Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Dziennik Urzędowy Województwa Warmińsko-Mazurskiego rok 2013 poz. 122

Rozstrzygnięcie nadzorcze nr PN.4131.298.2012 Wojewody Warmińsko - Mazurskiego

z dnia 20 grudnia 2012r.

Na podstawie art. 91 ust.1 ustawy z dnia 8 marca 1990r o samorządzie gminnym /Dz.U. Nr 142
z 2001 r, poz. 1591 ze zm./ stwierdzam nieważność pkt I wzoru deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi stanowiącej załącznik do uchwały Nr XXVI/212/2012 Rady Gminy Szczytno z dnia 7 grudnia 2012 r. w sprawie wzoru deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi składanej przez właściciela nieruchomości.

Ponadto stwierdzam nieważność pkt 6 objaśnień wzoru wyżej wymienionej deklaracji i nieważność wzoru deklaracji w zakresie sformułowania: " numer telefonu", "e-mail"," "oświadczam, że do dnia 31 grudnia za dany rok kalendarzowy złożę oświadczenie o ilości zgromadzonych odpadów biodegradowalnych w przydomowym kompostowniku".

UZASADNIENIE:

Rada Gminy Szczytno w dniu 7 grudnia 2012 roku podjęła uchwałę Nr XXVI/212/2012 w sprawie ustalenia wzoru deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi składanej przez właścicieli nieruchomości . Wzór deklaracji stanowi załącznik do uchwały.

W punkcie 6 objaśnień wzoru deklaracji rada postanowiła, że zgodnie z uchwałą Rady Gminy w sprawie ustalenia wzoru deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi właściciel nieruchomości dla potwierdzenia stałej nieobecności mieszkańca na terenie posesji, składa dodatkowo dokument wystawiony przez odpowiednie instytucje, w szczególności domy spokojnej starości, domy dziecka, zakłady karne, placówki opieki zdrowotnej,jednostki wojskowe, uczelnie wyższe w przypadku studentów uczących się w systemie dziennym, zamieszkujących poza gminą, zakłady pracy w przypadku delegacji dłuższych niż jeden miesiąc lub oświadczenie potwierdzające ten stan.

Taki zapis w uchwale jest, zdaniem organu nadzoru, niedopuszczalny albowiem rażąco narusza prawo. Rada gminy, na podstawie art. 6 n ust.2 wymienionej wyżej ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, może określić wykaz dokumentów potwierdzających dane zawarte w deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Rada Gminy Szczytno w § 3 uchwały określiła taki wykaz dokumentów. Jednak w pkt 6 objaśnień deklaracji zobowiązała właścicieli do złożenia tych dokumentów. Takiego upoważnienia ustawowego rada nie posiada i zobowiązując właścicieli nieruchomości do dołączenia określonych dokumentów do deklaracji przekroczyła swoje uprawnienia. Zdaniem organu nadzoru, określonych dokumentów, potwierdzających dane zawarte w deklaracji, można żądać od właścicieli nieruchomości dopiero w postępowaniu wyjaśniającym w razie uzasadnionych wątpliwości co do danych zawartych w deklaracji.

Wzór deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi stanowiący załącznik do uchwały zawiera sformułowanie"numer telefonu", "e-mail", Zdaniem organu nadzoru, złożenie przez właściciela nieruchomości, w deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, informacji o numerze telefonu kontaktowego adresu e-mailowego może być jedynie fakultatywne. Obecny zapis wskazuje na obligatoryjność i dlatego narusza prawo a przede wszystkim ustawę o ochronie danych osobowych.

W pkt I wzoru deklaracji Rada między innymi postanowiła:

"Oświadczenie i podpis osoby składającej deklarację. Oświadczam, że są mi znane przepisy Kodeksu karnego skarbowego o odpowiedzialności za posiadanie danych niezgodnych z rzeczywistością Oświadczenie to jest elementem wzoru deklaracji nie znajdującym oparcia w art. 6 n ustawy o czystości i porządku w gminach.",

Taki zapis we wzorze deklaracji jest, zdaniem organu nadzoru, niedopuszczalny.

We wzorze deklaracji rada umieściła też oświadczenie o treści: "oświadczam, że do dnia 31 grudnia za dany rok kalendarzowy złożę oświadczenie o ilości zgromadzonych odpadów biodegradowalnych w przydomowym kompostowniku"

Taki zapis we wzorze deklaracji również narusza prawo albowiem został podjęty poza delegacją ustawową.

Zgodnie z art. 6 n ustawy o czystości i porządku w gminach rada gminy określa w drodze uchwały, stanowiącej akt prawa miejscowego, wzór deklaracji obejmujący objaśnienia dotyczące sposobu jej wypełnienia oraz pouczenie, że deklaracja stanowi podstawę do wystawienia tytułu wykonawczego. Uchwała winna też zawierać informację o terminach i miejscu składania deklaracji. W świetle utrwalonego orzecznictwa sądowo-administracyjnego uchwały organów samorządu terytorialnego muszą być podejmowane wyłącznie na podstawie i w granicach prawa. Przepis udzielający kompetencji prawodawczej podlega wykładni dosłownej, a zatem nie może być interpretowany rozszerzająco. Każde wykroczenie poza zakres udzielonego upoważnienia, stanowi naruszenie normy upoważniającej i zarazem konstytucyjnych warunków legalności aktu wykonawczego.

Od niniejszego rozstrzygnięcia nadzorczego przysługuje prawo wniesienia skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie, za pośrednictwem Wojewody Warmińsko-Mazurskiego, w terminie 30 dni od daty jego otrzymania.

wz. Wojewody
Wicewojewoda


Jan Maścianica

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00