Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Dziennik Urzędowy Województwa Warmińsko-Mazurskiego rok 2013 poz. 116

Rozstrzygnięcie nadzorcze nr PN.4131.274.2012 Wojewody Warmińsko - Mazurskiego

z dnia 4 grudnia 2012r.

Na podstawie ar. 91 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. 2001 r., nr 142, poz. 1591; późn.zm.), stwierdzam nieważność § 7 załącznika uchwały Rady Miejskiej w Jezioranach nr XIX/163/12 z dnia 31 października 2012 r. w sprawie ustalenia Regulaminu korzystania z obiektu sportowego "Orlik 2012".

Uzasadnienie

Uchwałą wskazaną na wstępie, Rada Miejska w Jezioranach, powołując jako podstawę art. 40 ust. 2 pkt 4 ustawy o samorządzie gminnym, uchwaliła regulamin korzystania z obiektu sportowego "Orlik 2012", w formie załącznika do uchwały.

W § 7 Regulaminu Rada postanowiła, iż Gmina Jeziorany nie ponosi odpowiedzialności za szkody doznane przez osoby przebywające na terenie obiektu (w tym wypadki), z wyłączeniem przypadków, gdy szkoda jest następstwem okoliczności, za które ponosi wyłączną winę.

W ocenie organu nadzoru zapis powyższy w sposób istotny narusza prawo, w szczególności zapis art. 40 ust. 2 pkt 4 ustawy o samorządzie gminnym.

Zgodnie z powołanym przepisem kompetencyjnym, rada gminy może wydawać akty prawa miejscowego w zakresie zasad i trybu korzystania z gminnych obiektów i urządzeń użyteczności publicznej.

Pod pojęciem "zasady i tryb korzystania" rozumieć należy sposób postępowania osoby znajdującej się na obiekcie. W konsekwencji, określanie w regulaminie materialnych zasad odpowiedzialności za szkody doznane przez korzystających, wykracza poza kompetencję rady gminy wynikającą z art. 40 ust. 2 pkt 4 ustawy o samorządzie gminnym.

Ponad powyższe, postanowienie § 7 uchwalonego Regulaminu jest sprzeczne z zasadami wynikającymi z ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. nr 16, poz. 93; późn.zm.).

Zgodnie z art. 415 kodeksu cywilnego, każdy, kto z własnej winy wyrządził drugiemu szkodę, obowiązany jest do jej naprawienia. Przesłanką odpowiedzialności na gruncie tego przepisu jest dopuszczenie się bezprawnego zachowania, fakt powstania szkody, zawinienie i związek przyczynowy pomiędzy zachowaniem a szkodą. Zachowaniem bezprawnym będzie działanie lub zaniechanie sprzeczne z przepisami prawa.

Zgodnie z art. 362 Kodeksu cywilnego, w przypadku, w którym poszkodowany przyczynił się do powstania lub zwiększenia szkody, obowiązek jej naprawienia ulega odpowiedniemu zmniejszeniu stosownie do okoliczności, a zwłaszcza do stopnia winy obu stron. Zgodnie natomiast z przepisem art 441 Kodeksu cywilnego, w sytuacji, w której kilka osób ponosi odpowiedzialność za szkodę wyrządzoną czynem niedozwolonym, ich odpowiedzialność jest solidarna, a jeżeli szkoda była wynikiem działania lub zaniechania kilku osób, ten, kto szkodę naprawił, może żądać od pozostałych zwrotu odpowiedniej części zależnie od okoliczności, a zwłaszcza od winy danej osoby oraz od stopnia, w jakim przyczyniła się do powstania szkody.

Gmina - jako właściciel udostępnianego publicznie obiektu, nie może ograniczyć własnej odpowiedzialności cywilno - prawnej do przypadków wyłącznego zawinienia właściciela.

Mając na uwadze powyższe, rozstrzygnięto jak w sentencji.

Na niniejsze rozstrzygnięcie nadzorcze przysługuje prawo wniesienia skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie za pośrednictwem Wojewody Warmińsko - Mazurskiego, w terminie 30 dni licząc od dnia doręczenia rozstrzygnięcia.

Wojewoda Warmińsko-Mazurski


Marian Podziewski

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00