Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Dziennik Urzędowy Województwa Warmińsko-Mazurskiego rok 2013 poz. 3544

Uchwała nr XLI/268/2013 Rady Gminy Nowe Miasto Lubawskie z/s w Mszanowie

z dnia 27 listopada 2013r.

w sprawie ustalenia regulaminu wynagradzania nauczycieli, przyznawania i wypłacania nauczycielskiego dodatku mieszkaniowego oraz określającego tryb i kryteria przyznawania nagród dla nauczycieli zatrudnionych w szkołach prowadzonych przez Gminę Nowe Miasto Lubawskie

Na podstawie art.18 ust.2 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2013r. poz. 594 ze zm.) oraz art.30 ust.6 i 6a, art. 30a, art. 30b, art.49 ust. 1 pkt 1, ust.2, art. 54 ust.3 i 7 w związku z art.91d pkt 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2006r. nr 97, poz. 674 ze zm.) oraz rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 stycznia 2005r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagrodzenia za pracę w dniu wolnym od pracy (Dz. U. Nr 22, poz.181 ze zm.), w uzgodnieniu ze związkami zawodowymi zrzeszającymi nauczycieli, Rada Gminy

uchwala, co następuje:

§ 1. Ustala się dla nauczycieli zatrudnionych w szkołach, dla których organem prowadzącym jest Gmina Nowe Miasto Lubawskie, Regulamin wynagradzania w brzmieniu określonym w załączniku do niniejszej uchwały.

§ 2. Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy.

§ 3. Traci moc uchwała Nr XXXI/151/09 Rady Gminy Nowe Miasto Lubawskie z/s w Mszanowie z dnia 17 marca 2009r. w sprawie ustalenia regulaminu wynagradzania, przyznawania i wypłacania nauczycielskiego dodatku mieszkaniowego oraz określającego tryb i kryteria przyznawania nagród dla nauczycieli zatrudnionych w szkołach prowadzonych przez Gminę Nowe Miasto Lubawskie.

§ 4. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Warmińsko-Mazurskiego z mocą obowiązująca od dnia 1 stycznia 2014 r.

Przewodniczący Rady Gminy


Roman Biegajski


Załącznik Nr 1 do Uchwały Nr XLI/268/2013
Rady Gminy Nowe Miasto Lubawskie z/s w Mszanowie
z dnia 27 listopada 2013 r.

REGULAMIN WYNAGRADZANIA NAUCZYCIELI SZKÓŁ GMINY NOWE MIASTO LUBAWSKIE

I. Postanowienia ogólne

§ 1. Regulaminowi podlegają nauczyciele, wychowawcy i inni pracownicy pedagogiczni zatrudnieni w publicznych szkołach działających na podstawie ustawy z dnia 7 września 1991r. o systemie oświaty (Dz.U z 2004r. Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.), dla których organem prowadzącym jest Gmina Nowe Miasto Lubawskie z/s w Mszanowie.

§ 2. Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa bez bliższego określenia o:

1) szkole - należy przez to rozumie przedszkole, szkołę podstawową, gimnazjum lub zespół szkół, dla której organem prowadzącym jest Gmina Nowe Miasto Lubawskie z/s w Mszanowie,

2) dyrektorze lub wicedyrektorze- należy przez to rozumieć dyrektora lub wicedyrektora jednostki, o której mowa w pkt 1,

3) roku szkolnym - należy przez to rozumieć okres pracy szkoły od 1 września danego roku do 31 sierpnia roku następnego,

4) klasie - należy przez to rozumieć oddział lub grupę,

5) uczniu -należy przez to rozumieć także wychowanka,

6) tygodniowym obowiązkowym wymiarze godzin- należy przez to rozumieć tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin, o którym mowa w art. 42 ust. 3, 4a, Karty Nauczyciela,

7) wynagrodzenie - należy przez to rozumieć zasadnicze wynagrodzenie nauczyciela mianowanego z tytułem zawodowym magistra z przygotowaniem pedagogicznym,

8) rozporządzeniu -należy przez to rozumieć rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 stycznia 2005 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagrodzenia za pracę w dniu wolnym od pracy (Dz. U. Nr 22, poz.181ze zm.),

9) Karcie Nauczyciela - należy przez to rozumieć ustawę z dnia 26 stycznia 1982r. - Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2006r. Nr 97poz. 674 ze zm.)

§ 3. Regulamin określa wysokość oraz szczegółowe warunki przyznawania:

1) dodatków:

a) funkcyjnego,

b) motywacyjnego,

c) za warunki pracy,

d) za wysługę lat,

e) mieszkaniowego,

2) wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw,

3) nagród i innych świadczeń wynikających ze stosunku pracy z wyłączeniem świadczeń z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych i dodatków socjalnych określonych w art. 54 ustawy - Karta Nauczyciela,

II. Dodatek funkcyjny

§ 4. 1. Do uzyskania dodatku funkcyjnego uprawnieni są nauczyciele, którym powierzono funkcję:

1) dyrektora, wicedyrektora lub inne stanowisko kierownicze przewidziane w statucie szkoły,

2) wychowawcy klasy,

3) opiekuna stażu,

4) doradcy metodycznego,

2. Dodatek funkcyjny przyznaje się w pełnych złotych na czas określony nie dłuższy niż 12 miesięcy.

3. Dodatek funkcyjny w wysokości ustalonej dla dyrektora szkoły przysługuje również wicedyrektorowi szkoły lub nauczycielowi zastępującemu dyrektora podczas jego nieobecności, od pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego następującego po miesiącu nieobecności dyrektora szkoły z przyczyn innych niż urlop wypoczynkowy. Uprawnienie to wygasa z pierwszym dniem zaprzestania pełnienia tych obowiązków.

4. Dodatek funkcyjny przestaje przysługiwać z pierwszym dniem, w którym nauczyciel został odwołany z funkcji lub wygasł okres jej pełnienia. Jeśli odwołanie nastąpiło z dniem pierwszym miesiąca lub z tym dniem wygasł okres pełnienia funkcji, dodatek nie przysługuje od tego miesiąca.

5. Dodatek funkcyjny nie przysługuje w okresie, w którym nie przysługuje wynagrodzenie zasadnicze oraz w czasie urlopu dla poratowania zdrowia.

6. W razie zbiegu tytułów do dwóch lub więcej dodatków z tytułu pełnienia funkcji przysługuje każdy należny dodatek.

7. W razie zbiegu tytułów do dwóch dodatków wynikających z tytułu pełnienia funkcji dyrektora lub wicedyrektora przysługuje jeden wyższy dodatek.

8. Nauczyciel, któremu powierzono stanowisko na czas określony, traci prawo do dodatku z upływem tego okresu, a w razie wcześniejszego odwołania - z dniem, w którym nastąpiło odwołanie.

9. Dodatek funkcyjny wypłaca się z góry, w terminie wypłaty wynagrodzenia.

§ 5. 1. Wysokość dodatku funkcyjnego dla dyrektora szkoły w granicach stawek określonych w regulaminie, ustala Wójt uwzględniając między innymi:

1) wielkość szkoły,

2) strukturę organizacyjną szkoły,

3) złożoność zadań wynikających z zajmowanego stanowiska,

4) liczby stanowisk kierowniczych w szkole,

5) warunki społeczne i środowiskowe, w jakich szkoła funkcjonuje,

6) jakość pracy związanej z powierzonym stanowiskiem kierowniczym, a w szczególności:

a) współpracę z organem prowadzącym lub bezpośrednim przełożonym,

b) terminowe wykonywanie zadań,

c) właściwe prowadzenie gospodarki środkami finansowymi,

d) nadzorowanie realizacji zatwierdzonego planu finansowego,

e) organizowanie pracy szkoły zapewniające bezpieczne i higieniczne warunki pracy uczniów i pracowników szkoły,

f) kształtowanie właściwej polityki kadrowej,

g) kształtowanie struktury organizacyjnej szkoły,

h) umiejętności organizacyjne,

i) umiejętność integrowania grona nauczycielskiego wokół wspólnych zadań, inspirowania oraz pomagania w rozwoju zawodowym nauczycieli,

j) współprace z instytucjami i organizacjami wspomagającymi realizację programu wychowawczego szkoły,

k) osiągane przez szkołę wyniki w pracy dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej.

2. Wysokość dodatku funkcyjnego dla wicedyrektora i innych osób zajmujących stanowiska kierownicze-w granicach stawek określonych w regulaminie ustala w ramach przyznanych na ten cel środków dyrektor szkoły uwzględniając wielkość i złożoność zadań wynikających z pełnionej funkcji oraz jakość pracy związanej z pełnionym stanowiskiem kierowniczym po uzgodnieniu z Wójtem.

3. Dodatek funkcyjny nauczyciela, któremu powierzono:

a) wychowawstwo klasy,

b) funkcję opiekuna stażu,

c) doradcy metodycznego,

wypłaca się miesięcznie z góry. Dodatek wypłaca się za okres pełnienia funkcji oraz za inne okresy, o ile wynika to z przepisów szczególnych. W razie zaprzestania sprawowania funkcji w ciągu miesiąca lub powierzenia jej w takim czasie, nauczyciel otrzymuje dodatek z tego tytułu proporcjonalnie do przepracowanego okresu. W takim wypadku wysokość dodatku ustala się dzieląc stawkę miesięcznego dodatku przez 30 i mnożąc przez liczbę dni kalendarzowych przypadających w okresie przepracowanym.

4. Nauczyciele, którym powierzono obowiązki w zastępstwie mają prawo do dodatku funkcyjnego w stawce ustalonej dla danego stanowiska, od pierwszego dnia pełnienia tych obowiązków. Uprawnienie to wygasa z pierwszym dniem zaprzestania pełnienia tych obowiązków.

§ 6. Określa się następujące stawki dodatków funkcyjnych:

Lp.


Stanowisko kierownicze lub pełniona funkcja

Miesięcznie w % wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela mianowanego z wyższym wykształceniem magisterskim z przygotowaniem pedagogicznym, z zaokrągleniem do pełnych złotych.

od

do

1.

Dyrektor szkoły/zespołu szkół wszystkich typów liczącej:

do 8 oddziałów

15%

45%

od 9 do 16 oddziałów

20%

50%

od 17 i więcej

25%

55%

Wicedyrektor szkoły

10%

35%

2.

Wychowawca klasy

4%

3.

Opiekun stażu

2%

4.

Doradca metodyczny

5%

10%

III. Dodatek motywacyjny

§ 7. 1. Nauczycielowi może być przyznany dodatek motywacyjny w zależności od osiąganych wyników pracy, a szczególności za:

1) osiągnięcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze,

2) jakość świadczonej pracy, w tym związanej z powierzonym stanowiskiem kierowniczym, dodatkowym zadaniem lub zajęciem,

3) ocenę jego pracy,

4) zaangażowanie w realizacje czynności i zajęć, o których mowa w art. 42 ust. 2 pkt 2 i 3 Karty Nauczyciela.

2. Dodatek motywacyjny przyznaje się w pełnych złotych na czas określony nie dłuższy niż 12 miesięcy. Dodatek motywacyjny jest uznaniowy i w szczególnie uzasadnionych przypadkach można go obniżyć lub podwyższyć bez konieczności wypowiedzenia.

3. Dodatek motywacyjny dla nauczycieli w granicach posiadanych środków finansowych przyznaje dyrektor szkoły, a dla dyrektora szkoły i doradcy metodycznego - Wójt, ustalając jego wysokość oraz okres, na jaki został przyznany.

4. Dodatek motywacyjny może być przyznany nauczycielowi: stażyście, kontraktowemu, mianowanemu i dyplomowanemu.

5. Dodatek motywacyjny dla nauczyciela stanowi wskaźnik procentowy jego wynagrodzenia zasadniczego, którego wartość zawiera się od 0% do 15 %.

6. Dodatek motywacyjny dla dyrektora szkoły stanowi wskaźnik procentowy jego wynagrodzenia zasadniczego, którego wartość zawiera się od 0% do 30 %.

7. Środki na dodatki motywacyjne dla nauczycieli danej szkoły nie mogą być mniejsze niż 5 % kwoty planowanej na ich wynagrodzenia zasadnicze. O zwiększeniu stopy procentowej odpisu decyduje Wójt Gminy.

8. Środki, o których mowa w ust. 6 są powiększone przez Wójta Gminy o środki na dodatki motywacyjne dla dyrektorów szkół.

9. Dodatek motywacyjny wypłaca się z góry , w terminie wypłaty wynagrodzenia.

10. Przyznanie dodatku motywacyjnego jest uzależnione między innymi od:

1) osiąganych wyników dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych, a w szczególności:

a) uzyskiwania przez uczniów, z uwzględnieniem ich możliwości oraz warunków pracy nauczyciela, dobrych osiągnięć dydaktyczno-wychowawczych potwierdzanych wynikami klasyfikacji lub promocji, efektami egzaminów i sprawdzianów albo sukcesami w konkursach, w zawodach, olimpiadach itp.,

b) umiejętnego rozwiązywania problemów wychowawczych uczniów we współpracy z ich rodzicami,

c) pełnego rozpoznania środowiska wychowawczego uczniów, aktywnego i efektywnego działania na rzecz uczniów potrzebujących szczególnej opieki,

2) wdrażanych innowacji pedagogicznych, programów autorskich, nowatorskich rozwiązań,

3) pracy pozalekcyjnej,

4) uczestnictwa w różnorodnych formach dokształcania,

5) jakości świadczonej pracy w tym związanej z powierzonym stanowiskiem kierowniczym, a w szczególności:

a) systematycznego i efektywnego przygotowania się do przydzielonych obowiązków,

b) podnoszenia umiejętności zawodowych,

c) wzbogacania własnego warsztatu pracy,

d) dbałości o estetykę i sprawność powierzonych pomieszczeń, pomocy dydaktycznych lub innych urządzeń szkolnych oraz zapewnienia bezpieczeństwa uczniów w czasie zajęć,

e) prawidłowego prowadzenia dokumentacji szkolnej, w tym pedagogicznej,

f) rzetelnego i terminowego wywiązywania się z poleceń służbowych,

g) przestrzegania dyscypliny pracy,

6) posiadania przez nauczyciela kontraktowego, mianowanego i dyplomowanego co najmniej dobrej oceny pracy;

7) zaangażowania w realizację czynności i zajęć, o których mowa w art. 42 ust.2 pkt 2 i 3 Karty Nauczyciela, a w szczególności :

a) udziału w organizowaniu imprez i uroczystości szkolnych,

b) udziału w komisjach przedmiotowych i innych,

c) opiekowania się samorządem uczniowskim lub innymi organizacjami uczniowskimi działającymi na terenie szkoły,

d) prowadzenia lekcji koleżeńskich, przejawiania innych form aktywności w ramach wewnątrzszkolnego doskonalenia nauczycieli,

e) aktywnego udziału w realizowaniu innych zadań statutowych szkoły.

11. Dodatek motywacyjny nauczycielowi przyznaje dyrektor szkoły po zaopiniowaniu decyzji przez działające w szkole związki zawodowe.

12. Dodatek motywacyjny dla dyrektora szkoły przyznaje Wójt Gminy uwzględniając warunki określone w ust. 10, a także dodatkowe obszary pracy szkoły:

1) tworzenie jak najlepszych warunków dla działalności dydaktyczno-wychowawczej i opiekuńczej szkoły,

2) tworzenie więzi ze społecznością lokalną i innymi szkołami,

3) racjonalne gospodarowanie środkami finansowymi w tym pozyskiwanie środków pozabudżetowych,

4) terminowe realizowanie zadań,

5) zapewnienie bezpieczeństwa i higieny pracy w szkole,

6) prawidłowe prowadzenie spraw kadrowych,

7) dbanie o właściwy stan obiektów szkolnych,

8) poprawne stosowanie prawa oświatowego i prowadzenie dokumentacji szkolnej,

13. Decyzję o przyznaniu dodatku motywacyjnego lub jego zmianie przekazuje się w formie pisemnej:

1) w przypadku nauczyciela i wicedyrektorów - dyrektor szkoły,

2) w przypadku dyrektora - Wójt gminy.

IV. Dodatek za warunki pracy

§ 8. 1. Nauczycielom pracującym w trudnych lub uciążliwych dla zdrowia warunkach przysługuje z tego tytułu dodatek za warunki pracy zgodnie z § 8 i 9 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 stycznia 2005r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagrodzenia za pracę w dniu wolnym od pracy ( Dz. U. Nr 22, poz.181 z późn. zm.).

2. Wysokość dodatków stanowi % zasadniczego wynagrodzenia godzinowego nauczyciela za każdą efektywnie przepracowaną godzinę w warunkach trudnych, uciążliwych lub szkodliwych, obliczając tak, jak za godziny ponadwymiarowe.

3. Wysokość dodatku za prowadzenie:

1) zajęć rewalidacyjno-wychowawczych z dziećmi i młodzieżą upośledzonymi umysłowo w stopniu głębokim wynosi 25%,

2) zajęć dydaktycznych w klasach łączonych w szkole podstawowej i gimnazjum, w tym z wychowania fizycznego w przypadku realizacji odrębnego programu - 10%,

3) indywidualnego nauczania dziecka zakwalifikowanego do kształcenia specjalnego - 5%,

Nauczyciel dojeżdżający do ucznia zakwalifikowanego do nauczania indywidualnego i nauczanego w domu, mieszkający w odległości większej niż 4 km od domu dziecka, otrzymuje dodatek w wysokości 2% wynagrodzenia zasadniczego proporcjonalnie do przepracowanych godzin.

4) zajęć w przypadku, gdy do klas lub grup w szkołach, niebędących specjalnymi będą uczęszczali uczniowie posiadający orzeczenie do kształcenia specjalnego, wówczas wysokość dodatku za trudne warunki pracy wynosi 5% za każdego ucznia nie więcej niż 15% stawki godzinowej efektywnie przepracowanej przez nauczyciela prowadzącego zajęcia w takiej klasie lub grupie pod warunkiem prowadzenia zajęć wg odrębnego programu nauczania obowiązującego w tego typu szkole specjalnej,

5) zajęć w warunkach uciążliwych, przysługuje nauczycielowi dodatek w wysokości 10% .

4. W razie zbiegu tytułów za trudne warunki pracy i za uciążliwe warunki pracy, przysługuje nauczycielowi prawo do jednego, wyższego dodatku.

5. Wysokość dodatku za warunki pracy dla nauczyciela ustala dyrektor szkoły, a dla dyrektora szkoły Wójt.

6. Dodatek za warunki pracy wypłaca się z dołu.

V. Wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe oraz godziny doraźnych zastępstw

§ 9. 1. Przez godziny ponadwymiarowe rozumie się przydzieloną nauczycielowi godzinę zajęć dydaktycznych, opiekuńczych lub wychowawczych powyżej obowiązującego tygodniowego pensum.

2. W przypadku konieczności łączenia różnych wymiarów pensum w ramach jednego etatu ustala się pensum proporcjonalne w odniesieniu do łącznej liczby realizowanych przez nauczyciela zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych. Wszystkie godziny realizowane powyżej tak ustalonego pensum stanowią godziny ponadwymiarowe.

3. Łączenie przez nauczycieli w ramach etatu zajęć o różnym wymiarze pensum może mieć miejsce w wyjątkowych sytuacjach, zwłaszcza w przypadku braku możliwości:

1) zastosowania innych rozwiązań przewidzianych przepisami ustawy - Karta Nauczyciela,

2) dalszego zatrudnienia nauczyciela w pełnym wymiarze zajęć.

4. W szczególnie uzasadnionych przypadkach podyktowanych wyłącznie koniecznością realizacji programu nauczania dyrektor szkoły po uzyskaniu zgody organu prowadzącego może przyznać zastępstwo doraźne.

5. Miesięczną liczbę godzin obowiązkowego lub realizowanego wymiaru godzin nauczyciela ustala się mnożąc tygodniowy obowiązkowy lub realizowany wymiar godzin przez 4,16 z zaokrągleniem do pełnych godzin w ten sposób, że czas zajęć do 0,5 godziny pomija się, a co najmniej 0,5 godziny liczy się za pełną godzinę.

6. Wynagrodzenie za jedną godzinę ponadwymiarową i godzinę doraźnych zastępstw ustala się dzieląc stawkę osobistego zaszeregowania zasadniczego z uwzględnieniem dodatków za warunki pracy, jeżeli praca w godzinach ponadwymiarowych odbywa się w takich warunkach, przez miesięczną liczbę godzin obowiązkowego wymiaru zajęć, ustalonego dla rodzaju zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych realizowanych w ramach godzin ponadwymiarowych nauczyciela.

7. Dla ustalenia wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe w tygodniach, w których przypadają dni usprawiedliwionej nieobecności w pracy nauczyciela lub dni ustawowo wolne od pracy oraz w tygodniach, w których zajęcia rozpoczynają się lub kończą w środku tygodnia-za podstawę ustalenia liczby godzin ponadwymiarowych przyjmuje się tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin określony w art. 42 ust. 3-karty Nauczyciela, pomniejszony o 1/5 tego wymiaru (lub 1, gdy dla nauczyciela ustalono czterodniowy tydzień pracy)za każdy dzień usprawiedliwionej nieobecności w pracy lub dzień ustawowo wolny od pracy. Liczba godzin ponadwymiarowych, za które przysługuje wynagrodzenie w takim tygodniu, nie może być wyższa niż liczba godzin przydzielonych w planie organizacyjnym.

8. Nauczycielom, którzy w dniu wolnym od pracy realizują zajęcia dydaktyczne, wychowawcze lub opiekuńcze, a nie otrzymują za ten dzień innego dnia wolnego, przysługuje odrębne wynagrodzenie za każdą godzinę pracy, obliczane jak za godzinę ponadwymiarową.

9. Zasady łączenia różnych wymiarów pensum w ramach jednego etatu.

W przypadku konieczności łączenia różnych wymiarów pensum w ramach jednego etatu, w aktach prawa miejscowego możliwe jest ustalenie pensum proporcjonalnie w odniesieniu do łącznej liczby realizowanych przez nauczyciela zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych. Wszystkie godziny realizowane powyżej tak ustalonego pensum stanowią, zgodnie z art. 35 ust. 2 ustawy - Karta Nauczyciela, godziny ponadwymiarowe.

Zasadę powyższą ilustrują następujące przykłady:

1) nauczyciel realizuje łącznie 22 godziny, w tym 9 godzin wg pensum 18 godzinnego i 13 godzin wg pensum 26 godzinnego 9/18 + 13/26 = 1 tygodniowy obowiązkowy wymiar zajęć nauczyciela wynosi 22 godziny (brak godzin ponadwymiarowych),

2) nauczyciel realizuje łącznie 27 godzin, w tym 6 godzin wg pensum 18 godzinnego i 21 godzin wg pensum 26 godzinnego 6/18 + 21/26 = 1,14, jeżeli 1,14 etatu stanowi 27 godzin, to proporcjonalnie 1 etat stanowi 23,68 godziny, zaokrąglając do pełnych godzin - 24 godziny, pozostałe 3 godziny stanowią godziny ponadwymiarowe, tygodniowy obowiązkowy wymiar zajęć nauczyciela wynosi 24 godziny (3 godziny ponadwymiarowe),

3) nauczyciel realizuje łącznie 25 godzin, w tym 15 godzin wg pensum 18 godzinnego i 10 godzin wg pensum 26 godzinnego 15/18 + 10/26 = 1,22, jeżeli 1,22 etatu stanowi 25 godzin, to proporcjonalnie 1 etat stanowi 20,49 godziny, zaokrąglając do pełnych godzin - 20 godzin tygodniowy obowiązkowy wymiar zajęć nauczyciela wynosi 20 godzin (5 godzin ponadwymiarowych),

4) nauczyciel realizuje łącznie 27 godzin, w tym 10 godzin wg pensum 18 godzinnego, 5 godzin wg pensum 26 godzinnego i 12 godzin wg pensum 30 godzinnego 10/18 + 5/26 + 12/30 = 1,15, jeżeli 1,15 etatu stanowi 27 godzin, to proporcjonalnie 1 etat stanowi 23,48 godziny, zaokrąglając do pełnych godzin - 23 godziny tygodniowy obowiązkowy wymiar zajęć nauczyciela wynosi 23 godziny (4 godziny ponadwymiarowe).

VI. Dodatek za wysługę lat

§ 10. 1. Dodatek za wysługę lat uzależniony jest od okresu zatrudnienia.

2. Nauczycielom przysługuje dodatek za wysługę lat w wysokości określonej w art. 33 ust. 1 Karty Nauczyciela.

3. Nabycie lub zmiana wysokości dodatku za wysługę lat następuje z dniem pierwszym najbliższego miesiąca kalendarzowego, a jeżeli nabycie lub zmiana nastąpiła od dnia pierwszego danego miesiąca - od tego dnia.

4. Szczegółowe przypadki zaliczania okresów zatrudnienia i innych okresów uprawniających do dodatku za wysługę lat ustala się zgodnie z §7.

5. Dodatek przysługuje:

1) począwszy od pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego następującego po miesiącu, w którym nauczyciel nabył prawo do dodatku lub do wyższej stawki dodatku, jeżeli nabycie prawa nastąpiło w ciągu miesiąca;

2) za dany miesiąc, jeżeli nabycie prawa do dodatku lub wyższej jego stawki nastąpiło od pierwszego dnia miesiąca.

6. Dodatek za wysługę lat przysługuje nauczycielowi za okres urlopu dla poratowania zdrowia oraz za dni, za które otrzymuje wynagrodzenie chyba, że przepisy szczegółowe stanowią inaczej, za które nauczyciel otrzymuje wynagrodzenie lub świadczenie pieniężne z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.

7. Dodatek za wysługę lat wypłaca się z góry, w terminie wypłaty wynagrodzenia.

VII. Dodatek mieszkaniowy

§ 11. 1. Nauczycielowi posiadającemu kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela, zatrudnionemu w wymiarze nie niższym niż połowa obowiązującego wymiaru zajęć w szkołach położonych na terenie gminy Nowe Miasto Lubawskie przysługuje nauczycielski dodatek mieszkaniowy, zwany dalej "dodatkiem" w wysokości uzależnionej od liczby członków rodziny wypłacany, co miesiąc z dołu w wysokości:

1) do dwóch osób w rodzinie - 1% , wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela mianowanego z tytułem magistra z przygotowaniem pedagogicznym,

2) powyżej dwóch osób w rodzinie - 2 %, wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela mianowanego z tytułem magistra z przygotowaniem pedagogicznym.

O zaistniałej zmianie liczby członków rodziny nauczyciel otrzymujący dodatek jest obowiązany niezwłocznie powiadomić dyrektora szkoły, a dyrektor otrzymujący dodatek organ prowadzący szkołę. W przypadku nie powiadomienia dyrektora szkoły lub organu prowadzącego szkołę o zmianie liczby członków rodziny, nienależnie pobrane przez nauczyciela świadczenie podlega zwrotowi.

2. Kwoty przypadającego dodatku zaokrągla się do pełnych złotych w ten sposób, że kwotę 0,49 zł pomija się, a kwotę, od co najmniej 0,50 zł zaokrągla się do pełnego złotego.

3. Do osób, o których mowa w ust. 1, zalicza się nauczyciela oraz wspólnie z nim zamieszkujących, współmałżonka oraz dzieci do lat 18 i młodzież ucząca się, jednak nie dłużej niż do 25 roku życia.

4. Nauczycielowi i jego współmałżonkowi, będącemu także nauczycielem, stale z nim zamieszkującemu, przysługuje tylko jeden dodatek w wysokości określonej w ust. 1. Małżonkowie wspólnie określają pracodawcę, który będzie im wypłacał dodatek.

5. Dodatek przysługuje nauczycielowi niezależnie od tytułu prawnego do zajmowanego przez niego lokalu mieszkalnego.

6. Dodatek przysługuje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym złożono wniosek o jego przyznanie.

7. Zatrudnionemu w kilku szkołach nauczycielowi przysługuje tylko jeden dodatek wypłacany przez szkołę wskazaną przez zainteresowanego.

8. Dodatek przysługuje w okresie wykonywania pracy, ale także w okresach:

Niewykonywania pracy, za które przysługuje wynagrodzenie,

Pobierania zasiłku z ubezpieczenia społecznego,

Odbywania zasadniczej służby wojskowej, przeszkolenia wojskowego,

Korzystania z urlopu wychowawczego.

9. Nauczycielski dodatek mieszkaniowy przyznaje się na wniosek nauczyciela, (dyrektora szkoły) lub na wspólny wniosek nauczycieli będących współmałżonkami.

10. Nauczycielowi dodatek przyznaje dyrektor szkoły, a dyrektorowi szkoły - Wójt Gminy w imieniu organu prowadzącego.

11. W razie zbiegu prawa do dodatku, którym mowa w § 12. ust. 1, z prawem do dodatku przysługującym na podstawie przepisów o najmie lokali mieszkalnych i dodatkach mieszkaniowych, nauczycielowi spełniającemu wymagane warunki przysługują obydwa dodatki.

VIII. Regulamin przyznawania nagród

§ 12. 1. Regulamin reguluje tryb i kryteria przyznawania nagród dla nauczycieli za ich osiągnięcia w zakresie pracy dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej, w tym realizacji zadań związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa uczniom w czasie zajęć organizowanych przez szkołę, oraz realizacji innych zadań statutowych szkoły ze specjalnego funduszu nagród wyodrębnionego w budżecie Gminy Nowe Miasto Lubawskie z przeznaczeniem na nagrody organu prowadzącego i dyrektorów szkół.

2. Specjalny fundusz nagród dla nauczycieli za ich osiągnięcia dydaktyczne i wychowawcze zwany dalej "funduszem" stanowi 1% planowanych rocznych środków na wynagrodzenia osobowe nauczycieli zatrudnionych w szkołach i oddziałach przedszkolnych.

3. Fundusz przeznaczony jest na nagrody dla nauczycieli czynnie zatrudnionych w szkołach, przedszkolach i oddziałach przedszkolnych , w tym dla nauczycieli, którym powierzono funkcje kierownicze w tych jednostkach.

4. Nagrody przyznawane są z okazji Dnia Edukacji Narodowej oraz innych znaczących wydarzeń w życiu szkoły.

5. Nagrody z funduszu przyznaje Wójt Gminy oraz dyrektorzy szkół.

6. Ustala się następujący podział funduszu:

1) 80 % środków przeznacza się na nagrody przyznawane przez dyrektora szkoły,

2) 20 % środków przeznacza się na nagrody przyznawane przez Wójta Gminy.

7. Środki Wójta Gminy ustala się w budżecie Gminy. Wysokość nagrody Wójta Gminy Nowe Miasto Lubawskie ustala się w wysokości do 100% wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela mianowanego z wyższym wykształceniem magisterskim z przygotowaniem pedagogicznym i nie może być wyższa od nagrody przyznawanej przez Warmińsko- Mazurskiego Kuratora Oświaty.

8. Środki finansowe na nagrody przyznawane przez dyrektorów szkół i przedszkoli zapewnia się w budżetach poszczególnych jednostek. Wysokość nagrody dyrektora nie może przekroczyć 80% wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela mianowanego z wyższym wykształceniem magisterskim z przygotowaniem pedagogicznym i nie może być wyższa od nagrody Wójta Gminy.

9. Nagrody ze specjalnego funduszu nagród mają charakter uznaniowy i przyznawane są nauczycielom za szczególne oraz wybitne osiągnięcia dydaktyczno, wychowawcze i opiekuńcze w pracy zawodowej. Nagroda może być przyznana nauczycielowi po przepracowaniu w szkole, co najmniej 1 roku.

10. Wójt Gminy może przyznać nagrody dyrektorom szkół, którzy posiadają wyróżniającą ocenę pracy pedagogicznej oraz osiągnęli wysoki poziom w zakresie pracy dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej kierowanej szkoły oraz wykazali się sukcesami w zakresie działalności pozaszkolnej.

11. Wójt Gminy może przyznać nagrody nauczycielom, którzy osiągnęli liczące się w skali Gminy wyniki w pracy dydaktycznej i wychowawczej oraz wykazali się sukcesami w zakresie działalności pozaszkolnej.

12. Wójt Gminy przyznaje nagrody na wniosek (wzór wniosku określa załącznik do niniejszego Regulaminu) dyrektora szkoły, rady pedagogicznej, rada rodziców, związków zawodowych zrzeszających nauczycieli.

13. Wójt Gminy może przyznać nagrodę dyrektorowi i nauczycielowi z własnej inicjatywy.

14. Z wnioskiem o przyznanie nagrody dyrektora szkoły może wystąpić rada pedagogiczna, rada rodziców, związki zawodowe zrzeszające nauczycieli (działające w szkole).

15. Dyrektor szkoły może przyznać nagrodę nauczycielowi z własnej inicjatywy.

16. W uzasadnieniu wniosku o nagrodę należy podać konkretne i wymierne efekty osiągane przez osobę nominowaną do nagrody w okresie ostatnich 3 lat.

17. Wnioski należy składać do 25 września odpowiednio:

1) o nagrodę Wójta Gmina Nowe Miasto Lubawskie do Urzędu Gminy,

2) o nagrodę dyrektora do sekretariatu szkoły.

18. Dyrektor oraz nauczyciel, któremu została przyznana nagroda, otrzymuje dyplom, którego odpis umieszcza się w jego teczce akt osobowych.

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00