stwierdzenia negatywnego oddziaływania inwestycji na środowisko przyrodnicze, należy na koszt Inwestora podjąć działania ratunkowe w celu usunięcia zagrożeń - zgodnie z przepisami odrębnymi.

3. Budowa siłowni wiatrowych wymaga przeprowadzenia postępowania w sprawie oceny oddziaływania na środowisko - zgodnie z przepisami odrębnymi.

§ 6. Ustalenia w zakresie dóbr kultury. Na terenie planu występują stanowiska archeologiczne objęte strefą "WII" i "WIII" ochrony konserwatorskiej stanowisk archeologicznych. Ustala się dla terenów objętych strefami archeologicznymi:

1) Uzgodnienie i opiniowanie wszelkich poczynań inżynierskich, budowlanych i innych podejmowanych w obrębie granic strefy ochrony stanowiska archeologicznego przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

2) W przypadku podjęcia realizacji inwestycji obowiązuje przeprowadzenie interwencyjnych badań archeologicznych. Właściciele, użytkownicy terenu i inwestorzy zobowiązani są do zawiadomienia Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków o podjęciu działań inwestycyjnych remontowych lub innych związanych z robotami naziemnymi z wyprzedzeniem minimum: trzy miesiące dla strefy "WII" i dwa tygodnie dla strefy "WIII" celem przeprowadzenia wyprzedzających badań archeologicznych. Badania archeologiczne mają charakter sezonowy w okresie od maja do października.

3) Rozpoczęcie praz ziemnych związanych z realizacją inwestycji uzależnia się od uzyskania stosownego zezwolenia Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

§ 7. Ustalenia w zakresie inżynierii.

1. Siłownie wiatrowe będą pracowały bez obsługi stałej. Obiekty nie wymagają doprowadzenia wody ani odprowadzenia ścieków.

2. W zakresie regulacji stosunków wodnych ustala się:

1) Wykonać badania geologiczno-inżynieryjne oraz wykonać pełną inwentaryzację szczegółową układów melioracyjnych, zgodnie z przepisami odrębnymi.

2) Zachować istniejące tereny zmeliorowane i istniejące stosunki wodne. W przypadku kolizji z projektowanymi siłowniami wiatrowymi dopuszcza się przebudowę istniejących systemów melioracyjnych, zgodnie z przepisami odrębnymi.

3) Możliwość wykonania robót inwestycyjnych w zakresie odbudowy i budowy nowych urządzeń melioracyjnych oraz ich konserwacji i remontów.

3. W zakresie elektroenergetyki ustala się:

1) Zachować istniejące na terenie objętym zmianą planu linie elektroenergetyczne średnich napięć. Możliwość przebudowy istniejącej infrastruktury elektroenergetycznej zgodnie z przepisami odrębnymi. Zapewnić dostęp do linii i urządzeń elektroenergetycznych w celu przeprowadzania prac eksploatacyjnych i usuwania awarii.

2) Energia elektryczna wytwarzana w siłowniach wiatrowych będzie przesyłana liniami kablowymi do sieci elektroenergetycznej, zgodnie z warunkami przyłączenia określonymi przez gestora tej sieci.

3) Projektowane sieci elektroenergetyczne zaleca się prowadzić w liniach rozgraniczających dróg. Dopuszcza się połączenie siłowni wiatrowych liniami kablowymi poza drogami.

4. Zachować istniejący na terenie objętym zmianą planu gazociąg średniego ciśnienia. W pasie nad gazociągiem - ograniczenie praw własności właścicieli gruntu związane z dostępnością do gazociągu, zgodnie z przepisami odrębnymi.

5. Na terenie objętym zmianą planu dopuszcza się projektowanie sieci i urządzeń infrastruktury technicznej. Projektowane sieci zaleca się prowadzić w liniach rozgraniczenia ciągów komunikacyjnych.

Rozdział 3.
USTALENIA KOŃCOWE

§ 8. 1. 1 Zmienia się przeznaczenie gruntów rolnych pochodzenia mineralnego, nie stanowiących zwartego kompleksu, na cele nierolnicze pod: fundamenty siłowni wiatrowych wraz z placami manewrowymi i drogami dojazdowymi do siłowni, o łącznej powierzchni 7,31 ha, w tym:

1) 1,24 ha gruntów rolnych klasy IIIa,

2) 4,83 ha gruntów rolnych klasy IIIb,

3) 1,24 ha gruntów rolnych klasy IVa;

2. Zmianę przeznaczenia gruntów rolnych pochodzenia mineralnego nie stanowiących zwartego kompleksu na cele nierolnicze dla powierzchni 6,07 ha w klasach bonitacyjnych:

1) 1,24 ha gruntów rolnych klasy IIIa,

2) 4,83 ha gruntów rolnych klasy IIIb, dokonuje się za zgodą Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi decyzją z dnia 25 lipca 2012 r. Nr GZ.tr.057-602-328/12

§ 9. Zgodnie z art. 36 ust. 4 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym ustala się opłaty od wzrostu wartości nieruchomości w wysokości 30% dla terenów:

- pod fundamenty siłowni wiatrowych;

- pod place manewrowe i drogi dojazdowe

§ 10. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla siłowni wiatrowych w obrębie Pomietów - gmina Dolice przyjęty uchwałą Nr XXVIII/168/05 Rady Gminy w Dolicach z dnia 14 lipca 2005 r. traci swoją moc.

§ 11. Wykonanie niniejszej uchwały powierza się Wójtowi Gminy Dolice.

§ 12. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Zachodniopomorskiego oraz podlega publikacji na stronie internetowej Gminy Dolice.

Przewodniczacy Rady Gminy


Piotr Matkowski


Załącznik Nr 1 do Uchwały Nr XIX/166/2012
Rady Gminy Dolice
z dnia 11 października 2012 r.
Zalacznik1.pdf

załącznik nr 1

Załącznik Nr 2 do Uchwały Nr XIX/166/2012
Rady Gminy Dolice
z dnia 11 października 2012 r.
Zalacznik2.pdf

załącznik nr 2 arkusz 1

Załącznik Nr 3 do Uchwały Nr XIX/166/2012
Rady Gminy Dolice
z dnia 11 października 2012 r.
Zalacznik3.pdf

załącznik nr 2 arkusz 2

Załącznik Nr 4 do Uchwały Nr XIX/166/2012
Rady Gminy Dolice
z dnia 11 października 2012 r.
Zalacznik4.pdf

załącznik nr 3

Załącznik Nr 5 do Uchwały Nr XIX/166/2012
Rady Gminy Dolice
z dnia 11 października 2012 r.
Zalacznik5.pdf

załącznik nr 4

Załącznik Nr 6 do Uchwały Nr XIX/166/2012
Rady Gminy Dolice
z dnia 11 października 2012 r.
Zalacznik6.pdf

załącznik nr 5

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00